Woda morska dla niemowląt Woda morska dla niemowląt / iStock

Woda morska dla niemowląt

Katar i zatkany nos to jedne z najczęstszych dolegliwości małych dzieci. Ulgę może przynieść zaaplikowanie wody morskiej, która rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia oddychanie. Dowiedz się, jak dokładnie działa woda morska dla niemowląt! Sprawdź, kiedy jej używać!

Spis treści:

Czym jest woda morska?

Wodę morską dla niemowląt często przepisują pediatrzy swoim przeziębionym pacjentom. Jest to wyrób medyczny, który wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych, przebiegających z nieżytem nosa (katarem). Woda morska dla niemowląt rzeczywiście jest morska – pochodzi np. z Morza Martwego albo Oceanu Atlantyckiego. W niektórych preparatach stanowi 100 proc. składników, w innych jest połączona z wodą destylowaną dla osiągnięcia odpowiedniego stężenia:

  • fizjologicznego,
  • izotonicznego,
  • hipertonicznego. 

Podstawowym składnikiem wody morskiej jest chlorek sodu (NaCl), dlatego też zamiennie nazywa się ją solą morską dla niemowląt. Niektóre preparaty są wzbogacane innymi solami mineralnymi, mikroelementami, jak siarka, miedź, mangan, selen, żelazo oraz innymi dodatkami – wyciągiem z aloesu, kwasem hialuronowym albo srebrem koloidalnym. Zastanawiając się, jaka woda morska dla niemowlaka będzie najlepsza, warto dokładnie sprawdzić skład produktu i wybrać ten, który nie zawiera substancji konserwujących. Jeśli na etykiecie pojawiają się nazwy: chlorek benzalkoniowy, wersenian disodowy, propylparaben, lepiej poszukać czegoś innego. Najlepszy produkt zawiera 100 proc. wody morskiej i nie ma dodatku konserwantów.

Jak działa woda morska?

Ludzki organizm pod pewnymi względami odpowiada składowi wody morskiej. Dotyczy to na przykład odczynu pH. Woda morska ma odczyn lekko zasadowy (pH 7,5–8,4), a więc zbliżony do pH płynów ustrojowych. Dziecko w okresie prenatalnym rozwija się w wodach płodowych, których pH wynosi 8,5. Średni odczyn pH w organizmie noworodka to 7,5, starszego dziecka 7,0, a dorosłego 6,5-6,0. Co więcej, w wodzie morskiej dla niemowląt znajdują się pierwiastki, które korzystnie wpływają na zdrowie. To wszystko sprawia, że składniki wody morskiej są dobrze wchłaniane i tolerowane przez organizm. 

Woda morska nawilża błony śluzowe nosa. Ponadto rozrzedza wydzielinę, a dzięki temu ułatwia oddychanie. To bardzo ważne, zwłaszcza u noworodków, które nie potrafią jeszcze oddychać przez usta. Przez zatkany nos maluchy są bardzo rozdrażnione, tym bardziej, że mają problem z jedzeniem i spokojnym snem. Dlatego rodzice przeziębionego niemowlęcia powinni regularnie udrażniać zablokowany nosek. W tym celu najlepiej sprawdza się hipertoniczna woda morska, która ma wyższe ciśnienie osmotyczne. To powoduje napływ wody do nosa, rozrzedzenie wydzieliny i złagodzenie objawów kataru. Oprócz wody morskiej do pielęgnacji noska przydaje się także gumowa gruszka z miękką, szeroką końcówką lub specjalny aspirator służący do odsysania zalegającego śluzu.

Jak działa woda morska dla niemowląt:

  • nawilża,
  • rozrzedza wydzielinę,
  • udrażnia nos.

Hipertoniczne roztwory wody morskiej są wskazane dla dzieci przynajmniej trzymiesięcznych, a  preparaty izotoniczne już od pierwszych dni życia. Taką „czystą” sól fizjologiczną dla niemowląt można stosować przez dłuższy okres, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta.

Jaka woda morska dla niemowlaka:

  • do codziennej pielęgnacji – izotoniczna woda morska, 
  • do oczyszczania i udrażniania nosa – hipertoniczna woda morska,
  • do leczenia infekcji – woda morska z dodatkiem miedzi i manganu, które działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie,
  • do nawilżania wysuszonej śluzówki nosa –woda morska z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Sapka i woda morska

Woda morska może być stosowana u niemowląt w razie wystąpienia sapki, która jest częstym zmartwieniem rodziców. Sapka to charakterystyczny odgłos furczenia i charkania, który wynika z upośledzenia drożności nosa. Najczęściej jest objawem idiopatycznego nieżytu nosa, czyli kataru o nieznanym pochodzeniu. Rzadziej wskazuje na alergię, refluks, wady anatomiczne lub poważne choroby.

Sapka pojawia się u wielu dzieci. Sposobem na nią jest właśnie aplikowanie wody morskiej do nosa niemowlaka. Pomocne są również inhalacje z soli fizjologicznej oraz usuwanie wydzieliny gruszką lub aspiratorem. Dodatkowo warto zadbać o regularne wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń, gdzie przebywa maluszek.

Woda morska dla niemowląt sprawdza się także do codziennej pielęgnacji. Suche powietrze, zanieczyszczenia i toksyny, kurz, alergeny oraz unoszące się w powietrzu drobnoustroje mogą zakłócać pracę układu oddechowego, powodując gromadzenie się śluzu, zablokowanie nosa i katar. Dlatego rodzice powinni pamiętać o higienie małego noska, a w razie potrzeby oczyszczać go przy pomocy soli morskiej dla niemowląt. Jej aplikacja jest prosta i bezpieczna. Wspomaga pracę górnych dróg oddechowych, pozwalając maleństwu swobodnie oddychać i zachować dobry nastrój.

Źródła:

  1. Łozińska-Czerniak, M. Salamończyk, E. Dmoch-Gajzlerska,Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem. Wydanie I, PZWL, Warszawa, 2014, s. 82
  2. H. Murkoff, S. Mazel, Pierwszy rok życia dziecka, Rebel, Poznań 2015

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź