Sklejone wargi sromowe u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie\ źródło” IStock

Sklejone wargi sromowe u dziecka – objawy, przyczyny, leczenie

Obserwowanie rozwoju oraz stanu zdrowia dziecka w pierwszych miesiącach i latach jego życia jest kluczowe. Często przyczyną obaw jest zdrowie intymne. U części dziewczynek, głównie przed drugim-trzecim rokiem życia, stwierdza się synechię, czyli zrośnięcie warg sromowych mniejszych. Nierzadko synechia nie daje żadnych objawów bólowych, zatem stwierdza się ją głównie na podstawie obserwacji. Dowiedz się, jak rozpoznać synechię i jak ją wyleczyć.

Spis treści:

Co to jest synechia

Synechia to choroba, która polega na sklejeniu i zrośnięciu się mniejszych warg sromowych u dziecka w wyniku uszkodzenia nabłonka. U małych dziewczynek srom pokryty jest suchym nabłonkiem, którego przed podrażnieniami nie chroni działanie estrogenów. Z tego powodu dość łatwo może dojść do uszkodzenia naskórka, co skutkuje wysiękiem, a następnie zrośnięciem się delikatnej skóry.

Sklejenie i zarośnięcie warg sromowych u dziecka może być częściowe lub całkowite – w tym drugim przypadku otwór jest jedynie poniżej łechtaczki, gdzie wypływa mocz. Niestety czasami całkowity zrost warg sromowych skutkuje powstawaniem zachyłków, w których gromadzi się mocz – to idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Sklejone wargi sromowe u dziecka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną sklejania się warg sromowych jest brak higieny – wargi sromowe zrastają się głównie u dziewczynek, które długo uwięzione są w zabrudzonej moczem i kałem pieluszce. 

Problem ten może również dotyczyć dzieci, które nie opanowały dobrze panowania nad defekacją i mikcją, w związku z czym, choć nie używają już pieluch, ich bielizna wciąż jest brudna. W takich warunkach bardzo łatwo o pieluszkowe zapalenie skóry, czyli stan zapalny, w wyniku którego na skórze powstają otarcia, ranki, pęcherzyki. Naskórek zostaje wówczas przerwany i może dojść do zrostu warg sromowych.

Drugą przyczyną, która może doprowadzić do zrastania się warg sromowych u dziecka, jest przesuszenie jego skóry, czyli nieprawidłowa higiena. Używanie zbyt dużej liczby pudrów i kosmetyków, a zbyt mało wody i naturalnych nawilżających środków czystości może mieć poważne konsekwencje w postaci podrażnień i tworzenia się zrostów. Ponadto do przyczyn sklejonych warg sromowych u dziewczynki zalicza się wszelkie okoliczności, w których łatwo o otarcia naskórka – zbyt ciasna, źle założona pieluszka, podrażnienia chemiczne, np. środki do higieny intymnej dla osoby dorosłej.

Jakie są konsekwencje sklejenia warg sromowych

Konsekwencją sklejenia warg sromowych może być zmiana kierunku wypływania moczu, wypływanie moczu podczas wstawania z nocnika (mylone z popuszczaniem), dolegliwości bólowe, świąd w okolicach intymnych oraz poczucie dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Wszelkie skutki zrośniętych warg sromowych mogą być przez dziecko niezauważone, gdyż najczęściej nie są bardzo dokuczliwe czy intensywne. Niestety niezauważony i nieleczony problem może mieć poważniejsze konsekwencje w postaci nawracających infekcji intymnych.

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Polecamy

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Nie w pełni dojrzała skóra niemowląt i dzieci jest zdecydowanie cieńsza i bardziej podatna na działanie substancji drażniących, w porównaniu do skóry osoby dorosłej. Dlatego tak niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na składy kosmetyków dla dzieci. Czytajmy etykiety!

Czytaj

Po czym poznać zrośnięte wargi sromowe u dziecka

Sklejone wargi sromowe u dziecka bardzo małego można rozpoznać, jedynie uważnie przyglądając się maluchowi. Po rozchyleniu warg sromowych większych widoczne byłoby bezbarwne połączenie warg sromowych mniejszych – wyglądają one dosłownie jak sklejone. Tak małe dzieci nie miewają dodatkowych objawów, które mógłby sugerować problem, zatem należy się uważnie przyglądać stanowi skóry dziewczynki oraz odpowiednio ją pielęgnować.

Sklejone wargi sromowe u dziecka – leczenie

W przypadku sklejonych warg sromowych u dziewczynki leczenie nie zawsze jest potrzebne. Jeśli dolegliwość dotyczy niemowlaka, często zalecenia lekarza dotyczą po prostu odpowiedniej higieny, natłuszczania okolic intymnych i cierpliwości. Z czasem pod wpływem działania estrogenów wargi sromowe same się rozklejają. Zdarza się, że lekarz zaleci stosowanie maści estrogenowej lub steroidowej. Niestety ich stosowanie może mieć skutki uboczne w postaci przebarwień, podrażnień, a nawet krwawienia. Tylko w skrajnych przypadkach, gdy kuracje maściami nie dają rezultatu, stosuje się mechaniczne lub operacyjne rozklejenie warg sromowych mniejszych, w znieczuleniu miejscowym.

Źródła:

  1. Altchek A., Deligdisch L., Ginekologia dziecięca, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2013.
  2. Hirnle L., Ginekologia dziecięca i dziewczęca. Najczęstsze problemy. „W Gabinecie Lekarza Specjalisty”, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź