Wiesz, jak odpowiednio przygotować się do ciąży? Położna Monika Stępińska wyjaśnia krok po kroku Płeć dziecka. Zdjęcie: unsplash.com

Płeć dziecka – kiedy rodzice ją poznają?

Spis treści:

Jedną z tych rzeczy, nad którą przyszli rodzice najczęściej się zastanawiają, jest… płeć dziecka. Dawniej kobiety mogły jedynie domyślać się tego, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka, aktualnie istnieją sprawdzone i przede wszystkim bardzo skuteczne sposoby, dzięki którym płeć dziecka można ustalić jeszcze długo przed spodziewanym terminem porodu. Do poznania płci dziecka konieczne jest wykonanie specjalnego badania USG. Kiedy najlepiej je przeprowadzić? Kiedy rodzice mogą poznać płeć swojego dziecka?

Płeć dziecka – w którym tygodniu da się rozpoznać?

Płeć dziecka, którą przyszli rodzice poznają na badaniu USG, można ustalić zazwyczaj już w 16 tygodniu ciąży. Czasem zdarza się tak, że rodzice muszą poczekać trochę dłużej, ale nie brakuje i tych, którzy o płci swojego maluszka dowiadują się znacznie wcześniej. Dzięki nowoczesnym urządzeniom niektórzy rodzice znają płeć swojego dziecka już w 11 albo 12 tygodniu ciąży. Na ostateczne potwierdzenie płci dziecka zazwyczaj trzeba poczekać do badania USG, które jest wykonywane w 20 tygodniu ciąży. Jeżeli nasz maluszek jest nieodpowiednio ułożony — rozpoznanie płci może być niemożliwe aż do samego porodu. Trudności w identyfikacji płci dziecka pojawiają się także wtedy, gdy mamy do czynienia z ciążą mnogą. Utrudnienia w rozpoznaniu płci pojawiają się również wtedy, gdy jest zbyt dużo płynu owodniowego, albo ściana jamy brzusznej jest zbyt gruba. W takich przypadkach płeć dziecka można poznać nawet w 28 tygodniu ciąży.

Płeć dziecka – jak wygląda badanie USG?

Badanie USG, na którym można poznać płeć dziecka, umożliwia uzyskanie wysokiej jakości zdjęć, które powstają za pomocą fal dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Fale są emitowane przez przetwornik, który umieszcza się przy podbrzuszu ciężarnej. Dostarczane informacje są gromadzone i wyświetlane na monitorze w postaci gotowych zdjęć. Oprócz poznania płci lekarz wykonujący USG może także poznać wszelkie deformacje płodu oraz ocenić jego wiek, rozmiar, tempo wzrostu, a nawet czynność serca. Precyzja pomiaru jest bardzo wysoka — zazwyczaj sięga od 95 do 100%. W celu ocenienia płci dziecka osoba, która wykonuje badanie, musi upewnić się, czy w przypadku chłopca – dobrze widać penisa i mosznę, a w przypadku dziewczynki — wargi sromowe. Badanie trwa około pół godziny i nie powoduje u ciężarnych żadnego dyskomfortu. Kobieta musi położyć się na stole i odsłonić brzuch — osoba, która wykonuje badanie, aplikuje odpowiednią ilość żelu i przykłada przetwornik do brzucha.

Czy do badania USG należy się specjalnie przygotować?

Do badania USG nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać. Niektórzy lekarze zalecają jedynie wypicie większej ilości wody bezpośrednio przed wizytą oraz oddanie moczu dopiero po badaniu. Taka praktyka pozwala lepiej zobaczyć dziecko na monitorze.

Płeć dziecka – czy da się zaplanować?

Wśród par, które chcą zostać rodzicami, niezwykłą popularność odgrywają metody planowania płci dziecka. Jedną z nich jest skomplikowana metoda Shettlesa, która polega na znajomości bardzo dokładnego momentu owulacji. Metoda mówi o tym, że pary, które chcą mieć syna, muszą poczekać aż do samego momentu owulacji — szybki plemniki męskie mają większe szanse na zapłodnienie. Jeżeli para chce dziewczynkę — najlepiej współżyć na ok. 40 godzin przed jajeczkowaniem. Plemniki żeńskie są wolniejsze, ale jednocześnie żyją dłużej w drogach rodnych kobiety. Nie istnieją jednak żadne badania, które mogłyby potwierdzić skuteczność tej metody.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź