Jakie pieluchy dla noworodka?/fot. iStock Jakie pieluchy dla noworodka?/fot. iStock

Jakie pieluchy dla noworodka?

Pieluchy to nie tylko metaforyczny symbol rodzicielstwa. Dla większości rodziców to również bardzo praktyczny problem. Jakie wybrać pieluszki dla malucha? Porządkujemy wiedzę, żeby ułatwić znalezienie najlepszych pieluch.

Spis treści:

Pieluszki jednorazowe i wielorazowe

Nasi rodzice często powtarzają – „teraz jest łatwiej, za moich czasów trzeba było prać pieluchy tetrowe”. To prawda, pieluszki jednorazowe zrewolucjonizowały opiekę nad maluchami. Dla zmęczonych rodziców każde ułatwienie jest na wagę złota. Dlatego większość świeżo upieczonych mam i tatów na liście największych wynalazków ludzkości z pewnością wpisałoby „pieluchy jednorazowe”.

Jednocześnie w ostatnich latach coraz więcej osób poleca pieluchy wielokrotnego użytku. Czym się różni korzystanie z pieluch jedno- i wielorazowych? Jakie wybrać pieluchy dla noworodka i niemowlęcia?

Pieluchy jednorazowe i wielorazowe – porównanie:

  • Pieluchy wielorazowe rzadziej odparzają. Uważa się, że pieluchy wielorazowe chronią skórę przed odparzeniami. Nie do końca jest to jednak prawdą i odparzenia mogą zdarzać się również przy korzystaniu z wielorazowych pieluch. Jednak trzeba przyznać, że rzeczywiście, u dzieci noszących pieluchy wielokrotnego użytku, odparzeń bywa mniej, ale z prostej przyczyny – od razu po zmoczeniu taką pieluszkę trzeba zmienić. Ponadto, w wielorazowej pieluszce dziecko nie ma kontaktu z nierzadko drażniącymi skórę substancjami chemicznymi, z jakich wykonuje się pieluchy jednorazowe.
  • W pieluszce jednorazowej dziecko nie od razu sygnalizuje potrzebę zmiany, bo nie czuje wilgoci. To dlatego jednorazowe pieluchy zdecydowanie częściej są przyczyną odparzeń – po prostu są rzadziej zmieniane. Do tego dochodzi brak dostępu powietrza, absorbenty i inne środki chemiczne, których użyto przy produkcji. Dlatego niezależnie od tego, czy pielucha jest wielo- czy jednorazowa, powinna być zmieniana jak najczęściej (nie rzadziej niż co 2-3 h). Zapewnia to zdrowie skóry dzieci, zapobiega stanom zapalnym w obrębie układu moczowo-płciowego.
  • Składniki chemiczne pieluch jednorazowych mogą uczulać lub podrażniać.
  • W przypadku pieluch wielorazowych mogą zdarzać się również uczulenia lub podrażnienia, jeśli użyjemy nieodpowiedniego proszku do prania lub nie zostanie on właściwie wypłukany z materiału, czy też pranie było w nieodpowiedniej temperaturze.
  • Współczesne pieluchy wielorazowe to nie tylko tradycyjna tetra. Używa się nieprzemakalnego otulacza z tetrowym lub polarowym wkładem. Przy przewijaniu otulacz może zostać na miejscu, następuje wymiana wkładu.
  • Pieluchy wielorazowe są tańsze, wymagają jednak dodatkowych wydatków związanych z praniem (choć zaleca się używania jak najmniej detergentów, których nadmiar może powodować utratę właściwości chłonących pieluchy). Ponadto ich używanie może być bardziej czasochłonne (pranie, suszenie, prasowanie, itd.).

Jak wybrać pieluszki dla malucha?

Wybierając pieluchy dla dziecka, możesz kierować się poradami krewnych, znajomych i nieznajomych na forach parentingowych. Jednak najlepszą metodą właściwego doboru pieluch jest po prostu metoda prób i błędów. Może się zdarzyć, że pieluchy, które budziły zachwyt innych osób, w twojego dziecka zwyczajnie się nie sprawdzą.

Najlepsze pieluchy dla noworodka to również te, które ze względów praktycznych będą najlepsze także dla mamy malucha. Nie zawsze najdroższe produkty okazują się najlepsze i nie wszystkie tanie to buble.

Każde dziecko jest inne, ma inną wrażliwość skóry, inne potrzeby, inną częstotliwość wypróżniania. Podobnie rodzice – jeden stawia na pierwszym miejscu ekologię, drugi – wygodę, trzeci – kwestie ekonomiczne, a ktoś jeszcze inny ze względów np. estetycznych nie chce prać pieluch wielorazowych. Dlatego wybór, jakie pieluchy będą najlepsze dla niemowlęcia, to sprawa indywidualna.

Ewelina Wójcik, położna, przyznaje, że sama korzysta z pieluch jednorazowych, gdyż są wygodniejsze w użyciu:

Nie wyobrażam sobie prania kup, szczególnie w pierwszych dobach, kiedy jest ich dużo. Żeby korzystać z pieluch wielorazowych, trzeba mieć dużo wolnego czasu. Natomiast na pewno ważna jest tu kwestia ekologiczna oraz oszczędność pieniędzy – przekonuje.

Jak dobrać rozmiar pieluszek?

Pieluchy mają na opakowaniach oznaczenia wagi dzieci, dla których są przeznaczone. Jednak musisz pamiętać o tym, że pomiędzy produktami różnych firm mogą być różnice. I tak według jednej rozmiarówki twój maluch może być już w rozmiarze 3, ale inne „trójki” będą za duże, przez co pieluchy będą nieszczelne.

Dzieci nawet o tej samej masie ciała mogą różnić się wymiarami, długością ciała itd. Dlatego nawet pieluchy z teoretycznie właściwego przedziału wagowego, w praktyce mogą okazać się za małe albo za duże.

Dobierzesz rozmiar pieluchy obserwując, jak leży na dziecku. Pieluszka powinna przylegać, ale nie opinać. Zaleca się przy zapinaniu rzepów wsunięcie dwóch palców na brzuszku, żeby nie zapiąć pieluchy za ciasno. Na ciele dziecka przy dobrze dobranej pieluszce nie powinny się pojawiać otarcia czy odgniecenia w miejscach na nogi.

Jednocześnie dobrze dobrana pielucha powinna być szczelna. Zawartość pieluch nie powinna w żadnym stopniu przedostawać się na zewnątrz (choć każdy rodzic na pewno spotka się kiedyś z „niespodzianką”, gdy np. dziecko się rusza lub gdy wypróżnienie będzie szczególnie obfite).

Pieluszki ekologiczne

Istnieje ekologiczna alternatywa dla pieluch jednorazowych. Są to produkty działające jak typowe jednorazówki, ale bardziej przyjazne środowisku.

Zwykła, nieekologiczna pielucha jednorazowa może ulegać rozkładowi przez 350 a nawet 600 lat! Wewnątrz znajduje się środek wiążący wodę – poliakrylan sodu (granulki SAP). W produktach tego typu znajdują się także chlor, środki zapachowe, barwniki, a nawet dioksyny.

Ekologiczne pieluchy jednorazowe różnią się składem w zależności od firmy, która je produkuje. Zauważa się jednak, że co najmniej część z nich ma powłoki z polipropylenu i wypełnienie z  poliakrylanu sodu, ale w minimalnej ilości.

Natomiast wkłady chłonne wykonuje się z w pełni degradowalnych substancji, jak skrobia pszenna lub kukurydziana. W pieluchach ekologicznych nie ma sztucznych barwników, substancji zapachowych, chloru czy toksyn. Niektóre wykonuje się z celulozy, przez co można wykorzystać je nawet jako składnik kompostu.

Uważa się, że przez zmianę chemicznych środków na naturalne, pieluchy ekologiczne są mniej chłonne, a więc wymagają częściej zmiany. Jednak – jak już wspomnieliśmy – częstsza zmiana pieluch jest z korzyścią dla skóry dziecka. Pieluchy ekologiczne to „złoty środek” między pieluchami wielorazowymi a jednorazowymi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź