Rowerek biegowy - kiedy i jaki wybrać dla dziecka? / istock Rowerek biegowy - kiedy i jaki wybrać dla dziecka? / istock

Rowerek biegowy – kiedy i jaki wybrać dla dziecka?

Coraz częściej zamiast malutkiego rowerka na trzech kołach rodzice decydują się sprawić maluchowi pojazd popularnie zwany biegówką lub biegaczkiem. Ma (prawie) wszystko to, co zwykły dwukołowy rowerek – z wyjątkiem pedałów i łańcucha. Mały cyklista, siedząc na siodełku, odpycha się nóżkami od podłoża i w ten sposób – nieraz całkiem szybko – pokonuje trasę. Podpowiadamy, kiedy kupić dziecku rowerek biegowy i czym się kierować, wybierając konkretny model.

Spis treści:

Rowerek biegowy – zalety i wady

To, co powinno przekonać rodziców do zakupu rowerka biegowego, to pozytywna opinia fizjoterapeutów na temat tego sprzętu. Specjaliści uważają, że korzystanie z niego bardzo pozytywnie wpływa na rozwój u malucha motoryki dużej, czyli koordynację ruchu całego ciała, jego siłę i wytrzymałość. 

W przeciwieństwie do rowerków i jeździków na trzech czy czterech kółkach, dwukołowiec wymusza utrzymanie prostej postawy i odpowiednie balansowanie ciałem w celu utrzymania równowagi. Dziecko uczy się oceniać odległość, kontrolować prędkość, hamować nogami, gdy to jest konieczne, przechylać się przy skrętach. Maluch, który opanuje tę sztukę, bez trudu przesiądzie się na rowerek z pedałami – w wielu wypadkach zbyteczne okażą się doczepiane kółka.

Jakie jeszcze zalety rowerków biegowych można wymienić? Należą do nich lekkość i prostota  tego sprzętu. Nie ma on łańcucha i przerzutek, czyli tego, co w rowerach psuje się najczęściej. Nawet jeśli maluch się wywróci, raczej nie zrobi sobie krzywdy ani nie uszkodzi w znacznym stopniu pojazdu. 

O ile na wszelkich bardziej stabilnych pojazdach dziecko może jeździć po mieszkaniu, o tyle z rowerkiem biegowym trzeba wyjść na dwór, bo żeby jazda była prawdziwą frajdą, trzeba się nieco – w kontrolowanych przez dorosłych granicach bezpieczeństwa – rozpędzić. W ten sposób i dziecko, i jego rodzice siłą rzeczy spędzają czas na świeżym powietrzu, co jest korzystne dla zdrowia i małych, i dużych.  

Oprócz niewątpliwych zalet rowerek biegowy ma też pewne wady. Nie jest niestety dostosowany do rodzinnych rowerowych wycieczek. Gdy maluch będzie miał do pokonania dłuższy dystans, jego pracujące bez przerwy nóżki na pewno się zmęczą.

Kiedy kupić dziecku rowerek biegowy?

Są rodzice, którzy pierwszy rowerek dla dziecka kupują, gdy ich pociecha skończy roczek. Nawet jeśli maluch pewnie już stoi, a nawet zaczyna stawiać pierwsze kroki, rozsądniej wstrzymać się z tym zakupem jeszcze pół roku, a najlepiej rok. Dwulatek zwykle chodzi już pewnie, chętnie biega i jest w stanie poradzić sobie z utrzymaniem równowagi. 

Nie jest błędem sprawić taki pojazd nawet trzylatkowi, szczególnie gdy dziecko jest drobne i raczej wiotkie. Nie ma tutaj sztywno ustalonych reguł – zawsze trzeba brać pod uwagę wzrost, budowę i kondycję dziecka.

Rowerek dla 2-latka – jak wybrać najlepszy?

Polecamy

Rowerek dla 2-latka – jak wybrać najlepszy?

Dwuletnie dzieci są aktywne i pomysłowe. Czy to właściwy moment na pierwszy rower? Wiele zależy od umiejętności i możliwości twojego dziecka. Na szczęście na rynku znajdziemy ogromny wybór: rowerki biegowe, trójkołowe, czterokołowe... Podpowiemy, jak wybrać idealny rowerek dla dwulatka.

Czytaj

Jaki rowerek biegowy wybrać dla dziecka?

Najważniejszym kryterium decydującym o tym, jaki rowerek biegowy wybrać, jest wzrost naszej pociechy, a dokładniej długość nóżek. Najlepiej zmierzyć tzw. przekrok, czyli odległość między stopą w bucikach a krokiem dziecka. Otrzymany wymiar to maksymalna wysokość, na jakiej może być ustawione siodełko. Dziecko, siedząc na nim z lekko ugiętymi nogami, powinno całymi stopami dotykać ziemi. Ważna jest też odległość kierownicy od siodełka – siedząc, lekko pochylony maluch, powinien swobodnie dosięgać rękami do kierownicy. Warto wybierać modele z regulowaną wysokością siodełka i kierownicy. Dzięki temu z pojazdu kupionego dla dwulatka będzie mógł śmiało korzystać czterolatek. 

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj i rozmiar kół, w jakie wyposażony jest rowerek. Mogą to być koła piankowe lub gumowe, pompowane. Te pierwsze są wprawdzie twardsze, więc maluch będzie wyraźniej czuł nierówności podłoża, ale trudno je uszkodzić. Te pompowane lepiej tłumią wstrząsy, ale wystarczy wjechać na coś ostrego, by przebić dętkę, co wyklucza możliwość dalszej jazdy. Fachowcy polecają rowerki z pompowanymi oponami dzieciom nieco starszym, a tym, które dopiero zaczynają kolarską przygodę, z oponami piankowymi. Jeśli chodzi o rozmiary kół, najpopularniejsze są te o średnicy 12 cali, ale dla półtorarocznych maluchów lepiej wybrać 10-calowe, a dla dużych i silnych kilkulatków – 14-calowe. 

Jaki rowerek biegowy wybrać, biorąc pod uwagę materiał, z którego jest wykonany? Oto najważniejsze cechy rowerków drewnianych, plastikowych i metalowych. 

Drewniany rowerek biegowy

Jego zalety to ekologiczny materiał, z którego jest wykonany, i stylowy wygląd. Jeśli ma regulowaną wysokość siodełka, to na ogół w niewielkim stopniu. Drewniany rowerek jest raczej lekki, z wyjątkiem modeli wykonanych ze sklejki. Do wad należy mała odporność na zarysowania.  

Plastikowy rowerek biegowy 

Najlżejszy ze wszystkich modeli rowerków biegowych, ale też najmniej trwały. Trudno znaleźć model, który posiadałby regulację siodełka. Plastikowy rowerek biegowy jest odpowiedni tylko dla najmłodszych użytkowników. 

Metalowy rowerek biegowy

Najtrwalszy spośród wymienionych. Jego rama może być wykonana ze stali, z aluminium (lżejsza) lub magnezu (najlżejsza). Im rowerek lżejszy, tym droższy. Na cenę wpływa także rodzaj kół – modele metalowe mają najczęściej koła pompowane – oraz dodatkowe akcesoria, np. hamulce.

Najlepszy pierwszy rowerek dla dziecka

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka jest bardzo ważny – najlepszy to ten idealnie dopasowany do budowy ciała i temperamentu malucha. Wtedy ma on szansę pokochać ten rodzaj aktywności fizycznej. 

Rowerek warto kupować razem z dzieckiem nie tylko ze względu na konieczność dopasowania jego rozmiaru do wzrostu i wagi malca – pojazd musi się dziecku po prostu podobać. Nie należy się tu kierować stereotypami – nie każda dziewczynka wybierze różowy, nie każdy chłopiec czerwony lub czarny. To, co na pewno warto brać pod uwagę, to bezpieczeństwo przyszłego użytkownika. Dlatego godne polecenia są modele lekkie, ale o mocnej konstrukcji. 

Razem z rowerkiem należy kupić młodemu cykliście kask. Jeśli włoży go od razu, z pewnością go zaakceptuje i zrozumie, że dla rowerzysty jest to gadżet obowiązkowy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź