Spis treści:
Kiedy kupić pierwsze puzzle dla dziecka
Układanie puzzli to doskonała propozycja zabawy dla dzieci niemalże w każdym wieku. Kiedy kupić pierwsze puzzle dla dziecka? Kiedy maluch zacznie samodzielnie siedzieć, można rozpocząć przygodę z układankami. Jednak dopiero około pierwszego roku życia dziecko, przy pomocy rodziców, zacznie łączyć ze sobą pojedyncze elementy. Półtorarocznemu maluchowi dopasowanie dwuelementowych puzzli nie powinno przysparzać już trudności.
Pierwsze puzzle dla dziecka – jakie wybrać
Wybierając pierwsze puzzle dla dziecka, warto kierować się nie tylko jego wiekiem, ale również tempem rozwoju i umiejętnościami. Puzzle powinny być dopasowane rozmiarem do sprawności malutkich rączek i palców. Pierwsze puzzle dla dziecka– jakie wybrać?
Na początek najlepiej sprawdzą się proste puzzle przedstawiające owoce, warzywa lub zwierzątka. Podczas zabawy maluch uczy się nie tylko dopasowywania, ale poznaje także nieznane mu dotąd nazwy. Choć układanie nawet dwuelementowych puzzli będzie początkowo dla dziecka wyzwaniem, to już po kilku tygodniach samodzielne połączenie ze sobą elementów nie będzie stanowiło dla niego problemu.
Iluelementowe pierwsze puzzle dla dziecka
Przed zakupem pierwszych układanek w głowach rodziców pojawia się pytanie: iluelementowe puzzle dla dziecka wybrać? By zachęcić dziecko do układania puzzli, na początek warto wykorzystać dwuczęściowe zestawy. Duże i proste elementy sprawią, że maluch bez większego problemu będzie w stanie połączyć obrazki w pary, co zachęci go do dalszej zabawy.
Kiedy dziecko opanuje układanie najprostszych puzzli, warto kupić te nieco bardziej skomplikowane. Liczba elementów w puzzlach dla maluchów do drugiego roku życia nie powinna jednak przekroczyć czterech. W przeciwnym razie ewentualne trudności z ułożeniem obrazka mogą zniechęcić dziecko do dalszego układania.
Z czego puzzle dla dziecka
O popularności puzzli dla najmłodszych świadczy ich różnorodność. Do wyboru mamy nie tylko układanki w różnych kształtach, rodzajach i z różną liczbą elementów, ale również różniące się materiałem, z którego zostały wykonane. Zatem – z czego puzzle dla dziecka?
Choć wśród starszych dzieci największą popularnością cieszą się te tradycyjne – papierowe, to serca najmłodszych mogą skraść układanki z innych materiałów.
- Puzzle piankowe – mogą być kolorowe i czarno-białe. Te duże często wykorzystywane są przez rodziców jako mata do zabawy. Poszczególne elementy puzzli umieszczone w środku każdego elementu mogą być wyciągane i ponownie wkładane w to samo miejsce. To doskonała zabawa dla najmłodszych. Puzzle piankowe, na których wydrukowana jest droga, mogą służyć do zabawy samochodzikami.
- Puzzle drewniane – najprostsze, dwuelementowe, są świetną propozycją dla najmłodszych. Sześcienne, schowane najczęściej w drewnianym pudełku, po dopasowaniu tworzą ciekawy obrazek.
- Puzzle materiałowe – zostały stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach. Miękkie, duże puzzle mogą zawierać elementy dźwiękowe, które dodatkowo stymulują rozwój i zachęcają do zabawy.
By rozbudzić ciekawość i zachęcić malucha do układania, warto wykorzystać puzzle wykonane z różnych materiałów. Duże, kolorowe i z interesującymi obrazkami powinny zwrócić i przyciągnąć uwagę już rocznego dziecka.
Polecamy
Mata dla niemowlaka - jak wybrać najlepszą?
Miejsce do zabawy, przekładania się z pleców na brzuch, pełzania, siadania, raczkowania… Maty są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ułożone na nich dziecko na pewno nie zrobi sobie krzywdy, a kolorystyka zachęci je do kreatywności. Jak duża powinna być mata dla niemowlaka? Czym różni się mata z pałąkiem od sensorycznej?
Puzzle dla dziecka – zalety dla rozwoju
Układanie puzzli to nie tylko rozrywka, ale i doskonały trening mózgu. Podczas układania puzzli dziecko stymuluje narząd wzroku, ćwiczy pamięć, cierpliwość i koncentrację. Układanki rozwijają wyobraźnię, zdolności przestrzenne, pobudzają spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia. Dodatkowo mózg „zmuszony jest” do zapamiętywania informacji związanych z kształtami, kolorami i rysunkami na poszczególnych elementach. W trakcie układania puzzli maluch uczy się chwytania płaskich elementów, dzięki czemu trenuje zdolności motoryczne.
Skompletowanie układanki daje mnóstwo radości, satysfakcji i wzmacnia poczucie własnej wartości. Układanie puzzli już od najmłodszych lat zaprocentuje dodatkowymi umiejętnościami w późniejszym życiu.