Pierwsze kredki dla dziecka – jakie wybrać?
Spis treści:
Pierwsze kredki dla roczniaka – ważny zakup!
Rysowanie kredkami to wielka frajda dla maluszków, a pierwsze rysunki rozczulają rodziców i zazwyczaj trafiają do rodzinnych archiwów. Pierwsze kredki dla dziecka to początek nowej przygody – zaproszenie do świetnej zabawy, twórczego myślenia i wyobraźni, ćwiczenia sprawności ręki.
Może się okazać, że maluch nie od razu pokocha kredki. Będzie traktował je jak klocki i układanki. Z czasem jednak doceni fakt zostawiania kolorowych śladów, nie tylko zresztą na papierze.
Dlatego pierwsze kredki dla dziecka są tak ważne! Malec, nawet tylko bawiąc się kredkami, ćwiczy zdolności manualne i przygotowuje rękę do późniejszej nauki rysowania szlaczków i pisania literek.
Do celowej zabawy kredkami zazwyczaj gotowe są już dzieci w wieku 12 miesięcy. Oczywiście nie oczekujmy jeszcze gotowych rysunków, jednak pierwsze „abstrakcyjne” obrazy zostawiane na papierze czy ścianie są dowodem na celowe korzystanie z kredek.
Jakie pierwsze kredki wybrać dla roczniaka
Pierwsze kredki dla dziecka powinny spełniać kilka warunków. Muszą być:
- bezpieczne, aby maluszek, chwytając je jeszcze dość niezdarnie, nie zrobił sobie krzywdy;
- miękkie, by zostawiały wyraźny ślad – wtedy maluch, nie obciążając zanadto rączki, będzie widział efekt swojej pracy. Wyraziste kolory zachęcą go także do dalszej aktywności;
- wygodne w użyciu. Odpowiednio dobrane kredki będą dla dziecka łatwe do uchwycenia i utrzymania. Takie „dobrze leżące w dłoni” kredki ułatwią rysowanie i pomogą rozruszać odpowiedzialne za tę czynność mięśnie.
Pierwsze kredki dla dziecka – ołówkowe czy świecowe
Kredki świecowe to świetny wybór dla dzieci w każdym wieku. Wykonane z parafiny, są miękkie, a na kartce zostawiają wyraziste kolory. Do tego ich kształt, wielkość i grubość są odpowiednio dopasowane do małej dłoni.
Z kolei pierwsze ołówkowe kredki dla dziecka powinny być wykonane z miękkiej glinki, a nie tradycyjnego grafitu, by operowanie nimi nie wymagało zbyt wiele wysiłku i nie zniechęcało dziecka. Wielu producentów kredek ołówkowych oznacza je symbolem „soft” lub „miękkie”.
Polecamy
Starszaki kolorują. Kolorowanki dla każdego
Paradoksalnie, ta moda rozwinęła się najpierw wśród dorosłych. Kolorowanki z mnóstwem detali miały zająć rękę i odciążyć głowę. Szał trwa w najlepsze, a za kredki chwyciły nawet niechętne dziecinnym zajęciom nastolatki. I dobrze, kolorowanki mają bardzo dużo zalet.
Kredki treningowe dla dziecka
Pierwsze kredki dla roczniaka czy dziecka, które nie ukończyło jeszcze roku, mają pomóc mu w treningu prawidłowego chwytania ołówka lub długopisu w przyszłości. Jakie będą najlepsze kredki treningowe dla malucha?
- Kredki kamyki, czyli kredki swoim wyglądem przypominające kamienie. Zostały zaprojektowane z myślą o tym, by wspierać rozwój motoryki małej – chwytania. Owalny kształt sprawia, że ręka układa się prawidłowo, a maluch dość intuicyjnie uczy się trzymać kredkę poprawnie.
- Kredki stożkowe, których kulkowe zakończenie ułatwia maluchom ich chwytanie. Atutem tych kredek jest atrakcyjny dla dziecka wygląd oraz to, że malują całą swoją powierzchnią. Można w dodatku ułożyć z nich wieżę. Podobną rolę będą pełnić kredko-klocki.
- Kredki waldorfskie, czyli kolorowe bloczki przypominające kafelki. Rysują każdym bokiem, a dodatkowo można je nakładać na siebie, mieszać i rozcierać, co jest świetnym motorycznym treningiem. Starannie dobrana kolorystyka pozwala na uzyskanie różnorodnych odcieni.
- Kredki trójkątne. Ich atutem jest to, że nie ślizgają się w małej rączce i wspierają malca w nauce chwytu szczypcowego, swoim trójkątnym kształtem niemal wymuszając prawidłowy chwyt. Idealnie sprawdzą się w przypadku starszaków, będą doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kredek.
- Kredki domowej roboty, np. w kształcie serduszek. By je przygotować, wystarczą odpowiednie foremki i resztki zużytych już kredek, które należy przetopić. W ten sposób również możemy zatroszczyć się o kształt odpowiedni dla małej rączki.
Wybierając pierwsze kredki dla dziecka, warto sięgnąć po produkt ekologiczny. Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami – również zmysłem smaku. Bezpieczne kredki dla rocznego dziecka powinny być zatem nietoksyczne. Na rynku znajdziemy nawet kredki… jadalne – wykonane z całkowicie jadalnych składników takich, jak: owoce, warzywa i proszki roślinne.
Kiedy kupić pierwsze kredki dla dziecka
Na naukę rysowania duży wpływ ma budowa i rozwój stawów – ważny jest staw barkowy, łokieć, na koniec nadgarstki i palce. Kilkumiesięczny maluszek będzie chwytał kredkę całą dłonią i bawił się nią. Dopiero pod koniec pierwszego roku życia dziecko uczy się chwytać trzema palcami.
Nie powinno się przyspieszać tych etapów, bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Rysunkową aktywność można proponować siedmio-, ośmiomiesięcznemu maluchowi, jednak ze świadomością, że prawidłowego chwytu nauczy się w ciągu kilku kolejnych miesięcy.
Najlepszym czasem na naukę zabawy kredkami są okolice pierwszych urodzin. Dzieci w tym wieku zazwyczaj operują już rączkami bez poruszania całego ciała. Kredki i papier, najlepiej duże kartki, będą świetnym prezentem.