Pierwsza pasta do zębów dla dziecka – jaką wybrać? Pierwsza pasta do zębów dla dziecka – jaką wybrać? / iStock

Pierwsza pasta do zębów dla dziecka – jaką wybrać?

Higiena jamy ustnej jest podstawową formą profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia, które są prawdziwą plagą naszych czasów. Dlatego też warto uczyć swoją pociechę dbania o zęby i dziąsła już od pierwszych lat jej życia. W tym celu należy wybrać m.in. odpowiednią pastę do zębów, która będzie dostosowana do codziennej pielęgnacji jamy ustnej malucha. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej pasty do zębów dla dziecka? Od kiedy można stosować pasty do zębów z fluorem?

Spis treści:

Pierwsza pasta do zębów dla niemowląt – kiedy?

Według Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Dziecięcej (PTSD) pastę do zębów powinniśmy stosować od momentu pojawienia się pierwszych ząbków u malucha, czyli w okolicach 6. miesiąca życia. Warto jednak pamiętać, by robić to delikatnie, unikając silnego tarcia – w przeciwnym razie możemy uszkodzić szkliwo i dziąsła dziecka. Przy myciu zębów niemowlęcia warto wykorzystać specjalną szczoteczkę, która jest dostosowana do pierwszych ząbków. Posiada ona małą główkę i miękkie włosie. Na początku lepiej używać szczoteczek manualnych aniżeli sonicznych czy elektrycznych, gdyż ich dźwięk może wpłynąć na malucha deprymująco. Szczególną uwagę należy przyłożyć do ilości nakładanej pasty do zębów, która w przypadku niemowląt powinna być wręcz niezauważalna – wystarczy jej tylko odrobina.

Jaka pierwsza pasta do zębów dla niemowlaka?

Do wyboru pasty do zębów dla niemowląt warto podejść świadomie, kupując produkt, który będzie dobrze spełniał swoje podstawowe funkcje. Mowa tu o ochronie zębów, pielęgnacji szkliwa i dziąseł, a także działaniu bakteriobójczym. W pastach dla kilkumiesięcznych dzieci znajdziemy m.in. fluor (alternatywą dla niego może być ksylitol, który charakteryzuje się jednak znacznie słabszym działaniem przeciwpróchniczym), barwniki, środki zapachowe, przeciwutleniacze, konserwanty, a także niekiedy również ekstrakty roślinne. 

Pierwsza pasta dla dzieci powinna mieć neutralny smak i zapach. Niepolecanym rozwiązaniem jest wybór słodkich preparatów do higieny jamy ustnej dla maluchów. Dlaczego? Ponieważ atrakcyjny smak może skłonić naszą pociechę do połykania pasty. 

Ważnym kryterium wyboru pierwszej pasty dla niemowląt są również dwa współczynniki – ścieralności dla zębiny (RDA) i dla szkliwa (REA). Im są one wyższe, tym większa „ścieralność” pasty. O ile może to być pożądany efekt w przypadku osób dorosłych, które piją sporo kawy i herbaty, a także palą papierosy, o tyle u dzieci może wywołać to odwrotny skutek do pożądanego. 

Pierwsza pasta do zębów dla dziecka – z fluorem czy bez?

Fluor jest bardzo ważnym składnikiem aktywnym niemal wszystkich past do mycia zębów. Jest to pierwiastek chemiczny, który wzmacnia zęby, a także ochrania szkliwo przez bakteriami, które odpowiadają za próchnicę. Wokół past do zębów z fluorem dla dzieci narosło wiele, wciąż powielanych, mitów. Jeden z nich mówi, że tego typu past nie należy stosować u dzieci poniżej 1. roku życia. Wszelkie wątpliwości związane z tym tematem rozwiewają stanowiska AAPD (American Academy of Pediatric Dentistry) i EAPD (European Archives of Paediatric Dentistry), wedle których past do zębów z fluorem należy używać od 6. miesiąca życia dziecka, czyli od czasu pojawienia się u niego pierwszych ząbków. Warto jednak pamiętać o bezpiecznej ilości pasty nakładanej na szczoteczkę – u niemowląt powinna być ona znacznie mniejsza niż u starszaków czy osób dorosłych. 

Pierwsza pasta to zębów dla dziecka, podobnie jak dla osób dorosłych, powinna zawierać fluor w odpowiednim stężeniu. Wedle zaleceń optymalny poziom fluoru to 1000ppm (1 mg na 1 g pasty) – mniejsze dawki nie działają przeciwpróchniczo i nie spełniają dobrze swojej podstawowej funkcji. Nie musimy się obawiać fluorozy (przedawkowania fluoru) – żeby do niej doszło, nasza pociecha musiałaby zjeść całą tubkę pasty dla dzieci (75 ml).

Zęby mleczne, zęby stałe – co trzeba wiedzieć o ich wymianie?

Polecamy

Zęby mleczne, zęby stałe – co trzeba wiedzieć o ich wymianie?

Szczerbaty uśmiech kilkulatka jest rozbrajający. Utrata pierwszego mleczaka to powód do dumy i dowód na „dorosłość”, nic więc dziwnego, że maluchy wymianą zębów ogromnie się ekscytują. Sprawdźcie, czy wszystko idzie tak, jak powinno!

Czytaj

Jak często używać pasty do zębów dla niemowlaka?

O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać już od pierwszych tygodni jego życia – początkowo wyłącznie o dziąsełka, a następnie również o ząbki. Pierwszej pasty do mycia zębów należy użyć wraz z ich wyrzynaniem się. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej (PTSD) zaleca, by myć niemowlęciu zęby za pomocą pasty z fluorem dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Częstsza higiena jamy ustnej u dzieci do 3. roku życia nie jest konieczna.

Źródła:

  1. Szczepańska J., Hilt A., Daszkowska M, et.al., Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych: https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf [dostęp 05.05.2022] 
  2. Olczak-Kowalczyk D. (red.), Zdrowie jamy ustnej małego dziecka. Poradnik dobrych praktyk w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych w placówkach nauczania i wychowania  organach samorządowych i organizacjach  pozarządowych w Polsce, Poznań 2016.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź