Pieluchomajtki dla dzieci - lepsze niż pieluchy? /fot. iStock Pieluchomajtki dla dzieci – lepsze niż pieluchy? /fot. iStock

Pieluchomajtki dla dzieci – lepsze niż pieluchy?

Mało które dziecko lubi zmienianie pieluchy. Kiedy staje się mobilne, kręci się i przewraca – pielucha przeszkadza, drapie, przekręca się lub rozpina. To moment, kiedy rodzice zaczynają zastanawiać się nad zastąpieniem pieluchy przez pieluchomajtki, znane również jako pantsy. To rozwiązanie, które obiecuje więcej spokoju i wygody. A jak jest naprawdę?

Spis treści:

Co to są pieluchomajtki?

Pieluchomajtki działają tak jak pieluchy – też są jednorazowe i też skutecznie pochłaniają wilgoć i mocz, a ponadto chronią ubranie przed zabrudzeniem, gdy dziecko zrobi kupę. Są wygodne i wyglądem przypominają zwykłe majtki – taki mają krój. Można je kupić w różnych rozmiarach.

Czym się różnią pieluchomajtki od pieluch?

Pieluchomajtki od pieluch różni sposób ich zakładania. Pieluchę zapina się na rzepy/przylepce po bokach. Aby ją zmienić, trzeba położyć dziecko wznak. Natomiast pieluchomajtki wciąga się na pupę jak zwykłe „dorosłe” majtki. Można to zrobić na leżąco, jednak jeśli dziecko jest starsze, można założyć je na stojąco, tak jak spodenki. 

Kiedy zapinamy pieluchę, musimy zrobić to tak, by zapięcie nie uciskało i pozostawiało swobodę. Kiedy zapniemy za mocno lub zbyt luźno, pielucha nie trzyma się dobrze na pupie dziecka i może nie spełnić dobrze swojej funkcji. Zapięta za luźno pielucha będzie się zsuwać, może też nie być wystarczająco szczelna. Z kolei pielucha zapięta zbyt mocno, może zwiększyć ryzyko oparzeń i uwierać.

Pieluchomajtki mają elastyczny pas, który obejmuje brzuszek dziecka. Dzięki temu pantsy dostosowują się do ciała i są wygodniejsze. Decydując się na pieluchomajtki, zamiast pieluch, należy zwrócić uwagę na rozmiar, nie mają bowiem rzepów do regulacji.

Od jakiego wieku pieluchomajtki dla dziecka?

Pieluchomajtki są rekomendowane dla dzieci od 7. miesiąca życia ważących co najmniej 8 kg. Przejście na pantsy warto jednak rozważyć u ruchliwego i raczkującego malucha. Niektórzy rodzice wybierają pieluchomajtki na noc. Jeśli maluch się wierci przez sen, może to być dobry pomysł. Ponieważ pantsy zdejmuje się poprzez rozerwanie ich na bokach, nocne przewijanie nie będzie problemem. 

Pieluchomajtki można też potraktować jako kolejny etap w odzwyczajaniu dziecka od tradycyjnych pieluszek. Pokazujemy maluchowi w ten sposób, że dorasta i uczymy samodzielnego zdejmowania ich przed posadzeniem na nocnik.

Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

Polecamy

Odpieluchowanie – dlaczego w przypadku kupy jest trudniejsze i o jakich zasadach trzeba pamiętać? Wyjaśnia psycholożka

„Kiedy mówię rodzicom o odpuszczeniu dziecku w tym aspekcie, zazwyczaj mówią, że absolutnie presji nie wywierają. Jednak kiedy przeanalizują pewne rzeczy, okazuje się, że tak naprawdę to w domu wszystko kręci się wokół kupy” – podkreśla psycholożka Dominika Słowikowska.

Czytaj

Jakie pieluchomajtki wybrać dla dziecka?

Większość marek wprowadza pieluchomajtki dla dzieci o wadze od 8 do 15 kg. Mają wtedy rozmiar 4. Kolejny rozmiar przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 12 do 17 kg, a jeszcze kolejny przeznaczony jest dla dzieci, które ważą więcej niż 15 kg. Znajdziemy też pieluchomajtki rekomendowane dla dzieci o wadze od 12 do 22 kg, od 16 do 30. Jak łatwo zauważyć, widełki w poszczególnych rozmiarach nakładają się na siebie, większy rozmiar to większa pojemność pieluchy. Wybierając pieluchomajtki dla dziecka, warto przetestować kilka par, by wybrać te najlepsze.

Pieluchomajtki różnych firm różnią się także miękkością, jakością wykonania i szczelnością. Jeśli macie sprawdzoną markę pieluch, warto sprawdzić, czy i pieluchomajtki tego samego producenta nie będą najlepsze.

Przy wyborze pieluchomajtek dla dziecka warto kierować się bezpieczeństwem – sprawdźmy, czy do produkcji nie użyto perfum, lateksu lub chloru. Ponadto warto sprawdzić, czy materiały do wyprodukowania pieluchomajtek zostały przetestowane dermatologicznie. Taka informacja widnieje na opakowaniu.

Ile kosztują pieluchomajtki?

Ceny za pieluchomajtki zależą od wielkości paczki oraz producenta. W porównaniu do pieluch, pantsy są jednak o wiele droższe. Na rynku dostępne są małe opakowania, np. 10 sztuk, dzięki czemu można przetestować to rozwiązanie, nie wydając zbyt wiele. Za 30 sztuk zapłacimy średnio od 50 do 100 zł.

Czy warto kupić pieluchomajtki?

Pieluchomajtki mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak ich ceny mogą znacznie obciążać budżet. Warto jednak rozważyć ten wydatek, jeśli dziecko będzie je akceptować. Kiedy dziecko jest większe, lepiej jednak zminimalizować czas przewijania, wdrażając naukę czystości

Na pytanie, czy warto kupić pieluchomajtki dla dzieci, każdy rodzic powinien opowiedzieć sobie sam. Jeśli cena w stosunku do korzyści i potrzeb, wydaje się optymalna, warto skorzystać z tego rozwiązania. W końcu wygoda rodziców i dzieci ma ogromny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na nasze i dziecka samopoczucie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź