Gorączka u dzieci: Jak dawkować leki przeciwgorączkowe? źródło: istock.

Gorączka u dzieci: Jak dawkować leki przeciwgorączkowe?

Paracetamol i ibuprofen to dwie substancje o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, które można stosować nawet u małych dzieci. Obie dostępne są bez recepty. Jednak, należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie dawkowanie i sposób podania.

Spis treści:

Temperatura u dzieci - jak mierzyć?

Gorączka u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn porad w gabinecie lekarskim – a w pandemii koronawirusa również teleporad. Nic więc dziwnego, że budzi niepokój rodziców oraz opiekunów.

Za gorączkę uważa się temperaturę1:

  • równą lub wyższą niż 37,4°C (pomiar pod pachą),
  • równą lub wyższą niż 37,6°C (pomiar w ustach),
  • równą lub wyższą niż 37,6°C (pomiar w uchu – błona bębenkowa),
  • równą lub wyższą niż 38°C (pomiar w odbycie).

Pomiar na czole według ekspertów nie jest zalecany do stosowania ze względu na zafałszowane wyniki1.

Leczenie gorączki u dzieci

Paracetamol i ibuprofen to grupa często stosowanych w codziennej praktyce leków przeciwgorączkowych. Są dostępne bez recepty. Działają również przeciwbólowo, a ibuprofen – także przeciwzapalnie.

Gorączka u dzieci - dawkowanie leków

Dawkę leku zawsze należy dostosować do aktualnej wagi dziecka, a nie według przedziałów wiekowych, które podawane są wyłącznie orientacyjnie. Waga jest zawsze ważniejsza niż wiek. Dawkę odmierza się dołączonym do preparatu dozownikiem lub strzykawką. Nie należy odmierzać leku domową łyżeczką – objętość łyżeczek jest różna i nie każda ma pojemność 5 ml.

 

Dawkowanie: ibuprofen2

Dawka dobowa ibuprofenu wynosi 20 do 30 mg/kg masy ciała w dawkach podzielonych. Należy zachować przerwę pomiędzy dawkami 6 do 8 godzin.

Ibuprofen może być stosowany u dzieci od 3. miesiąca życia. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia produkt leczniczy można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach.

W celu ułatwienia przeliczania dawki skorzystaj z kalkulatora leku Ibuprom dla dzieci Forte. Ibuprom dla dzieci Forte to lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny. Wystarczy wpisać aktualną wagę dziecka, by kalkulator podał ile leku podać dziecku w dawce jednorazowej. Kalkulator dotyczy stosowania leku Ibuprom dla dzieci Forte zawierającego ibuprofen o stężeniu 40 mg/ml.

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

 

Dawkowanie: paracetamol3

Zalecana dawka dobowa paracetamolu to około 60 mg/kg/dobę podzielona na 4 lub 6 dawek w ciągu doby, to jest 15 mg/kg co 6 godzin lub 10 mg/kg co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa to 4000 mg/dobę.

W celu ułatwienia przeliczania dawki warto skorzystać z kalkulatora APAP dla dzieci Forte. APAP to lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Wystarczy wpisać aktualną wagę dziecka, by kalkulator podał ile leku podać dziecku w dawce jednorazowej. Kalkulator dotyczy stosowania leku APAP dla dzieci Forte zawierającego paracetamol o stężeniu 40 mg/ml.

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 3 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Chociaż paracetamol jest zarejestrowany bez ograniczeń  dotyczących wieku, zazwyczaj  nie zaleca się podawania go dzieciom do 3. miesiąca życia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jak podawać leki przeciwgorączkowe?

Ibuprofen najlepiej podawać doustnie – droga doodbytnicza jest mniej efektywna.

Ibuprofen można stosować na czczo4, co przyśpiesza działanie przeciwgorączkowe. To ważna informacja dla rodziców i opiekunów, ponieważ istnieje przekonanie, że ibuprofen powinien być przyjmowany po posiłku, co utrudnia jego stosowanie, szczególnie gdy dziecko gorączkuje w nocy lub nad ranem. W takiej sytuacji nie trzeba podawać mu posiłku, a ibuprofen można podać zaraz po przebudzeniu.

Szybszym działaniem przeciwgorączkowym charakteryzuje się ibuprofen w płynnej postaci w porównaniu w tabletkami, drażetkami czy kapsułkami1. W przypadku stałych postaci leku musi najpierw nastąpić uwolnienie ibuprofenu, po czym zachodzi jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Postać płynna wchłaniana jest od razu, co bezpośrednio wpływa na  początek działania przeciwgorączkowego.

Paracetamol najlepiej podawać doustnie. Paracetamol podany doustnie szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu można zaobserwować już po 10–60 minutach.

Paracetamol, podobnie jak ibuprofen, może być stosowany na czczo – nie podrażnia błony śluzowej żołądka.

Leków przeciwgorączkowych bez wyraźnego uzasadnienia nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni.

 

~~

 

CHPL Apap dla dzieci Forte i CHPL Ibuprom dla dzieci Forte

1 Doniec Z, Jackowska T, Sybilski A, Woroń J, Mastalerz-Migas A. Gorączka u dzieci – rekomendacje postępowania w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – KOMPAS GORĄCZKA. Fam Med Prim Care Rev 2021; 23(1), doi: https://doi.org/10.5114/

2. CHPL Ibuprom dla dzieci Forte
3. CHPL Apap dla dzieci Forte
4. CHPL Ibuprom dla dzieci Forte: U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

Ibuprom dla Dzieci Forte, ibuprofen, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);  występowanie kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ;  ciężka niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2; III trymestr ciąży; skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40,  50-507 Wrocław

APAP dla dzieci FORTE, paracetamol, 40 mg/ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Lek stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki lub/i bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych). Lek stosowany jest u dzieci od 0 do 12 lat, młodzieży oraz dorosłych (włączając osoby w wieku podeszłym).  U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40,  50-507 Wrocław

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-main-decorator
    newsletter-staying

    Zostań z nami jeszcze chwilę!

    Zapisz się do newslettera HelloMama

    Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

      newsletter-staying-decorator-1
      newsletter-staying-decorator-2