Materac z pianki / istock Materac z pianki / istock

Materac z pianki wysokoelastycznej dla noworodka

Materac dla niemowlaka powinien być wytrzymały, wygodny i wspierać rozwój delikatnego kręgosłupa. Na rynku mamy szeroką gamę materaców dla malutkich dzieci. Jak na ich tle wypada materac wysokoelastyczny dla niemowlaka? Czy warto go kupić?

Spis treści:

Zdrowy i bezpieczny sen dziecka

Noworodek przesypia większość godzin w ciągu doby. Z czasem jego zapotrzebowanie na sen zaczyna się zmniejszać, mimo to potrzeba snu u niemowląt wciąż jest duża. Spokojny, komfortowy sen dziecka daje maluchowi niezbędną regenerację i jest gwarantem zdrowia. Sen dziecka różni się jednak od snu osoby dorosłej – przede wszystkim składa się z większej liczby fazy REM oznaczającej tzw. sen płytki. Stąd u małych dzieci tak wiele pobudek. 

Rolą rodziców jest zadbanie o zdrowy i bezpieczny sen dziecka. Zapewnią to maluszkowi m.in. powtarzane każdego dnia rytuały, które noworodek uczy się rozpoznawać od pierwszych dni życia, a które są dla niego sygnałem, że zbliża się pora snu. Oprócz tego rodzice próbują na różne sposoby zapewnić maluszkowi komfort podczas odpoczynku, m.in. włączając „biały szum” czy kołysanki, śpiewając mu, kołysząc, dając dziecku do przytulenia pieluszkę albo miękką maskotkę. 

Równie istotne jest przygotowanie dla noworodka miejsca do spania. Większość maluszków śpi w swoim łóżeczku. W tym przypadku najważniejszy jest wybór odpowiedniego materaca. 

Jak wybrać materac dla malucha?

Materac dla dziecka powinien być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Wybierz materac nowy – nigdy nie używaj materaca używanego. Kiedy spały na nim inne dzieci, ma na sobie odkształcenia wynikające z ich większej wagi, albo innych pozycji ułożenia. Dodatkowo, materac po kimś może mieć na sobie wiele drobnoustrojów, kurzu i alergenów. Dziecko powinno spać na twardej powierzchni, a używany materac będzie zbyt miękki dla delikatnego kręgosłupa, co mogłoby być dla dziecka i niekomfortowe, i niekorzystne dla jego zdrowia.  

Zawsze wybieraj materace dla dzieci z atestem, testowane klinicznie, mające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Ważne, żeby materac dla noworodka był hipoalergiczny i antyseptyczny.  

Kupując materac dla maluszka, pamiętaj o wyborze odpowiedniego rozmiaru oraz wypełnienia. Materace dla niemowląt najczęściej mają wymiar 60×120 cm lub 70×140 cm. Natomiast jeśli chodzi o wypełnienie, to największą popularnością cieszą się materace piankowe oraz lateksowe. Materace sprężynowe nie są polecane dla dzieci poniżej 6. roku życia.  

W przypadku materaców ważna jest ich grubość. Materac dla małego dziecka powinien mieć ok. 10 cm grubości. 

Materac z pianki wysokoelastycznej dla noworodka

Na rynku znajdziemy szeroki wybór materaców dla noworodka. Wśród nich szczególnie godny polecenia jest materac z pianki wysokoelastycznej nazywany również pianką HR lub Kaltschaum. Jest on rekomendowany noworodkom i starszym dzieciom. Pianka wysokoelastyczna dla niemowlaka jest odporna na odkształcenia i posiada zdolność odzyskiwania pierwotnego kształtu. Co więcej, jest wytrzymała, dzięki czemu można mieć pewność, że taki materac będzie inwestycją do czasu, aż maluch z niego wyrośnie. W porównaniu do zwykłej pianki poliuretanowej lepiej podtrzymuje ciało i zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru. 

Materace z pianki wysokoelastycznej są przewiewne, co chroni przed rozwojem drobnoustrojów. Mają dobrą wentylację, dzięki czemu nie gromadzi się w nich wilgoć ani nie rozwijają bakterie, roztocza czy grzyby, a to ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci ze skłonnościami do alergii. 

Rodzice muszą jednak liczyć się z tym, że materac z pianki wysokoelastycznej jest droższy od zwykłych materaców piankowych. 

Podobny do materaca z pianki wysokoelastycznej jest materac termoelastyczny dla noworodka, który reaguje na ciepłotę ciała, jednak nie jest on polecany kilkumiesięcznym dzieciom, ponieważ pod wpływem wyższej temperatury mięknie, a w czasie snu małemu dziecku mogłoby być na nim za gorąco. 

Co oprócz materaca kupić?

Wielu rodziców, oprócz materaca, decyduje się kupić pokrowiec i jest to dobre rozwiązanie. Najlepiej, żeby można go było zdjąć i uprać w pralce (pamiętając, że szkodliwe drobnoustroje giną w temperaturze powyżej 60 stopni). W sprzedaży znajdują się pokrowce wodoodporne, które w przypadku noworodków szczególnie się sprawdzą. Pokrowiec, podobnie jak materac dla niemowlaka, powinien być antyalergiczny oraz antygrzybiczny, najlepiej z atestem, wykonany z naturalnych tkanin. 

Oprócz materaca i pokrowca do łóżeczka dziecięcego należy dokupić prześcieradło w odpowiednim rozmiarze. Tutaj najlepiej sprawdzi się prześcieradło z gumką, które nie będzie zmieniać swojego położenia. 

Do łóżeczka niemowlęcego nie należy natomiast wkładać żadnych poduszek, również pod główkę – dziecko do ukończenia roku powinno spać na płaskiej powierzchni. Generalna zasada jest taka, że w łóżeczku nie powinny znajdować się żadne zbędne przedmioty. 

Jeśli maluszek ma tendencję do ulewania i chcemy, by jego główka znajdowała się nieco wyżej, można dokupić do łóżeczka specjalną poduszkę-klin albo zastosować starą metodę, czyli podłożyć książki pod nogi łóżka. 

Niemowlę może spać pod cienką kołderką lub pod kocykiem, w rożku, śpiworku bądź w otulaczu. Boki kołderki albo kocyka warto wsunąć pomiędzy materac a szczebelki. Dzięki temu maluszek nie owinie się nimi podczas snu, co mogłoby być przyczyną zespołu nagłej śmierci niemowląt. By zminimalizować ryzyko uduszenia, coraz częściej odradza się stosowanie ochraniaczy na szczebelki. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź