Jakie kredki dla dwulatka / AdobeStock

Kredki dla 2-latka – jakie będą najlepsze?

Wybór kredek dla dwulatka to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Od tego, jakie kredki zaoferujemy dziecku, zależy nie tylko wybór kolorów, ale również sposób, w jaki nauczy się układać rączkę do pisania – a to ma duże znaczenie dla rozwoju motoryki małej. Rodzajów kredek jest wiele, są one różnej wielkości, mają różny kształt, dlatego przy wyborze łatwo się pogubić. Podpowiadamy, jakie powinny być kredki dla dwulatka.

Spis treści:

Kiedy kupić pierwsze kredki dla dziecka?

Na pierwsze kredki dla dziecka tak naprawdę nigdy nie jest za wcześnie. Oczywiście nie chodzi o to, by uczyć dziecko rysować, kiedy ma pół roku! Kredki mogą być po prostu kreatywną i atrakcyjną zabawką dla malucha, gdy nauczy się chwytać i bawić konkretnymi przedmiotami, badać je i sprawdzać, jakie dają możliwości. Kredki dla najmłodszych to czasami takie kredki, które niekoniecznie na pierwszy rzut oka je przypominają.

Kredki mają różne kształty. Czasami wyglądają, jakby były złożone z dużych koralików, niektóre mają kształt owalny, a inne są poskręcane. Są też kredki stożkowe wykonane z nietoksycznego wosku, które rysują całą powierzchnią, bez względu na to, w jaki sposób dziecko chwyci kredkę. Kolorowe, ciekawe, a przede wszystkim bezpieczne kredki dla najmłodszych mogą okazać się inspiracją nawet dla siedmio-, ośmiomiesięcznego maluszka.

Kredki o tradycyjnym kształcie mogą za to zainteresować starsze dzieci. Maluch, który ma dwa latka, spokojnie może próbować tworzyć pierwsze dzieła tradycyjnymi kredkami. To, czy będą to kredki ołówkowe, świecowe czy kredki z glinki kaolinowej, nie ma aż takiego znaczenia, jak ich kształt. To właśnie na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdy wybieramy kredki dla dwulatka.

Jakie powinny być kredki dla dwulatka?

Dla każdego dziecka, które zaczyna swoją przygodę z rysowaniem, największym wyzwaniem jest poprawne trzymanie narzędzia do pisania. Poprawny jest chwyt pęsetkowy, którego dzieci uczą się z biegiem czasu. Nie ma co oczekiwać, że dwulatek będzie umiał poprawnie trzymać kredkę, i nie chodzi o to, by poprawiać dziecko na każdym kroku! Chwyt pęsetkowy to trzymanie kredki między palcem wskazującym a kciukiem. Dzieci na początku chwytają kredki całą dłonią, jednak gdy będą sięgać po kredki o tradycyjnym kształcie, z czasem zorientują się, że ten chwyt nie daje najlepszych efektów. Zwykłe kredki, by sprawdzały się w swojej roli, wymuszają na dziecku nauczenie się odpowiedniego chwytu. Dlaczego to tak istotne?

Motoryka mała to przede wszystkim sprawność dłoni i palców, koordynacja ruchu ręki oraz wzroku, koncentracja, ale też trening mięśni: ugniatanie, chwytanie, nawlekanie, zapinanie guzików, rysowanie, pisanie. Trenowanie motoryki małej ma również ogromne znaczenie dla rozwoju mowy. Okazuje się, że ośrodek mózgu odpowiedzialny za mowę leży obok ośrodka, który jest odpowiedzialny za precyzyjne ruchy rąk. Z tego powodu rozwój motoryki małej bardzo pomaga dziecku w nauce płynnego mówienia.

Warto więc rzucać maluchom wyzwania i zamiast kredek, które rysują, jakkolwiek się je trzyma, podsuwać kredki, które wymagają precyzyjnego chwytu i odrobiny wysiłku. Są to kredki w tradycyjnym kształcie.

Jakie kredki dla dwulatka?

Wybór kredek dla dwulatka nie jest prosty, nawet gdy postanowimy kupić po prostu kredki ołówkowe. Są kredki grube, krótkie, długie, o przekroju trójkątnym lub okrągłym i tak dalej. Jak wybrać najlepsze kredki dla dwulatka?

Dla malutkich rączek wygodniejsze będą kredki krótkie i nieco grubsze niż tradycyjne. Do wyrobienia prawidłowego chwytu motywują kredki o trójkątnym przekroju. Kiedy widzimy, że dziecko próbuje rysować, warto pokazać mu, jak najlepiej trzymać kredkę. Dwulatki najczęściej używają prymitywnych chwytów: chwytu wskazicielem oraz chwytu cylindrycznego, jednak w wieku trzech lat zaczynają wykształcać chwyt trójpalcowy. Trójkątne kredki mogą w tym pomóc.

Ponadto warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane są kredki, oraz na ich jakość. Gdy są dobrze napigmentowane, to jest to duży plus – dziecko nie musi dociskać rysika do kartki, by rysunek był wyraźny. Nie sprawdzą się kredki kruche. Klasyczne kredki z glinki kaolinowej, lubiane od dekad przez rodziców i dzieci, są bardzo kruche, dlatego warto zakupić je w formie ołówkowej. Z kolei kredki ołówkowe z rysikiem z węgla drzewnego powinny być dobrej jakości – gdy upadają, łamią się od środka, przez co rysik może wypadać i się kruszyć, a to jest frustrujące i dla dziecka, i dla rodzica.

Dobrym wyborem są też kredki świecowe wykonane z parafiny. Mają piękne, intensywne kolory, które łatwo przenieść na kartkę, i są miękkie. Warto jednak wybrać kredki, które owinięte są w papierki – parafina może brudzić rączki.

Z rączki do rączki – jak ćwiczyć umiejętności manualne dziecka

Polecamy

Z rączki do rączki – jak ćwiczyć umiejętności manualne dziecka

Ugniatanie plasteliny, rysowanie, rozpinanie guzików, a nawet… wieszanie prania. Każda czynność, jaką maluch wykonuje palcami, przybliża go do biegłości w ręcznym pisaniu.

Czytaj

Gdzie kupić pierwsze kredki dla dziecka?

Kredki dla dwulatka można kupić w każdym sklepie, który ma w ofercie produkty papiernicze. Jeśli jednak zależy nam na dużym wyborze produktów, lepiej zajrzeć do sklepu, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Szczególnie jeśli zależy nam na zakupie kredek dla najmłodszych. Klasyczne kredki można kupić nawet w kiosku czy w sklepie spożywczym.

Faktem jest, że dzieci lubią eksperymentować i naprawdę warto je do tego namawiać. Nie upierajcie się przy jednym rodzaju kredek, które wam wydają się najlepsze. Pozwólcie maluchowi eksplorować świat sztuki! Dziecko może polubić kredki, które wcale nie będą ani trójkątne, ani dobrze napigmentowane, a to właśnie na nich wyćwiczy swój perfekcyjny, pęsetkowy chwyt. Powodzenia!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź