Język geograficzny u dziecka – przyczyny i leczenie / iStock

Język geograficzny u dziecka – przyczyny i leczenie

Język geograficzny to określenie specyficznego stanu w jamie ustnej, który charakteryzuje się występowaniem plam na powierzchni języka. Kształtem przypominają one wyspy – stąd specyficzna nazwa tej dolegliwości. Mimo że stanowi temu nie towarzyszą żadne objawy dodatkowe, to nie należy go ignorować, gdyż może być symptomem poważniejszych dolegliwości, na czele z łuszczycą czy cukrzycą. O czym jeszcze może świadczyć język geograficzny u dziecka?

Spis treści:

Co oznaczają plamy na języku u dziecka?

Plamy na języku u dziecka zwykle są objawem chorób błony śluzowej jamy ustnej. Niekiedy mogą świadczyć również o nieprawidłowej higienie jamy ustnej bądź nawet wadach rozwojowych. Rozpoznanie zależy w głównej mierze od objawów towarzyszących, a także kształtu, postaci i koloru plam.

Czerwone plamy na języku u dziecka z białą obwódką zwykle są tożsame z występowaniem języka geograficznego. Charakterystyczna dla nich jest tendencja do przemieszczania się. Z kolei czerwone plamy z białym nalotem o okrągłym kształcie mogą oznaczać afty. Natomiast jeśli mają one nieregularny kształt, to mogą być wynikiem romboidalnego środkowego zapalenia języka. W obu przypadkach towarzyszy im ból, pieczenie i trudności z przełykaniem śliny. 

Białe plamy na języku mogą być pleśniawkami, które powodują ból, pieczenie, a niekiedy nawet utratę smaku. Niekiedy pojawiają się one u dzieci w wyniku przewlekłej i długotrwałej antybiotykoterapii. U starszaków stosunkowo często występują brązowe plamy na języku, które są symptomem tzw. języka włochatego. Towarzyszy on niekiedy podwyższonej temperaturze ciała, diecie ubogiej w błonnik czy też antybiotykoterapii. Może on również świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej.

Skąd się biorą plamy na języku u dziecka?

Plamy na języku u dziecka mogą być jednym z objawów infekcji wirusowej, bakteryjnej bądź grzybiczej. Często towarzyszą stanom chorobowym, w których przebiegu występuje długotrwała gorączka. Niekiedy rozpoznaje się je również jako jeden ze skutków ubocznych antybiotykoterapii. Obok czynników stricte chorobowych, na występowanie plam na języku u dziecka może wpływać również niewłaściwa higiena jamy ustnej – myjąc zęby, dzieci często zapominają o czyszczeniu języka, co zwiększa ryzyko infekcji. Oprócz tego plamy na języku mogą wystąpić na skutek urazu, np. przy napadzie padaczkowym. Niekiedy też świadczą one o poważniejszych dolegliwościach, dlatego należy zawsze skonsultować je z lekarzem pediatrą.

Choroby z plamami języka

Plamy na języku u dziecka niekiedy stanowią jeden z symptomów różnych chorób, w tym m.in. o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym czy nawet autoimmunologicznym. Wśród jednostek chorobowych, przy których mogą pojawić się plamy na języku, można wymienić m.in.: 

  • szkarlatynę, 
  • niedokrwistość, 
  • liszaj płaski, 
  • rumień wielopostaciowy, 
  • pęcherzycę, 
  • awitaminozę (zwłaszcza przy niedoborze witaminy B), 
  • kandydozę, 
  • leukoplakię, 
  • łuszczycę, 
  • romboidalne środkowe zapalenie języka,
  • czerniaka,
  • alergię pokarmową.
Jak rozpoznać zapalenie jamy ustnej u dziecka?

Polecamy

Jak rozpoznać zapalenie jamy ustnej u dziecka?

Zapalenie jamy ustnej u dziecka to stosunkowo częsta przypadłość, której bezpośrednim podłożem zwykle jest zakażenie drobnoustrojami (wirusami, bakteriami bądź grzybami). W zależności od czynnika etiologicznego zapaleniu jamy ustnej u dziecka może towarzyszyć podwyższona temperatura, katar oraz silny ból gardła.

Czytaj

Co to jest język geograficzny?

Język geograficzny, w nomenklaturze medycznej częściej nazywany rumieniem wędrującym języka, jest łagodnym stanem zapalnym, stosunkowo rzadko diagnozowanym u dzieci. Charakteryzuje się on występowaniem ciemnych (czerwonych, czerwono-brunatnych) plam, które ze względu na swoje specyficzne rozmieszczenie mogą przypominać mapę. W przebiegu tego stanu zapalnego mają one tendencje do złuszczania się oraz samoistnego zanikania i pojawiania się w innym miejscu. Zwykle językowi geograficznemu nie towarzyszą żadne objawy, chociaż niekiedy może pojawić się uczucie pieczenia, np. podczas spożycia gorących napojów i potraw. 

Niekiedy występowanie języka geograficznego ma podłoże dziedziczne i nie świadczy ono o żadnych nieprawidłowościach. Natomiast jeśli pojawi się on nagle, bez uchwytnej przyczyny, to wymaga pogłębionej diagnostyki.

Co oznacza język geograficzny?

Bezpośrednie przyczyny języka geograficznego nie są znane, chociaż występuje zależność pomiędzy jego występowaniem a innymi chorobami towarzyszącymi, w tym m.in. łuszczycą i cukrzycą, alergią czy też awitaminozą. Niemniej jednak w wielu przypadkach język geograficzny może pojawiać się na skutek silnego stresu. W celu rozpoznania przyczyny tego łagodnego stanu zapalnego języka u dziecka należy udać się do lekarza pediatry i wykonać podstawowe badania krwi.

Język geograficzny – leczenie

Leczenie języka geograficznego uzależnione jest przede wszystkim od jego przyczyny. Gdy pojawia się on samoistnie, bez uchwytnego powodu, to zwykle nie wymaga podejmowania leczenia, a jedynie obserwacji. Leczenie jest konieczne, jeśli towarzyszy mu ból, dyskomfort i pieczenie. Wówczas stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy też przeciwhistaminowe. Niekiedy wdraża się również suplementację witaminy B, K2 i cynku.

Źródła:

  1. Mrówka-Kata K., Zapalenie języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym: https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10236/8736 [dostęp 10.07].
  2. Zielnik-Jurkiewicz B., Gietka A., Stankiewicz W. Zapalenia jamy ustnej. Klinika Pediatryczna, 2006;14(3): 312–319.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź