Jakie wybrać najlepsze łóżko piętrowe dla dzieci?/fot. iStock Jakie wybrać najlepsze łóżko piętrowe dla dzieci?/fot. iStock

Jakie wybrać najlepsze łóżko piętrowe dla dzieci?

Łóżka piętrowe są obecnie dostępne we wszystkich możliwych wzorach, kolorach, kształtach. W zależności od potrzeb możesz wybrać łóżko piętrowe z biurkiem albo łóżko piętrowe nawet dla trojga dzieci. Podpowiemy, czy warto kupić łóżko piętrowe i na co zwrócić uwagę.

Spis treści:

Łóżko piętrowe dla dzieci – czy warto je kupić?

Łóżko piętrowe – dla jednych marzenie, dla innych – konieczność z powodu małego metrażu. Czy warto kupić łóżko piętrowe dla dzieci? Relacje osób, które mają łóżka piętrowe, są zgodne – warto! 

Łóżko piętrowe to nie tylko oszczędność miejsca w pomieszczeniu. Może też stanowić ciekawy element aranżacji. Łóżko piętrowe może być połączone ze zjeżdżalnią, mieć dodatkowe szuflady ukryte w schodach lub zintegrowane biurko. To kompaktowy sposób na zapewnienie dzieciom wszystkich mebli, których potrzebują. 

W zależności od potrzeb łóżko piętrowe może być dla jednego dziecka, dla dwojga, a nawet dla trojga dzieci. Opcjonalnie trzecie, chowane miejsce może być przeznaczone dla gości lub dla rodzica, jeśli dzieci będą potrzebować jego bliskości.

Łóżko piętrowe dla dzieci – zalety i wady

Jakie są zalety łóżek piętrowych dla dzieci? To oszczędność przestrzeni. Pokój nie jest zastawiony meblami, nie robi wrażenia zagraconego. 

Dla dzieci w wieku szkolnym praktycznym pomysłem są łóżka piętrowe z biurkiem. Zwróć uwagę, czy to wygodne miejsce, czy antresola nie jest przytłaczająca. Większość łóżek piętrowych dla dzieci ze schodkami ma w nich praktyczne schowki, półki, szuflady. Jeden mebel może zastąpić całe wyposażenie pokoju. 

Łóżko piętrowe dla rodzeństwa jest dobrym pomysłem, bo dodatkowo wydziela przestrzenie osobiste dla każdego z dzieci. Z góry można czasem nie tylko schodzić, ale zjeżdżać! Łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią to własny plac zabaw. Czego chcieć więcej, szczególnie mając kilka lat?

Wady łóżek piętrowych też trzeba uwzględnić przy zakupie takiego mebla. Niektóre łóżka piętrowe są… duże. Mowa nie tylko o wysokości. Wbrew pozorom takie łóżko może zajmować sporo miejsca, optycznie pomniejszać pokój i utrudniać aranżację.  

Łóżko piętrowe może być niebezpieczne. Dzieci mają różne pomysły. Skoki z antresoli to nie jest dobry pomysł, ale dzieci nie zawsze o tym wiedzą, dopóki boleśnie nie wylądują. Łóżka piętrowe stanowczo nie nadają się dla małych dzieci i ze skłonnością do gwałtownych ruchów we śnie czy lunatykowania.

Jakie wybrać łóżko piętrowe?

Wybierając łóżko piętrowe dla dzieci, kieruj się przede wszystkim jakością, wymiarami i aspektami praktycznymi. Elementy dekoracyjne zawsze można dodać, a gust dzieci się zmienia. Niech więc nie zwiodą was różowe szufladki, które za chwilę znudzą się dziecku. 

Łóżko piętrowe dla małych dzieci musi być odpowiednio niższe i lepiej zabezpieczone po bokach niż to dla starszych. Jeśli masz troje dzieci, dobrym pomysłem jest dodatkowe trzecie łóżko, wysuwane spod dolnej części. Są również łóżka z trzema poziomami, ale ich mankamentem jest mała odległość między nimi. 

Można wybrać łóżko wielopoziomowe (wysuwane jedno z drugiego). Są one bezpieczne z uwagi na niewielką wysokość. Takie wysuwane łóżko może być dla dwojga, a nawet dla trojga dzieci. 

Dla dzieci w jakim wieku można wybierać łóżka piętrowe? Uważa się, że to dobry pomysł dla dzieci od ok. 4. roku życia. W przypadku małych dzieci zaleca się, aby spały na dole, ale trzeba brać pod uwagę to, że dzieci mogą się wdrapywać na górę, czy tego chcesz, czy nie. Łóżka piętrowe dla małych dzieci powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zwróć uwagę na wysokość barierek, a także na gęstość szczebelków. 

‒ Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci mają szalone pomysły i mogą zrzucać przedmioty z łóżek piętrowych, skakać, odpychać rodzeństwo. Nawet jeśli dzieci wydają się spokojne, pamiętaj, że to tylko dzieci! Ich wyobraźnia nie jest tak rozwinięta jak wyobraźnia dorosłych, więc trudno oczekiwać, by umiały przewidywać skutki swoich działań. Z drugiej strony fantazja rozwija się znacznie bardziej. Miałam już podopiecznych wspinających się po drzwiach, ścianach, rurach, bo obejrzeli Spidermana. Nikt nie chciałby, by jego dziecko zeskoczyło z górnego łóżka, bo myśli, że jest superbohaterem – podpowiada opiekunka dziecięca Anna Jankowska, która na co dzień pracuje w żłobku i ma duże doświadczenie ze starszymi dziećmi jako niania.

Na co zwrócić uwagę, kupując łóżko piętrowe dla dzieci?

Wybierając łóżko piętrowe dla dzieci, uwzględnij wymiary pokoju. Sprawdź, czy wysokie łóżko nie spowoduje zaciemnienia pokoju, nie będzie kolidować z innymi meblami. Weź pod uwagę, że niektóre łóżka piętrowe są dość rozbudowane i zajmują niemało miejsca. Podobnie jest w przypadku zjeżdżalni zamiast schodów. To niewątpliwie atrakcja, ale bardziej praktyczne byłyby schodki-półki lub szuflady do przechowywania. 

Zwróć uwagę na jakość. To zakup na co najmniej kilka lat. Łóżko piętrowe musi być stabilne oraz bezpieczne dla wszystkich użytkowników. W przypadku łóżka piętrowego dla jednego dziecka, czyli antresoli, pod którą umieszczone są biurko czy szafki, zwróć uwagę na wysokość. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy zakup łóżka planujesz dla starszego dziecka. Weź pod uwagę fakt, że nastolatki często gwałtownie rosną, a miejsce pod antresolą może okazać się zbyt niskie i niekomfortowe. 

Sprawdź także długość materaca, aby dziecko szybko nie wyrosło ze swojego łóżka piętrowego. Zwróć uwagę na to, jak będą się zmieniać potrzeby dziecka na przestrzeni najbliższych kilku lat. Uwzględnij, czy potrzebne będzie biurko, schowki, szuflady w  schodach. 

Jeśli kupujesz łóżko piętrowe dla rodzeństwa, zastanów się, czy lepsze będzie jedno łóżko piętrowe i zwykłe umeblowanie, czy dla każdego dziecka meblościanka w postaci osobnego łóżka piętrowego z biurkiem? Rodzeństwo, nawet zgodne, potrzebuje też przestrzeni tylko dla siebie. Dzieci lubią zaznaczać swój styl własną aranżacją. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą być osobne antresole. Dzięki temu unikniesz odwiecznej rywalizacji, kto śpi na górze.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź