Jaki wybrać fotelik na rower dla rocznego dziecka?
Spis treści:
Z roczniakiem na rower!
Choć z małym dzieckiem można spędzać aktywnie czas, to jednak mając w domu niemowlę, lepiej zdecydować się na bezpieczniejsze rozwiązanie, jakim będzie przyczepka rowerowa. Fotelik rowerowy dla małego dziecka to rozwiązanie możliwe do wprowadzenia około pierwszego roku jego życia. Nie ma sztywnych wytycznych informujących o tym, kiedy można rozpocząć podróżowanie z maluchem w foteliku. To decyzja rodziców, jednak niezbędne jest wzięcie pod uwagę dwóch kwestii:
- Maluch powinien samodzielnie trzymać główkę.
- Dziecko siedzące w foteliku musi być stabilne.
Nakładając na siebie oba te czynniki, zobaczymy, że bezpiecznym momentem na wspólne wycieczki w foteliku rowerowym jest pierwszy rok życia dziecka. Niektórzy rodzice stosują także test „podskoków”. Podobno jeśli maluch potrafi samodzielnie skakać, jego mięśnie są na tyle silne, że może bezpiecznie podróżować w foteliku.
Dlaczego dziecko powinno mieć fotelik?
Wspólne spędzanie czasu z rodzicami, zwłaszcza w aktywny sposób, to najlepsza forma zachęcania dziecka do prowadzenia podobnego trybu życia w przyszłości. Nie jest bowiem tajemnicą, że dzieci uczą się świata przez obserwację. Stąd warto dawać taki sportowy przykład od samego początku.
Rower jest formą aktywności dostępną właściwie dla każdego. Zanim maluch nauczy się samodzielnie podróżować na własnych dwóch kółkach, fotelik rowerowy dla małego dziecka jest niezbędnym elementem wyposażenia roweru rodzica. To gwarancja bezpieczeństwa i wygody w podróży. I w tym wieku, poza przyczepką, jedyna opcja na rodzinną wyprawę rowerową.
Jaka jest przewaga fotelika nad przyczepką? Fotelik na rower dla rocznego dziecka umożliwia mu poznawanie i oglądanie świata z nowej, ciekawej perspektywy. Ma też ono szansę poznać place zabaw położone nieco dalej niż w sąsiedztwie domu rodzinnego.
Jaki fotelik rowerowy dla rocznego dziecka?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów fotelików rowerowych. Popularne są foteliki mocowane na kierownicę i ramę. Należy jednak pamiętać, że mogą w nich podróżować tylko maluszki ważące nie więcej niż 15 kg. Rodzic, przemieszczając się z takim dodatkowym obciążeniem z przodu, ma ograniczone możliwości manewrowania kierownicą. Nieco inaczej musi także układać nogi podczas pedałowania (zwłaszcza gdy fotelik zamontowany jest na ramie), co przy dłuższej wycieczce może powodować dyskomfort.
Wciąż jednak większość rodziców wybiera fotelik rowerowy dla małego dziecka montowany z tyłu: najczęściej na bagażniku lub do rury podsiodłowej. W tym pierwszym przypadku montaż jest bardzo prosty, jednak foteliki te nie mają dodatkowej amortyzacji. Montowanie do rury pod siodełkiem dorosłego ogranicza wprawdzie wstrząsy, ale niezbędny jest specjalny adapter. Oba modele są zdecydowanie bezpieczniejsze niż te montowane z przodu. W razie zderzenia dziecko jadące z przodu ucierpi najbardziej, będzie bowiem wystawione na działanie siły uderzeniowej. Co więcej, foteliki mocowane na tył roweru umożliwiają odbywanie wycieczek ze starszymi i cięższymi maluchami.
Polecamy
Jaki kask dla dziecka wybrać?
Kask jest niezbędną i podstawową formą zabezpieczenia każdego dziecka jeżdżącego na rowerze, rolkach czy hulajnodze. Powinien być on dostosowany do rozmiaru głowy naszej pociechy – w przeciwnym razie nie będzie spełniał swojej funkcji ochronnej, a przy tym nie będzie również komfortowy w użytkowaniu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku dla dziecka? Jak nie pogubić się w gąszczu różnego rodzaju modeli?
Fotelik na rower dla rocznego dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Decydując się na zakup fotelika na rower dla rocznego dziecka, najlepiej zaplanować rodzinną wizytę w salonie rowerowym. Specjaliści pomogą wówczas dobrać fotelik do wagi i wzrostu malucha, a następnie zajmą się montażem i ewentualnym szkoleniem związanym z obsługą sprzętu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując fotelik rowerowy dla małego dziecka?
- Preferencje wycieczkowe. Większość fotelików da się dopasować do każdego modelu roweru. Jednak sposób spędzania czasu, jaki lubią rodzice, może warunkować wybór modelu. Warto zastanowić się, czy jesteście rodzicami miejskimi, czy może będziecie preferowali wycieczki za miasto. W tym drugim przypadku dobrze jest poddać analizie kwestie amortyzacji. Niektóre foteliki są bowiem amortyzowane przez ugięcie prętów stelaża, inne zaś mają sprężyny. Część z nich może się także wychylać do tyłu – to przydatna funkcja, jeśli pora drzemki przypada w czasie wycieczki.
- Pasy bezpieczeństwa. Foteliki mają co najmniej trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Niektóre modele wyposażone są nawet w pasy pięciopunktowe. Warto zwrócić uwagę, aby wybrany model miał także regulowane paski na buty.
- Certyfikaty. Oznaczenie EN14344 to europejski certyfikat jakości poświadczający spełnienie norm Unii Europejskiej w zakresie samego projektu fotelika oraz bezpieczeństwa użytych materiałów. To także gwarancja braku ostrych krawędzi, odpowiednie pasy, bezpieczny montaż i właściwe zabezpieczenie nóg dziecka przed włożeniem pomiędzy szprychy. Certyfikat ten potwierdza także, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji i przygotowano do niego kompletną instrukcję użytkowania.
- Oświetlenie. Wiele fotelików wyposażonych jest w elementy odblaskowe. Dają one także możliwość zamontowania lampki lub posiadają zintegrowaną z oparciem lampkę LED. Warto przyjrzeć się temu przed zakupem.
- Akcesoria. Pozostałe wyposażenie, jakie proponują producenci, ma na celu zwiększenie komfortu malucha i nierzadko rodzica, jednak niekoniecznie wpływa już na samo bezpieczeństwo jazdy. To między innymi miękkie i zdejmowane wyściółki, powłoki antybakteryjne, regulowane podnóżki czy osłony na pasy. W niektórych modelach spotkać można także specjalne klamry zabezpieczające pasy przed odpięciem w czasie jazdy, a także poręczny uchwyt do przenoszenia fotelika. Niektóre foteliki mają składane oparcie, co ułatwia przechowywanie. Jednym z akcesoriów chętnie wybieranym przez rodziców jest także lusterko, dzięki któremu podczas jazdy widać, co dzieje się za plecami – czy malec zasnął, czy też dzielnie obserwuje świat.
Dobrze dobrany fotelik na rower dla rocznego dziecka to jeszcze nie wszystko. Nieodłącznym elementem wycieczki musi być kask. Aby go właściwie dopasować, również warto wspólnie z maluchem odwiedzić salon rowerowy. Sprzedawca pomoże wybrać model, mierząc wcześniej głowę dziecka. Kask ma trzymać się na głowie nawet bez zapiętych pasków. One są po to, by w razie upadku z roweru i uderzenia o ziemię kask nie spadł. Kluczowy jest także kolor i nadruk – o tym malec może zdecydować samodzielnie. Jest szansa, że wówczas będzie jeszcze chętniej jeździł na wycieczki rowerowe!