Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko?\AdobeStock

Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko?

Noszenie źle dobranych butów może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Deformacje stóp i wady postawy powstałe w okresie dzieciństwa wpływają na układ kostno-szkieletowy w późniejszym życiu. Jaki rozmiar buta ma roczne dziecko? Jak prawidłowo zmierzyć stopę roczniakowi?

Spis treści:

Dlaczego odpowiedni rozmiar buta dla rocznego dziecka jest tak istotny?

Odpowiednio dobrany rozmiar buta dla dziecka jest bardzo ważny z punktu widzenia jego rozwoju. W zbyt małym i przyciasnym obuwiu czubki palców stóp obijają się o przód buta, co może doprowadzić do bólu, otarć i odcisków. Za ciasne buty są przeszkodą w prawidłowym i szybkim rozwoju stóp dziecka. Podwijanie palców może przyczynić się do powstania wad postawy i tworzenia tzw. palców młoteczkowych. 

Zbyt duży rozmiar także ma niekorzystny wpływ na dziecięcą stopę. Obuwie nie trzyma się tak, jak powinno, stopa przesuwa się do przodu lub na boki, co zwiększa ryzyko potknięcia się i upadku. Podczas chodzenia pojawia się dyskomfort związany z tym, że dziecko ma problem z prawidłowym stawianiem kroków.

Jaki rozmiar buta nosi roczne dziecko?

W okolicy pierwszego roku życia dzieci stawiają swoje pierwsze kroki. Rodzice stają wówczas przed niełatwym zadaniem – przed wyborem pierwszych butów. Jaki rozmiar buta nosi roczne dziecko? Stopa 12-miesięcznego dziecka ma długość od 10 do 13 cm, co odpowiada rozmiarowi między 18 a 22. 

Zakres rozmiarowy jest duży, co wynika z faktu, że dziecięce stopy bardzo różnią się między sobą. Jedne dzieci, mimo upływu czasu, mają malutkie stopy, inne szybko osiągają większy rozmiar.

Wybierając buty dla dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko długość stopy, ale również jej tęgość i podbicie – wysokie lub niskie. Dziecięce stopy mogą rosnąć bardzo szybko, dlatego średnio co trzy miesiące należy kontrolować, czy nie zmieniła się ich długość.

Jak zmierzyć stopę rocznemu dziecku?

Dobór odpowiedniego rozmiaru butów często sprawia rodzicom kłopot. Najlepszym sposobem na określenie długości stopy dziecka i dobranie obuwia jest wspólna wizyta w profesjonalnym sklepie. Wtedy będziemy mieć pewność, że buty sprostają wszystkim wymaganiom użytkowym. Jednak kiedy dziecko niechętnie uczestniczy w zakupach lub obuwie chcemy kupić w sklepie internetowym, musimy dokładnie zmierzyć stopę dziecka. Jak zmierzyć stopę rocznemu dziecku?

 • Do pomiarów niezbędna będzie kartka i ołówek. 
 • Stopy dziecka stawiamy na kartce i obrysowujemy kontury.
 • Mierzymy długość między dwoma skrajnymi punktami stopy. Długość zapisujemy w cm.
 • Jeśli długości stóp różnią się, podczas wyboru obuwia bierzemy pod uwagę większy wymiar.

Podczas mierzenia stopy dziecko powinno stać całym ciałem stabilnie i równomiernie na podłodze. Najlepiej by stopa była oparta o ścianę, co pomoże uzyskać najbardziej rzeczywisty wymiar. Niewielka różnica w długości pomiędzy prawą a lewą stopą nie jest powodem do obaw. Stopy najlepiej mierzyć wieczorem, wtedy też są największe.

Jak wybrać buty zimowe dla rocznego dziecka?

Polecamy

Jak wybrać buty zimowe dla rocznego dziecka?

Zakup pierwszych butów dla dziecka to duże wyzwanie. Choć służą krótko, bo noga dziecka rośnie błyskawicznie, muszą być odpowiednio dobrane. Nieodpowiednio sprofilowane mogą wyrządzić dziecku krzywdę na lata. Na co zwrócić uwagę, wybierając buty zimowe dla rocznego dziecka? Jak dobrać właściwy rozmiar?

Czytaj

Najważniejsze zasady doboru butów dla rocznego dziecka

Prawidłowo dobrany rozmiar butów dla dziecka jest bardzo istotny. Pomoże uniknąć bólu, odcisków i zapewni komfort podczas chodzenia. Źle dopasowane obuwie może być przyczyną deformacji, zniekształceń i wielu dolegliwości w późniejszym wieku. Jak dobrać rozmiar buta dla rocznego dziecka? Czym kierować się przy wyborze obuwia?

 • Wybierając buty dla dziecka, warto pamiętać, że długość wewnętrznej wkładki buta powinna być o 0,5-1,0 cm większa od zmierzonej długości stopy dziecka. Wszystko uzależnione jest od kształtu czubka buta i układu palców.
 • Buty dla dziecka powinny być dopasowane do rodzaju stóp: wąskie, normalne, pulchne i szerokie stopy. By dobrze dopasować buty do szerokości stopy dziecka, najlepiej wybrać te na rzepy lub sznurowane, które sprawdzą się zarówno u malucha z wąskimi, jak i z pulchnymi stopami. 
 • Wybierając obuwie dla dziecka, warto kierować się porą roku i przeznaczeniem. Buty uniwersalne powinny być dłuższe nie więcej niż 1 cm od długości stopy. Wkładka w butach zimowych powinna być dłuższa o 1,0-1,5 cm.
 • Czubek w butach dziecięcych nie powinien być ani szeroki, ani wysoki, co zapewni prawidłowe ułożenie palców.
 • Podeszwa powinna być elastyczna i antypoślizgowa.
 • Najlepszym wyborem będą buty wykonane z naturalnej skóry i posiadające specjalne membrany.
 • Im dziecko jest młodsze, tym zapas w butach powinien być mniejszy – w pierwszych butach wystarczy około 0,7 cm. Starsze dzieci mogą nosić buty z większym zapasem, około 1,2 cm. 
 • Podczas mierzenia butów w sklepie warto sprawdzić, czy między czubkiem buta a palcem dziecka jest odpowiedni luz.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź