Jaki obiad dla roczniaka przygotować? Jaki obiad dla roczniaka przygotować?/ fot. Adobe Stock

Jaki obiad dla roczniaka przygotować?

Tylko odpowiednio zbilansowana dieta zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój. Ważne jest, by dostarczała odpowiednich ilości węglowodanów, witamin i soli mineralnych, a także białka i tłuszczów. Menu rocznego dziecka z dnia na dzień należy wzbogacać o nowe produkty. Warto zadbać, by dania były nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Co można przygotować na obiad dla roczniaka?

Spis treści:

Jakie produkty może jeść roczne dziecko?

Większość dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia zaczyna spożywać posiłki razem z rodzicami. Dieta małych dzieci powinna być jednak lekkostrawna, nie może zawierać zbyt dużo przypraw, a szczególnie tych ostrych. 1000 pierwszych dni życia to czas bardzo intensywnego rozwoju dziecka, dlatego tak ważne jest, by menu było odpowiednio zbilansowane

Prawidłowo skomponowana dieta to główny czynnik warunkujący odpowiedni wzrost i rozwój dziecka – zarówno fizyczny jak i psychiczny. W diecie rocznego dziecka powinny znaleźć się produkty z każdej grupy spożywczej, co zapewni dostęp do wszystkich podstawowych składników odżywczych – makroskładników (białka, tłuszcze i węglowodany), witamin (witaminy D, C, E i z grupy B) oraz składników mineralnych (żelazo, wapń, jod i magnez). Dziecko każdego dnia powinno spożywać cztery porcje owoców, pięć porcji warzyw, pięć porcji produktów zbożowych, mięso, drób, ryby oraz jedną porcję jaj, trzy porcje mleka i przetworów mlecznych oraz jedną porcję zdrowych tłuszczy. Należy pamiętać o kontynuacji suplementacji witaminą D – mówi Aleksandra Kotlarz-Woźniak, dietetyczka i psychodietetyczka z poradni żywieniowej PROzdrawiam (www.prozdrawiam.pl).

O czym pamiętać, przygotowując obiad dla małego dziecka?

Roczne dziecko powinno spożywać minimum pięć posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach. Na co zwrócić uwagę, przygotowując obiad dla roczniaka? 

  • Wielkość porcji. Zbyt dużo jedzenia może zniechęcić dziecko. Lepiej podać dziecku mniej i ewentualnie dołożyć, gdy talerz będzie pusty, niż zabierać talerz pełen jedzenia.
  • Sposób przygotowania potraw. Najlepsza techniką przygotowywania potraw dla rocznego dziecka jest gotowanie. Dania gotowane lub przygotowane na parze są lekkostrawne. W diecie rocznego dziecka nie powinny znajdować się dania smażone na głębokim tłuszczu, np. frytki. 
  • Różnorodność. Należy pamiętać o różnorodności stosowanych produktów. Źródła białka należy stosować zamiennie – mięso, drób, tłuste ryby morskie powinny pojawić się 1-2 razy w tygodniu. Nie zapominamy o węglowodanach, tj. ziemniakach, kaszy, ryżu, makaronie oraz o tłuszczach, czyli oliwie i różnego rodzaju olejach dodawanych do potraw. W diecie dziecka powinien znaleźć się również nabiał i duże ilości warzyw – podkreśla Aleksandra Kotlarz-Woźniak.

Jeśli dziecko jest niejadkiem i istnieje ryzyko, że nie zje obiadu z dwóch dań, lepiej zacząć od podania mu drugiego dania, które jest bardziej wartościowe od zupy. 

Obiad roczniaka to główny posiłek w ciągu dnia, który powinien dostarczać około 25 proc. kalorii z ogólnej puli energii do spożycia. Zaleca się, aby składał się z dwóch dań – zupy, najlepiej wywaru na bazie warzyw oraz drugiego dania zawierającego pełnowartościowe źródło białka, tłuszczu, węglowodanów złożonych oraz porcję warzyw – dodaje ekspertka.

Szybki obiad dla roczniaka

Przepisy na zdrowy, a jednocześnie szybki obiad dla roczniaka są wybawieniem dla zapracowanych rodziców. Smaczny obiad można przygotować nawet w 20 minut. W zależności od preferencji i upodobań dziecka jego bazą mogą być ziemniaki, makaron, ryż lub kasza, które należy połączyć z mięsem, rybą lub warzywami. Warzywa mogą zawierać szkodliwe substancje, dlatego najlepiej wybierać te pochodzące z pewnego źródła. Poza sezonem można wykorzystać warzywa mrożone, które zachowują naturalny smak i aromat. Podobnie jak świeże, mrożone warzywa są źródłem witamin i składników mineralnych.

Zdrowe obiady dla dzieci – czyli jakie?

Polecamy

Zdrowe obiady dla dzieci – czyli jakie?

Wszystkim rodzicom zależy, aby obiad, podstawowy posiłek w ciągu dnia, był zdrowy. Gdy dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, zazwyczaj mamy pewność, że karmione jest tam zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania. Warto je poznać, gdy sami gotujemy dla naszej pociechy. Szybkie i zdrowe obiady dla dzieci? To jest proste!

Czytaj

Obiad dla roczniaka – przepisy

Szybki obiad dla roczniaka powinien składać się z dwóch dań. Można jednak przygotować obiad jednodaniowy, który zawiera wszystkie składniki odżywcze. Przedstawiamy szybkie i smaczne pomysły na obiad dla roczniaka.

  • Spaghetti z sosem pomidorowym i mięsem – to również doskonała okazja do nauki jedzenia widelcem. Jeśli jednak dziecko nie będzie radziło sobie z makaronem, można go rozdrobnić.
  • Zupa pomidorowa – zarówno ta z ryżem, jak i z makaronem czy kluskami lanymi jest jednym z ulubionych dań małych dzieci. 
  • Pulpety z białej ryby, ryżu i jajka – w połączeniu z marchewką z jabłkiem lub marchewką z groszkiem będą stanowić pełnowartościowy i zdrowy obiad. 
  • Potrawka z królika – mięso z królika jest cennym źródłem witamin z grupy B i minerałów. Zawiera dużo przyswajalnego białka i niską ilość cholesterolu. Można połączyć je z kaszą lub ziemniakami i ulubioną surówką dziecka. 

Większość obiadów przygotowywanych dla roczniaka, po doprawieniu, można podać pozostałym członkom rodziny.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź