Zdrowe obiady dla dzieci – czyli jakie? Zdrowe obiady dla dzieci – czyli jakie? / iStock

Zdrowe obiady dla dzieci – czyli jakie?

Wszystkim rodzicom zależy, aby obiad, podstawowy posiłek w ciągu dnia, był zdrowy. Gdy dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, zazwyczaj mamy pewność, że karmione jest tam zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania. Warto je poznać, gdy sami gotujemy dla naszej pociechy. Szybkie i zdrowe obiady dla dzieci? To jest proste!

Spis treści:

Co dziecko powinno jeść na obiad?

Wiedzę na ten temat mają oczywiście specjaliści dietetycy i na szczęście chętnie się nią dzielą. Dobry obiad to jeden z czterech lub pięciu posiłków, jakie dziecko ma dostać w ciągu dnia. Powinny się w nim znaleźć produkty białkowe (mięso, ryby, nabiał), zbożowe (kasze, ryż, makaron) oraz warzywa – najlepiej świeże, sezonowe, gotowane lub w postaci surówek. 

Smaczne i zdrowe obiady dla dzieci najlepiej się udają, jeśli zaplanujemy je na kilka dni naprzód. Wtedy będą urozmaicone, a naszym dzieciom nie zabraknie żadnego z ważnych składników odżywczych. Zdarzają się oczywiście dzieci, którym nie jest wszystko jedno, co znajdą na talerzu oprócz sznycelka z indyka. Jeśli dziecko preferuje ryż, a kasza mu nie smakuje, nie zmuszajmy go, by ją jadł.  

Zdrowe przepisy na obiad dla dzieci proponują w dużej mierze użycie tłuszczów – nie tylko do smażenia, które jest najmniej zdrową formą przyrządzania posiłków. Lepsze jest gotowanie, duszenie czy pieczenie. Tłuszcze w diecie dzieci są niezbędne, bo umożliwiają m.in. przyswajanie niektórych witamin. Powinny to być tłuszcze pełnowartościowe, np. oleje roślinne tłoczone na zimno. 

Do obiadu zazwyczaj podajemy dziecku jakiś napój. Dietetycy podkreślają, by była to zwykła woda niegazowana bez dodatków słodzących i sztucznych barwników. Bezpośrednio po obiedzie nie podawajmy soku, nawet świeżo wyciśniętego z owoców. Dobrze, jeśli dziecko wypije w ciągu dnia pół szklanki takiego napoju.

Ile dziecko powinno jeść na obiad?

Jak twierdzą dietetycy, zdrowe obiady dla dzieci po ukończeniu 1. roku życia, a tym bardziej w wieku przedszkolnym i szkolnym, powinny składać się z dwóch dań: zupy na bazie warzyw oraz drugiego dania, na które podajemy np. mięso z ziemniakami albo kaszą oraz surówką lub jarzynką lub też danie bezmięsne, np. naleśniki z serem. 

Czy dziecko, którego żołądek jest niewielki, jest w stanie zjeść taką porcję pożywienia? Rady są dwie: nie nakładajmy dzieciom dużych porcji jedzenia – będą głodne, na pewno poproszą o dokładkę. Wielka micha kaszy wcale nie zachęca do zjedzenia. Drugi pomysł to dzielenie obiadu na dwie raty: zupę podajmy dziecku przed spacerem, a drugie danie po powrocie do domu. 

Czy przejmować się, gdy dziecko odmawia zjedzenia posiłku? Na pewno nie, jeśli maluch jest zdrowy, wesoły, a taka sytuacja zdarza się od czasu do czasu. Warto wówczas zmienić formę podawania danego produktu. Wszystko jest lepsze niż zmuszanie do jedzenia, które jest nieskuteczne, a także ogromnie stresujące i dla rodziców, i dla dziecka.

Zdrowe przepisy na obiad

Pomysły na zdrowy obiad dla dziecka łatwo znaleźć w licznych książkach poświęconych tematowi, a także w Internecie, który jest kopalnią kulinarnej wiedzy. Wpisując do wyszukiwarki hasło „zdrowe przepisy dla dzieci na obiad”, „zdrowe obiady dla dzieci przepisy” lub „zdrowy obiad dla dzieci przepisy” mamy ułatwione zadanie – odpada cały wysiłek planowania. Przepisy takie są szczególnie przydatne, gdy chcemy przygotować szybki obiad dla dzieci. A oto przykłady błyskawicznych dań:

Krem pomidorowy z makaronem

Do przygotowanego wcześniej bulionu warzywnego lub rosołu (ok. 1 litra) dodajemy słoiczek przecieru pomidorowego (najlepiej wybrać produkt bio dostępny w sklepach ze zdrową żywnością). Dodajemy pół ząbka czosnku i jeśli dziecko toleruje nabiał, łyżkę śmietany 18 proc. Całość miksujemy, podajemy z makaronem – dzieci uwielbiają ten w kształcie liter lub postaci z kreskówek. 

Placuszki z cukinii

Warzywo ścieramy na tarce o grubych oczkach, mieszamy z roztrzepanym jajkiem i łyżeczką mąki, solimy do smaku. Smażymy szybko na rozgrzanej oliwie. 

 

Są to bardzo proste obiady dla dzieci, a przy tym bardzo smaczne. 

A jakie obiady dla dzieci z dodatkiem mięsa możemy zaproponować? 

Klopsiki w sosie pomidorowym

Ok. 300 g mielonego mięsa z drobiu lub cielęciny mieszamy z połową namoczonej w mleku, odciśniętej kajzerki oraz jajkiem. Solimy do smaku, możemy też dodać odrobinę pieprzu (wiele dzieci uwielbia ostrzejsze dania). Formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, wrzucamy je na wrzątek, wyjmujemy po 2‒3 minutach. Polewamy sosem przygotowanym z drobno posiekanej cebuli uduszonej z obranymi ze skórki pomidorami. Klopsiki podajemy z kaszą gryczaną lub ryżem.

 

Dobry pomysł na obiad dla dzieci to także danie bezmięsne. Szybki obiad dla dziecka to np.

Chrupiące naleśniki z owocami

W naczyniu (najlepiej z dzióbkiem, bo można wtedy łatwo nalewać ciasto na patelnię) miksujemy 1,5 szklanki mąki pszennej lub orkiszowej, 1 jajko, 1 szklankę mleka (może być roślinne) oraz 1 łyżkę oliwy lub oleju np. rzepakowego. Gotowe ciasto powinno mieć konsystencję średnio gęstej śmietany. Na patelnię nalewamy łyżeczkę oleju, dobrze ją rozgrzewamy i smażymy cienkie naleśniki. Nadziewamy je sezonowymi owocami, rozgniecionymi lub podduszonymi (np. śliwki czy jabłka) z niewielką ilością cukru. Naleśniki można ponownie podsmażyć – wtedy będą chrupiące – ale nie jest to konieczne. 

 

Jakie jeszcze pomysły na obiad dla dziecka można szybko i łatwo zrealizować? Modne, a jednocześnie zdrowe danie to np. 

Makaron ze szpinakowym pesto

Wybieramy taki makaron, jaki dziecko lubi najbardziej. Są mali zwolennicy świderków, inni wolą kokardki, jeszcze inni preferują spaghetti. Włosi twierdzą, że od kształtu makaronu zależy jego smak, a dzieci potwierdzają tę opinię. Do przygotowania pesto potrzeba 100 g szpinaku (może być mrożony), ząbka czosnku, 3 łyżek pestek słonecznika, 1 łyżki soku z cytryny, 2 łyżek oliwy z pierwszego tłoczenia oraz wody (zacznijmy od jednej łyżki, jeśli pesto będzie za gęste, dodamy więcej). Wszystkie składniki miksujemy w blenderze, polewamy ugotowany makaron. 

Pomysł na obiady dla dzieci może podsunąć nam także przeznaczona dla najmłodszych książeczka zawierająca przepisy dla dzieci do samodzielnego wykonania przez nasze pociechy.

Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania?

Najlepiej włączając dziecko do planowania i wspólnego przygotowywania posiłków. Od czasu do czasu zapytaj malucha: co na obiad dzisiaj? Dla dziecka jest bardzo ważne, gdy rodzic liczy się z jego zdaniem i bierze pod uwagę jego opinię. Gdy samo zaplanuje obiadowy posiłek, na pewno zje go z przyjemnością. 

Bardzo istotną sprawą jest stworzenie dziecku dobrych warunków do spożywania obiadu. Niech je go z rodzicami, przy ładnie nakrytym stole, na którym nie leżą kredki, książeczki czy inne zbędne przedmioty. Złym nawykiem jest jedzenie obiadu podczas oglądania bajki w telewizji czy na komputerze. Posiłek powinien być w danym momencie najważniejszy, a nie podawany niejako przy okazji, by dziecko niezauważenie dostało „niezbędne składniki pokarmowe”. 

Ponieważ dzieci lubią rytuały, obiad warto podawać o stałej porze. I zwracać uwagę na to, by nasza pociecha nie podjadała między posiłkami. 

O ile dla kilkulatka stosunkowo łatwo jest wymyślić i przygotować zupki i drugie dania, o tyle zdrowe obiady dla dzieci szkolnych bywają w wielu rodzinach problemem. Pracującym rodzicom czasem trudno skontrolować, co i ile jedzą ich pociechy. Wówczas jeszcze ważniejsze jest włączanie dziecka do kulinarnych obowiązków, np. robienia zakupów spożywczych. Początkowo róbmy je z dzieckiem – nauczmy je szukać daty przydatności produktu do spożycia, czytać listę składników, wybierać najlepsze warzywa i owoce. 

Taka edukacja zaprocentuje w przyszłości!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź