Strach przed innymi dziećmi na placu zabaw. Skąd się bierze i jak mu zaradzić? Strach przed innymi dziećmi na placu zabaw. Skąd się bierze i jak mu zaradzić? / fot. Allan Mas, Pexels.com

Strach przed innymi dziećmi na placu zabaw. Skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Twoje dziecko ucieka przed innymi dziećmi na placu zabaw? Boi się do nich podejść i razem się pobawić? Psycholożka Dominika Słowikowska tłumaczy na swoim profilu na Instagramie, dlaczego tak może być i jak sobie z tym poradzić.

Spis treści:

Wycofanie i lęk na placu zabaw - skąd się biorą?

Jeśli twoje dziecko boi się innych dzieci na placu zabaw, nie wyciągaj pochopnych wniosków. Jak wyjaśnia psycholożka Dominika Słowikowska, autorka profilu na Instagramie @pomogecimamo, rodzicom często w takich sytuacjach wydaje się, że z ich dzieckiem coś jest nie w porządku, że ma ono trudności w relacjach społecznych. A wcale nie musi tak być!

“Dziecko przy odpowiednim zrozumieniu, podejściu i wsparciu może sobie całkiem nieźle radzić w tym obszarze” – podkreśla ekspertka.

Jakie mogą być powodu lęku u dziecka w takiej sytuacji? Wymienia je w swoim poście na Instagramie Słowikowska:

  • jest dla niego za głośno – im więcej dzieci, tym trudniej znieść mu hałas;
  • lubi przewidywalność – a dzieci potrafią być bardzo nieprzewidywalne w swoim ruchu i reakcjach;
  • nie wie, jak wejść w taką relację, nie wie, co powiedzieć, jak się zachować – brakuje mu wiedzy czy umiejętności;
  • dotyk jest dla niego zagrażający – im drugie dziecko bliżej, tym większy dyskomfort twojego;
  • ma trudność ze zmianą – dziecko przestaje czuć się bezpiecznie, kiedy coś dzieje się nagle i nie po jego myśli, a pojawienie się innych osób na placu zabaw jest czymś, co zaburza upragniony spokój.

“Dbając o swój komfort, twoja pociecha wybiera w powyższych sytuacjach wycofanie. Na ten moment jest to dla niej najprostsze i najbezpieczniejsze” – zaznacza psycholożka.

Co możesz zrobić, żeby pomóc dziecku pokonać strach?

Najlepsze, co możemy dać wycofującemu się dziecku, to po prostu wsparcie i nasza obecność przy nim. Dominika Słowikowska podsuwa kilka pomysłów na konkretne działania, które mogą być dla niego pomocne:

  1. Obserwuj swoje dziecko, aby dowiedzieć się, z czym tak naprawdę ma trudność.
  2. Zbliżaj się do innych dzieci powoli i stopniowo. Sprawdzaj, czy czuje się komfortowo
  3. Wypowiadaj na głos komunikaty inicjujące zabawę z drugim dzieckiem, wtedy twoje słucha i się ich uczy.

Pamiętaj: nic na siłę! Jeśli twoje dziecko nie jest gotowe na kontakt z innymi osobami na placu zabaw, a będziesz go do tego namawiać, to takie spotkania nie będą mu się kojarzyły z czymś przyjemnym. “Daj dziecku czas, nie pospieszaj” – radzi psycholożka.

Pomogę Ci Mamo

Pomogę Ci Mamo to profil prowadzony na Instagramie przez psycholożkę Dominikę Słowikowską – coacha, certyfikowaną edukatorkę pozytywnej dyscypliny oraz mamę Miłosza. Jej konto obserwuje ponad 23 tys. użytkowników. „Pomagam zrozumieć małe dzieci. Dbam o emocje i relacje dzieci i rodziców” – tak siebie opisuje. Oprócz profilu na Instagramie tworzy też treści na swoim blogu o takiej samej nazwie.

Moje wykształcenie i osobiste doświadczenie przerodziło się w zawodowe zajęcie – inicjatywę ‚Pomogę Ci Mamo’. Powstała ona z połączenia miłości do dzieci, niesamowitego zainteresowania tym, co drzemie w głowach takich małych ludzi oraz z szacunku do mam, które moim zdaniem wykonują najcięższą pracę na świecie” – wyjaśnia psycholożka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź