Jak oduczyć kilkuletnie dziecko ssania smoczka? Jak oduczyć kilkuletnie dziecko ssania smoczka? / iStock

Jak oduczyć kilkuletnie dziecko ssania smoczka?

Pytanie, jak oduczyć od smoczka małe dziecko, spędza sen z powiek wielu rodzicom. Na pewno warto sobie je zadać, bo przedłużające się ssanie smoczka jest dla małego człowieka niekorzystne. Pożegnanie ze smoczkiem trzeba jednak przeprowadzić z głową.

Spis treści:

Rola smoczka w życiu dziecka

Smoczek nierozerwalnie kojarzy się z przyjściem małego dziecka na świat. Nieprzypadkowo. U noworodka odruch ssania pojawia się zaraz po urodzeniu, jest to odruch fizjologiczny, niezbędny do przetrwania. Noworodek najchętniej nie rozstawałby się z matczyną piersią. Często ten odruch jest tak silny, że rodzice decydują się podać dziecku smoczek. Ten mały przedmiot między innymi uspokaja maleństwo, wycisza je i pomaga mu zasnąć. Bywa też przydatny dla matki, kiedy maleństwo chciałoby ciągle „wisieć” przy piersi. 

Do kiedy smoczek dla dziecka

Smoczek niewątpliwie jest przydatny, ale trzeba z nim uważać. Istnieje ryzyko, że dziecko, które ciągle trzyma smoczek w buzi, utrwali sobie niemowlęcy sposób połykania pokarmów. Dzieje się tak, ponieważ język maluszka nie jest ćwiczony. Długotrwałe ssanie smoczka może również grozić opóźnieniem rozwoju mowy czy wadami zgryzu. Dlatego rodzice powinni trzymać rękę na pulsie i mieć świadomość, kiedy i jak oduczyć od smoczka swoją pociechę.

Do kiedy smoczek dla dziecka? Optymalny czas na pożegnanie ze smoczkiem to okres do 12.  miesiąca życia maleństwa, maksymalnie można go przedłużyć do 15–18. miesiąca (niektórzy rodzice chcą na przykład przeczekać etap ząbkowania). Nie warto jednak odkładać tej decyzji w nieskończoność. Według niektórych logopedów pierwsze próby odzwyczajenia od smoczka można podjąć już między trzecim a szóstym miesiącem życia maluszka.

Oblizywanie smoczka przed podaniem go dziecku? Ekspert odradza

Polecamy

Oblizywanie smoczka przed podaniem go dziecku? Ekspert odradza

Oblizywanie smoczka przez dorosłego przed podaniem dziecku bardziej kojarzy się z brakiem higieny niż ze zdrowiem. Zdarzają się jednak opinie, że ślina dorosłych może chronić dziecko przed astmą i egzemą. Czy to możliwe? Porozmawialiśmy z dr med. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem profilaktyki zakażeń Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.

Czytaj

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka

Nie ma jednego sposobu na to, jak odzwyczaić dziecko od smoczka. Każdy rodzic musi znaleźć własną metodę. Niektórzy chowają smoczek i mówią dziecku, że się zgubił. Inni ucinają końcówkę i oznajmiają, że smoczek się zepsuł. Bywają maluchy, które w takiej sytuacji… same wyrzucają smoczek do kosza na śmieci. Ale tutaj ważna uwaga: należy zwrócić uwagę, czy dziecko zamiast smoczka nie zaczęło ssać kciuka.

Jak oduczyć od smoczka roczniaka

Niektóre maluszki same rezygnują ze smoczka. Zdarza się to rzadko, ale się zdarza. W takiej sytuacji rodzice nie powinni proponować dziecku smoczka na siłę. Większość rodziców ma raczej odwrotny problem: dziecko nie chce się rozstać ze smoczkiem. Roczniak może mieć jeszcze dość silny odruch ssania, dlatego można zaproponować mu bidon ze smoczkiem, ale takie „zastępstwo” także nie powinno trwać zbyt długo. Im szybciej dziecko nauczy się pić z kubeczka, tym lepiej. 

Dziecko nie powinno spać ze smoczkiem w buzi. Jeśli go nie wypluwa, wyjmij mu go delikatnie z ust tuż po tym, jak zaśnie.

Rocznemu dziecku można spróbować powiedzieć, że smoczek zabrały myszki albo ptaszki. Jeśli to nie zadziała, zaczekajcie z tą metodą, aż maluch będzie starszy.

Jak oduczyć od smoczka dwulatka

Jeśli wymienione wcześniej metody zawiodą, z dwuletnim dzieckiem można już zajrzeć do kolorowych książeczek, które omawiają kwestię rozstania ze smoczkiem. Możesz mu opowiedzieć bajkę o tym, że czas pożegnać się ze smoczkiem (a może spróbujesz tej metody z młodszym dzieckiem?). Jeśli maluszek sam odda ci smoczek, pora ogłosić sukces.

Niektórzy rodzice zauważają, że świetnym sposobem na pożegnanie ze smoczkiem jest wypełnienie dnia malucha wieloma aktywnościami. Wtedy wygodniejsze będzie przeprowadzenie rozstania ze smoczkiem w wolnym czasie albo w wakacje. W ciągu dnia zajęte dziecko może o smoczku zapomnieć, a wieczorem, zmęczone licznymi wrażeniami, może zasnąć bez żadnych „wspomagaczy”.

Jak oduczyć od smoczka trzylatka

Oczywiście zdarzają się dzieci trzyletnie, które wciąż mają smoczek. To już naprawdę ostatni dzwonek na pożegnanie ze smoczkiem. Zatem jak oduczyć od smoczka trzylatka? Z takim dzieckiem można… ponegocjować. Spróbujcie powiedzieć: „Mam pomysł, zostawimy smoczek w domu, a my pójdziemy na spacer, co ty na to?”. Dobrym sposobem może być obiecanie nagrody za rozstanie ze smoczkiem. Niech dziecko samo ją sobie wybierze. Ten sposób można zastosować również u młodszego dziecka. 

Nie jest wskazane zawstydzanie dziecka, np.: „Taki duży, a ciągle ze smoczkiem, wstyd”. Zawstydzanie czy poniżanie małego człowieka to nie są metody wychowawcze. Ten komunikat można przekazać zupełnie inaczej: „Jesteś już dużym chłopcem, chyba nie potrzebujesz smoczka, prawda?”. Z trzylatkiem można też urządzić… imprezę pożegnalną dla smoczka.

Bezbolesne pożegnanie ze smoczkiem

Rodzice muszą być zdecydowani, że nadszedł właściwy moment. Kluczową sprawą – jak w innych aspektach rodzicielstwa – jest konsekwencja. Potrzebne będą również empatia, dużo wrażliwości i… umiejętność odwrócenia uwagi malucha. Jeśli maluszek dotąd zasypiał tylko ze smoczkiem, przed snem dużo się przytulajcie. Przydatna może okazać  się nowa przytulanka – być może to ona będzie się kojarzyła dziecku z drzemką i nocnym odpoczynkiem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź