Jak i czym czyścić dziecku uszy?

Jak czyścić dziecku uszy? Na pewno nie tak, jak robi to większość dorosłych – używając patyczków. Higiena uszu jest ważna, jednak w tym przypadku warto postawić na minimalizm i na jak najmniejszą ingerencję.

Spis treści:

Czyszczenie uszu dziecka – dlaczego jest tak ważne?

Woskowina pełni ważną rolę: nawilża i oczyszcza zewnętrzny przewód słuchowy, jest także swojego rodzaju barierą chroniącą ucho wewnętrzne. Wosk uszny powstaje z wydzieliny gruczołów łojowych i potowych, jest naturalnie usuwany z kanału słuchowego – woskowina i nieczystości są transportowane na zewnątrz za sprawą ruchów żuchwy.

Czyszczenie uszu dziecka jest ważne i należy o nim pamiętać podczas codziennej higieny, jednak nie powinno polegać na usuwaniu woskowiny z zewnętrznego kanału słuchowego, a – po prostu – na oczyszczaniu małżowiny (z woskowiny, naskórka czy brudu).

Zastanawiając się nad tym, jak czyścić dziecku uszy, często skupiamy się jedynie na tym, co wewnątrz, chcąc usunąć wydzielinę ze środka ucha. Jednak to nie woskowina w przewodzie słuchowym powinna być dla nas najważniejsza – zapominamy o nieczystościach, które gromadzą się w małżowinie, ale i o tym, co za uchem. A tam może zalegać m.in. zaschnięte mleko. Gdy maluch jest karmiony na leżąco, możemy nie zauważyć, że pokarm wycieka mu z buzi, spływa za ucho i tam zasycha. Myśląc o czyszczeniu uszu dziecka, nie zapominajmy o tym, aby umyć skórę za uszami.

Jak czyścić dziecku uszy?

Podstawową zasadą czyszczenia uszu dziecka jest to, aby nie wkładać niczego do wnętrza ucha. Chcąc usunąć woskowinę z zewnętrznego przewodu słuchowego, możemy nie tylko wepchnąć ją głębiej, powodując powstawanie czopu woskowinowego, możemy także uszkodzić sam kanał słuchowy.

Czyszcząc uszy dziecka, skupmy się na małżowinie oraz na skórze za uszami. Nie potrzebujemy specjalnych preparatów, uszy umyjemy podczas kąpieli. Możesz wykorzystać po prostu dłoń lub np. bawełnianą myjkę. Uważaj, aby nie wlać wody do wnętrza ucha, a i samą małżowinę po myciu należy dobrze osuszyć.

Zatkane ucho u dziecka

Polecamy

Zatkane ucho u dziecka

Zatkane ucho u dziecka to niekoniecznie ucho brudne. Przyczyny zatkanych uszu u dzieci mogą być znacznie bardziej poważne. Sprawdzenie, co jest powodem problemu, umożliwia również skuteczne odetkanie ucha.

Czytaj

Czym czyścić dziecku uszy?

Do mycia uszu nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów – wystarczy nasza dłoń lub myjka (możemy także wykorzystać wacik kosmetyczny czy wielorazową pieluszkę). Jeśli chcemy sięgnąć po patyczki do uszu dla dzieci, pamiętajmy, aby stosować je zgodnie z przeznaczeniem. A nie jest nim wkładanie ich do wnętrza przewodu słuchowego.

Patyczki do uszu dla dzieci

Patyczki do uszu dla dzieci są grubsze niż te przeznaczone dla dorosłych, są także zakończone specjalnym ogranicznikiem. Mogą nam się wydawać bezpieczne, jednak nie powinnyśmy wkładać ich do przewodu słuchowego. Patyczki są przeznaczone do oczyszczania małżowiny usznej, a nie do usuwania woskowiny z wnętrza ucha. Wyczyścisz nimi trudno dostępne miejsca w małżowinie, nie wkładaj ich do przewodu słuchowego.

Spraye do czyszczenia uszu dzieciom

Spraye do czyszczenia uszu służą do rozpuszczania i usuwania zalegającej wydzieliny, nie ma potrzeby stosowania ich profilaktycznie. Dlaczego? Może być nam ciężko ocenić, czy woskowina faktycznie zalega w uszach. Sama wydzielina jest korzystna, a jeśli będziemy chciały się jej za wszelką cenę pozbyć, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – organizm będzie chciał uzupełnić braki i będzie produkował więcej woskowiny.

Jeśli podejrzewasz, że woskowina nie wypływa z ucha, a się w nim gromadzi, skonsultuj się z pediatrą. Być może wystarczy badanie otoskopem. Jeśli to nie wystarczy, pediatra skieruje was do laryngologa. Objawy zalegania wydzieliny to m.in.:

  • niedosłuch,
  • szumy w uszach,
  • ból ucha,
  • kaszel.

Nadprodukcja woskowiny może być także objawem np. zapalenia ucha. Jeśli zauważysz, że wydzieliny jest więcej niż zazwyczaj, dziecko nie chce jeść i pić, skarży się na ból ucha – nie zwlekaj z wizytą u pediatry.

Stosowanie sprayu lub innych środków do czyszczenia uszu (np. kropli) może nam zalecić specjalista, który oceni, czy faktycznie jest ono zasadne. Spraye do czyszczenia uszu sprawdzają się m.in. w przypadku zalegania wydzieliny, leczeniu zapalenia ucha czy u osób, które często chodzą na basen, jednak zdrowe ucho nie potrzebuje ingerencji, nie ma potrzeby, abyśmy pomagali mu w pozbywaniu się wydzieliny. Jeśli lekarz uzna, że konieczna jest ingerencja, może zalecić nam stosowanie sprayu lub inną metodę – płukanie ucha czy usunięcie wydzieliny mechanicznie, np. kleszczykami.

Jak nie czyścić dziecku uszu?

Nie wkładaj niczego do kanału słuchowego. Nie chodzi tylko o patyczki do uszu, ale i o zwinięty róg ręcznika czy palce, którymi chcemy oczyścić kanał słuchowy. Nie należy także płukać wnętrza ucha. Pamiętaj, że woskowina nie jest niczym złym, nie staraj się jej usunąć za wszelką cenę.

Źródła:

  1. Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2010.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź