Spis treści:
Zatkane ucho u dziecka – przyczyny
Zatkanie ucha u dziecka może mieć różne podłoże. Jakie są najczęstsze przyczyny zatkania ucha u dziecka?
Woda – w czasie kąpieli w wannie, na basenie lub w rzece może się zdarzyć, że woda dostanie się do wnętrza ucha. Efektem może być napęcznienie wydzieliny, a w konsekwencji zatkanie ucha.
Woskowina – a dokładnie czop zwany też korkiem woskowinowym – może być przyczyną zatkanego ucha u dziecka. Powodem może być nieprawidłowe czyszczenie ucha, np. patyczkiem, który może ubić wydzielinę i przesunąć ją w głąb kanału słuchowego.
Choroby skóry – stany zapalne lub grzybicze skóry wewnątrz ucha mogą spowodować obrzęk, ból, swędzenie, łuszczenie skóry. To wszystko może przyczynić się do zatkania ucha.
Choroby nosa – nieżyt nosa, czyli popularny katar, może spowodować wzrost podciśnienia w uchu, powodujący uczucie zatkania.
Choroby zatok – mogą również powodować wzrost podciśnienia w uchu lub stany zapalne trąbki słuchowej.
Przeloty samolotem – występujące przy starcie i lądowaniu różnice ciśnień także powodują ból ucha i uczucie zatkania.
Objawy zatkanego ucha u dziecka
Zatkanie ucha może objawiać się bólem, swędzeniem, pogorszeniem słuchu, całkowitą utratą słuchu, a nawet zaburzeniami równowagi.
W zależności od przyczyny zatkania ucha może pojawiać się również m.in. ropna wydzielina, wysięk, łuszczenie skóry, uczucie wypełnienia ucha, pokasływanie, podniesiona ciepłota ciała.
Co zrobić z zatkanym uchem u dziecka?
Odpowiednie leczenie zatkanego ucha u dziecka zależy od przyczyny. Pamiętaj, żeby nie używać patyczków do uszu – może to spowodować ubicie wydzieliny, przesunięcie w głąb ucha i utrudnić pozbycie się jej.
Jeśli przyczyna zatkania jest oczywista, bo np. dziecko nalało sobie wody do ucha w czasie kąpieli, możemy próbować działać na własną rękę. Ale jeśli mamy wątpliwości, dlaczego ucho jest zatkane, udajmy się do lekarza. Specjaliści dysponują odpowiednimi narzędziami, dzięki którym szybko i skutecznie uporają się z problemem lub wskażą sposób jego rozwiązania.
Jeśli ucho jest zatkane przez nadmiar woskowiny, pomogą specjalistyczne preparaty do jej rozpuszczania, odpowiednie olejki, a nawet woda utleniona.
Jeżeli to woda przyczyniła się do zatkania przewodów słuchowych i spowodowała napęcznienie woskowiny, sięgnij po specjalne środki, które zakraplane do ucha pomogą rozpuścić wydzielinę.
Jeśli ucho jest zatkane u dziecka na skutek stanów chorobowych skóry, laryngolog wskaże sposoby leczenia i odpowiednie maści, np. przeciwzapalne, przeciwgrzybicze.
W przypadku zatkania ucha przy katarze, stan ten zwykle mija samoistnie po powrocie do zdrowia.
Na zatkane ucho w samolocie może pomóc ssanie, przełykanie w trakcie startu i lądowania. W przypadku niemowlęcia, w zależności od wieku, możemy podać cukierek, lizak lub nakarmić je piersią lub butelką.
Jeśli nie masz pewności, jak odetkać ucho dziecku, skonsultuj się z lekarzem. Działanie na własną rękę może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia małego pacjenta. Niewłaściwe metody odtykania ucha mogą spowodować nawet trwałe uszkodzenie słuchu.
Wizyta u lekarza
Do lekarza należy się udać, jeśli zastosowane środki nie pomogły – dziecko wciąż skarży się na uczucie zatkania ucha, na ból lub niedosłyszy. Laryngolog może za pomocą profesjonalnych narzędzi zajrzeć wgłąb ucha. Po ustaleniu, co jest przyczyną, może strzykawką, irygatorem lub innymi narzędziami wyeliminować z uszu złogi.
– Małe dziecko, w wieku żłobkowym albo przedszkolnym, często jeszcze nie potrafi wyjaśnić, jak się czuje. Staje się marudne, płaczliwe, traci apetyt. Dlatego ważne jest, żeby iść z nim do lekarza, jeśli widzimy zmianę w jego zachowaniu. Sami nie mamy narzędzi, żeby zajrzeć w głąb ucha, a więc możemy przegapić, że właśnie tam tkwi problem zdrowotny naszego dziecka. Przy zatkaniu ucha może się pojawić poczucie rozbicia, dyskomfortu, szumy w uszach i dotkliwy ból. Jeśli stan zapalny się rozwinie i będzie nieleczony, to powikłania mogą być bardzo poważne – wyjaśnia opiekunka medyczna w żłobku Ania Jankowska.
Nie każde zatkanie ucha u dziecka oznacza stan zapalny, jednak może być objawem, jak i przyczyną rozwijającego się stanu zapalnego. Wśród powikłań spowodowanych ostrym zapaleniem ucha wewnętrznego wymienia się m.in.:
- zapalenie opon mózgowych,
- trwałe upośledzenie lub utratę słuchu,
- ropnie: móżdżku, zewnątrzoponowe, podoponowe lub płata skroniowego,
- zakrzepy żył mózgowia,
- stany zapalne kości twarzoczaszki,
- porażenie nerwu twarzowego.
– Nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich chorób, ale można zapobiegać ciężkiemu przebiegowi schorzenia. W przypadku problemów z uszami bardzo duże znaczenie ma właściwa higiena. Należy zwracać też uwagę na doleczenie kataru czy chorób zatok. Często zapominamy o tym, a niektórzy w ogóle nie zdają sobie sprawy, że nos, gardło, zatoki i uszy są ze sobą połączone. Zdrowy nos to zdrowe uszy! – tłumaczy Anna Jankowska.