Gruszka dla niemowląt/ fot. iStock Gruszka dla niemowląt/ fot. iStock

Gruszka dla niemowląt

Gruszka dla niemowląt pozwala na oczyszczenie zatkanego nosa dziecka. Umożliwia także usuwanie nadmiaru flegmy z jamy ustnej malucha. Stosowanie gruszki u noworodków i niemowląt jest bezpieczne i nieskomplikowane, więc rodzice z powodzeniem mogą samodzielnie udrożnić nos u swoich dzieci – nawet tych najmłodszych. Jak używać gruszki dla niemowląt? Czy można wykorzystać ją do czyszczenia uszu u dzieci?

Spis treści:

Czym jest gruszka do nosa?

Gruszka do nosa jest produktem medycznym wykonanym z plastycznych materiałów. Służy do usuwania śluzu z nosa i jamy ustnej. Używa się jej m.in. w sytuacji, gdy dziecko ma zatkany nos lub w jamie ustnej malucha gromadzi się zalegająca flegma. 

Gruszki dla niemowląt dostępne w aptekach mają różne rozmiary końcówek. Dzięki temu możesz dobrać wielkość odpowiednią dla twojego dziecka (gruszka dla noworodka ma mniejszą końcówkę niż dla niemowlaka kończącego pierwszy rok życia). Na opakowaniu producent zwykle zaznacza wiek osób, dla których dany produkt jest przeznaczony. W aptece możesz nabyć również wyroby z wymiennymi końcówkami w różnych rozmiarach. Dobrym pomysłem jest zakup otwieranej gruszki dla niemowląt, którą można dokładniej wyczyścić i całkowicie wysuszyć.

Jak używać gruszki do nosa?

Zatkanie nosa wywołane jest najczęściej przez przeziębienie lub inne infekcje dróg oddechowych. Niemowlętom może znacząco utrudniać oddychanie. Wykorzystanie gruszki do usunięcia śluzu pomaga złagodzić problem. 

Pamiętaj, żeby nigdy nie czyścić nosa malucha bezpośrednio po karmieniu (przez minimum 30 minut), ponieważ odsysanie śluzu może powodować wtedy wymioty. Najlepszym momentem na użycie gruszki dla niemowląt jest czas przed podaniem dziecku pokarmu. 

Zanim zaczniesz oczyszczać nos niemowlaka gruszką, możesz wprowadzić do niego kilka kropli roztworu solnego. Specjalistyczne krople dostępne są w aptekach. Jeśli chcesz roztwór soli przygotować w domu, rozpuść ¼ łyżeczki wody w jednej szklance ciepłej (ale nie gorącej) wody i dokładnie wymieszaj. Krople solne pomagają upłynnić śluz, co ułatwia jego usuwanie.  

Gruszka do noska dla niemowlaka – jak używać? 

Poniżej, przedstawiamy w punktach jak używać gruszki dla dziecka. 

 1. Ułóż dziecko na plecach. Jeśli używasz roztworu solnego, zakropl po jednej lub dwie krople do każdego nozdrza i odczekaj kilka minut. 
 2. Naciśnij gruszkę do nosa, żeby usunąć z niej powietrze. Delikatnie wprowadź końcówkę do jednego nozdrza dziecka. Powoli zmniejszaj nacisk palców na gruszkę – spowoduje to zasysanie śluzu do jej wnętrza. 
 3. Wyjmij gruszkę dla niemowląt z nozdrza malucha i naciśnij ją ponownie, usuwając śluz z gruszki na chusteczkę. 
 4. Powtórz proces(od punktu drugiego) kilkakrotnie dla jednego i drugiego nozdrza. 
 5. Gruszkę do nosa umyj w ciepłej wodzie z mydłem. Dokładnie opłucz i usuń z niej wodę. 

Jeśli jest taka potrzeba, nos dziecka czyść za pomocą gruszki (maksymalnie) dwa lub trzy razy dziennie. Staraj się nie używać jej u niemowlaka częściej, ponieważ może to powodować podrażnienie nosa i krwawienie. 

Gruszka dla niemowląt a czyszczenie uszu

Woskowina jest substancją wytwarzaną w celu czyszczenia oraz ochrony uszu. Jej obecność zapobiega uszkodzeniom i infekcjom. W prawidłowych warunkach stale zachodzi wytwarzanie i samoczynne usuwanie „starej” woskowiny. 

Czasami proces naturalnie występującego czyszczenia uszu z woskowiny nie działa wystarczająco efektywnie. Może to prowadzić do nagromadzenia się tej substancji i zatykania uszu. Do objawów, które odczuwają pacjenci w takiej sytuacji zalicza się: 

 • swędzenie ucha, 
 • ból ucha, 
 • uczucie dzwonienia w uchu, 
 • utratę słuchu. 

Próby samodzielnego usuwania woskowiny z użyciem przedmiotów, które wprowadza się do uszu dziecka mogą prowadzić do przesuwania się jej do głębszych części narządu, uszkodzenia skóry kanału słuchowego oraz przedziurawienia błony bębenkowej. Z tych powodów zaleca się, by w przypadku zatkania uszu u dziecka nie czyścić ich samodzielnie przy użyciu gruszki dla niemowląt. 

Gruszka do nosa czy aspirator?

Aspiratory do nosa są specjalnymi urządzeniami służącymi do oczyszczania nosa dziecka. Wyróżniamy kilka ich rodzajów, w tym aspiratory elektryczne, ustne, ręczne. Zarówno gruszki, jaki i aspiratory uznawane są za skuteczne narzędzia do udrażniania nosa dziecka. Które z nich lepiej wybrać? 

Niewątpliwą zaletą gruszki dla niemowląt jest kilkakrotnie niższa cena niż w przypadku aspiratorów. Gruszka charakteryzuje się mniejszą siłą ssania – co może być jednocześnie plusem (czyszczenie nosa przy jej użyciu bywa łatwiej akceptowane przez dziecko) i minusem (dokładne wyczyszczenie nosa jest trudniejsze i wymaga poświęcenia większej ilości czasu). 

Aspirator pozwala na szybsze oczyszczenie nosa niemowlaka. Może skuteczniej usuwać gęstą wydzielinę oraz śluz z głębszych części nosa. Duża siła ssania (szczególnie w przypadku aspiratorów elektrycznych) powoduje jednak, że czyszczenie nosa bywa bardziej nieprzyjemne dla niemowlaka. Minusem niektórych aspiratorów jest również wysoka cena oraz głośność użytkowania. 

  

Bibliografia: 

 1. CincinnatiChildren’s Hospital Medical Center (2019) Suctioning the Nose with a Bulb Syringe. 
 2. AmericanAcademy of Pediatrics (2017) Updated guideline advises on treating children with impacted cerumen. 
 3. KrouseH. J., Magit A. E., O’Connor S. i wsp. (2017) Plain Language Summary: Earwax (Cerumen Impaction), Otolaryngology – Head and Neck Surgery, 165(1): 30-37. 

  Sprawdź powiązane tematy