Jak długo dziecko może nie jeść przy ząbkowaniu?
Spis treści:
Na czym polega i jak długo trwa ząbkowanie?
Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów u dzieci. Składa się on z trzech faz: przederupcyjnej, przedfunkcjonalno-erupcyjnej oraz poerupcyjnej, a czas wyrzynania zęba to średnio dwa miesiące. Ząbkowanie najczęściej rozpoczyna się w 6. miesiącu życia, a kończy w okolicach 30. miesiąca życia. Pełne uzębienie mleczne to 20 zębów – 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów trzonowych (10 zębów w szczęce i 10 zębów w żuchwie). Kalendarz ząbkowania wskazuje, że jako pierwsze zazwyczaj wyrzynają się dolne siekacze (dolne jedynki).
Pamiętaj, że pierwszy ząbek niekoniecznie musi pojawić się w 6. miesiącu życia malucha – możemy mieć do czynienia zarówno z wczesnym, jak i z opóźnionym czy późnym ząbkowaniem. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, nie wszystkim mleczne zęby wyrzynają się w tym samym czasie. Nie panikuj, ale jeśli coś cię niepokoi, skonsultuj się ze specjalistą.
Czy ząbkowanie boli dziecko?
Symptomy towarzyszące wyrzynaniu się zęba dotykają większość dzieci, jednak ich nasilenie jest zróżnicowane, maluch nie musi także doświadczać wszystkich objawów ząbkowania. Pojawiające się w czasie ząbkowania dolegliwości bólowe związane są przede wszystkim z momentem przejścia korony zęba przez otwór kostny. Bólowi może towarzyszyć m.in. drażliwość, wkładanie rączek do jamy ustnej czy brak apetytu dziecka przy ząbkowaniu.
Na bolesne ząbkowanie mogą pomóc m.in. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne (których substancją czynną jest paracetamol lub ibuprofen), gryzaki czy delikatny masaż dziąseł.
Jak długo dziecko może nie jeść przy ząbkowaniu?
Brak apetytu przy ząbkowaniu jest czymś normalnym, zazwyczaj niechęć do jedzenia mija w ciągu dwóch, trzech dni. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, jeśli coś cię niepokoi, skonsultuj się z pediatrą. Może on także zalecić ci preparaty na ząbkowanie, które bezpiecznie będzie mogło przyjmować twoje dziecko.
Polecamy
Bursztyn na ząbkowanie - czym jest i czy jest bezpieczny?
Ząbkowanie to jeden z ważniejszych etapów rozwoju dziecka. Z pewnością nie da się go przegapić. Rozpulchnione, czerwone dziąsła, ból i nadmierne ślinienie sprawiają, że dziecko jest marudne i rozdrażnione. Stosowanie bursztynu na ząbkowanie ma przynieść ulgę i ukojenie. Jednak czy naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie naprawdę pomaga i czy jego stosowanie jest bezpieczne?
Jak zachęcić dziecko do jedzenia podczas ząbkowania?
„Dziecko nie je przy ząbkowaniu – co robić?” – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Chociaż wiemy, że brak apetytu jest jednym z objawów ząbkowania, to i tak zazwyczaj nie jest nam łatwo mierzyć się z tą czasową niechęcią do jedzenia. Jak możemy pomóc maluchowi?
- Jeśli głównym posiłkiem dziecka jest mleko, możesz częściej przystawiać malucha do piersi lub częściej podawać mu butelkę.
- Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, na czas ząbkowania warto wrócić do gładkich papek (gdy ząbek już się wyrżnie, znów podawaj maluchowi jedzenie w kawałkach – gryzienie, żucie jest ważne dla rozwoju aparatu mowy).
- Starszemu niemowlęciu możesz proponować także inne pokarmy o gładkiej konsystencji, np. jogurty czy twarożki.
- Podawaj dziecku jedzenie łyżeczką, tak aby nie dotykała ona bolącego miejsca. Nie podawaj jednak w ten sposób mleka lub np. herbatki, ze względu na ryzyko zachłyśnięcia.
- Możesz podawać dziecku lekko schłodzone (nie zamrożone) pokarmy, przyniosą ulgę dziąsłom.
- Ulgę przyniesie także jedzenie, którym dziecko może masować sobie dziąsła – to np. piętka od chleba, czy jabłko podane w całości, które maluch może skrobać.
Pamiętaj, aby po jedzeniu zadbać o higienę jamy ustnej – po skończonym posiłku przetrzyj delikatnie dziąsła wacikiem, nawet jeśli nie widzisz jeszcze pierwszego ząbka. A gdy będzie on już widoczny, myj go szczoteczką i pastą dla najmłodszych.
Źródła:
- Olczak-Kowalczyk D., Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Turska-Szybka A., Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Nowa Stomatologia 2/2011, 73-76.
- Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Sobiech P., Olczak-Kowalczyk D., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Nowa Stomatologia 3/2014, 127-130.