Inhalacje na katar z soli fizjologicznej\ Adobe Stock

Inhalacje na katar z soli fizjologicznej

Katar to powszechna, ale uciążliwa dolegliwość, z którą zmagają się dzieci. Gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, rodzice starają się im zapobiec. Jak pomóc dziecku w walce z katarem? Czy inhalacje na katar z soli fizjologicznej są skuteczne?

Spis treści:

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna to jeden z popularniejszych roztworów w domowej apteczce. Jest ona wodnym roztworem chlorku sodu o wzorze chemicznym NaCl. To sól izotoniczna, co oznacza, że jej stężenie jest takie samo, jak w organizmie człowieka i wynosi 0.9 g/l. 

Sól fizjologiczną można stosować zewnętrznie, np. do czyszczenia nosa podczas kataru oraz wewnętrznie, by uzupełnić niedobory jonów sodu i chloru w organizmie. Jony sodu biorą udział w szeregu procesów fizjologicznych, regulują ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych, np. krwi, co jest niezbędne do prawidłowego działania układu nerwowego. Jony chloru regulują pH płynów ustrojowych, przewodnictwa nerwowego i ciśnienia osmotycznego. Chlorek sodu niebędący roztworem, jest głównym składnikiem soli kuchennej.

Jakie właściwości ma sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna to roztwór medyczny dostępny w każdej aptece. Właściwości soli fizjologicznej związane są głównie z rolą chloru i sodu w organizmie. Na co pomaga sól fizjologiczna?

  • Przemywanie oczu solą fizjologiczną jest całkowicie bezpieczne. To doskonały sposób na doraźne podrażnienia oczu u dzieci. W przypadku zapalenia spojówek złagodzi świąd i zadziała jak środek oczyszczający. Nasączony solą fizjologiczną wacik, przesuwamy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka dziecka. Czynność można powtórzyć kilkukrotnie, jednak należy pamiętać o zmianie wacika, by zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji. 
  • Oczyszczanie skóry. Sól fizjologiczna, ze względu na swój skład, jest bezpieczna dla delikatnej dziecięcej skóry. Nie zmienia pH skóry, nie powoduje podrażnień i nie wywołuje reakcji alergicznej. Może być stosowana do złagodzenia piekącej i swędzącej skóry, np. po ugryzieniu komara. Sprawdzi się też w przypadku złagodzenia pieczenia skóry, która wystawiona była zbyt długo na działanie promieni słonecznych.
  • Sól fizjologiczna to tani, skuteczny i łatwo dostępny środek, który oczyści zabrudzenie i przyspieszy gojenie niewielkich ran. Można połączyć ją z oliwką lub wyciągami z roślin, np. nagietka.
  • Sól fizjologiczna sprawdzi się przy leczeniu przeziębienia i zapchanych zatok. Można przygotować z niej inhalacje z użyciem nebulizatora lubtradycyjnie, czyli w misce osłoniętej ręcznikiem.
  • Przy pomocy irygatora i roztworu soli fizjologicznej można walczyć z uporczywym, dziecięcym katarem.

Inhalacje z soli fizjologicznej na zatkany nos

Inhalacje z soli fizjologicznej to jedna z częściej stosowanych metod oczyszczania dziecięcego nosa. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie błon śluzowych w układzie oddechowym. Inhalacje pomagają rozrzedzić zalegającą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest ją wydalić z organizmu. 

Odpowiednio wykonane inhalacje łagodzą objawy choroby i przywracają komfort podczas oddychania, co w przypadku dzieci jest szczególnie istotne podczas snu, kiedy zapchany nos pogarsza jego komfort.

Inhalacje z łatwością można wykonać warunkach domowych przy użyciu nebulizatora, czyli aparatu przeznaczonego do nawilżania i oczyszczania jamy nosowej i nosogardzieli. Nebulizator zamienia roztwór soli fizjologicznej w aerozol (drobną mgiełkę), którą dziecko wdycha przez podłączoną do niego maskę.

Inhalacje niemowlaka – co musisz wiedzieć?

Polecamy

Inhalacje niemowlaka – co musisz wiedzieć?

Inhalacje niemowlaka stosuje się wspomagająco w leczeniu objawów przeziębienia, czyli infekcji dróg oddechowych. Wdychana para wodna z solą fizjologiczną, roztworem hipertonicznym lub olejkami eterycznymi udrażnia zatoki oraz ułatwia usuwanie wydzieliny z nosa. Podczas inhalacji lub nebulizacji malucha należy zadbać o prawidłowe ułożenie dziecka oraz odpowiedni czas trwania zabiegu. Jak zrobić inhalację dziecku i kiedy można ją stosować?

Czytaj

Jak przygotować inhalację z soli fizjologicznej?

Przygotowanie inhalacji z soli fizjologicznej przy użyciu nebulizatora jest szybkie i łatwe. 

Pojemnik na lek (nebulizator) wypełniamy roztworem soli fizjologicznej. Maskę od inhalatora zakładamy dziecku na twarz i włączamy urządzenie. 10-minutową inhalację z użyciem roztworu chlorku sodu najlepiej przeprowadzić 2-3 razy dziennie. 

Nie powinno się jej wykonywać przed snem ani tuż po posiłku, by nie doprowadzić do nudności i wymiotów. Inhalacje z soli fizjologicznej na zatkany nos można przygotować też w bardziej tradycyjny sposób. 

Do niewielkiej miski wlewamy gorącą wodę z dodatkiem soli fizjologicznej. Dziecko pochyla głowę nad parującą miską i oddycha spokojnie przez kilka minut. Jednak w przypadku małych dzieci, ze względu na ryzyko oparzenia, o wiele bezpieczniejsze są inhalacje z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Jaka sól fizjologiczna na katar będzie najlepszym wyborem? Do inhalacji z uciążliwym katarem używa się najpowszechniejszej soli fizjologicznej czyli 0,9 proc. roztworu, który dostępny jest w 5 ml ampułkach. Jednorazowe ampułki można kupić w każdej aptece. Za dwadzieścia ampułek zapłacimy około 10 zł.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź