Sprawdzone sposoby na komary/fot. iStock Sprawdzone sposoby na komary/fot. iStock

Sprawdzone sposoby na komary

Choć są niewielkie i niezbyt groźne, mało które owady potrafią tak uprzykrzyć życie jak one. Jak skutecznie odstraszyć komary? Metod pozbycia się intruzów jest wiele – poznajcie chemiczne i domowe sposoby na odstraszanie komarów i wybierzcie ten, który najlepiej wam odpowiada.

Spis treści:

Czy odstraszanie komarów jest skuteczne?

Komary mnożą się bardzo szybko, nawet jeśli potraktujemy je środkiem owadobójczym, odbudują raz-dwa swoją populację. Samce komara żyją krótko, tylko 10 dni, ale samice – a to one nas gryzą – od 6 do 8 tygodni. Jemu wystarczy nektar kwiatów, ona potrzebuje białka zawartego w naszej krwi, aby móc złożyć jaja – 300 sztuk co 4 dni. Nic dziwnego, że ludzie stale szukają sposobów na odstraszanie komarów.  

W walce z komarami do pewnego stopnia pomaga nam przyroda – ich larwami żywią się ryby i ważki, a dorosłymi osobnikami – ptaki. Jeden jerzyk jest w stanie zjeść w ciągu dnia 20 tysięcy komarów, jeśli więc mieszkają w naszym ogrodzie czy na działce, możemy się tylko cieszyć.  

Co odstrasza komary? Środków jest wiele, zarówno chemicznych, jak i naturalnych, co ważne, nieszkodliwych dla dzieci. Owady nie lubią rozmaitych, często dla nas przyjemnych, zapachów. Coś na komary? Jest w czym wybierać! Warto jednak pamiętać, że w sprzyjających warunkach – wilgotnych i zacienionych miejscach i zaroślach, lasach czy w wysokich trawach – będą namnażać się przez cały sezon. Dlatego coraz więcej gmin decyduje się na powszechne tępienie komarów środkami owadobójczymi. 

Jak odstraszyć komary?

Co skutecznego na komary kupimy w aptekach, drogeriach czy supermarketach?  Środki nazywane repelentami. To substancje, które rozpylamy na ciało lub smarujemy nimi skórę. Owad mniej chętnie się do nas zbliża lub rezygnuje z ukąszenia. 

Preparaty z DEET

Przeglądając rankingi preparatów, za najbardziej skuteczny środek na komary uchodzi ten zawierający substancję pod nazwą DEET. Zakłóca ona węch owada, a tym samym uniemożliwia mu znalezienie ofiary. DEET został opracowany przez chemików armii USA jako ochrona dla żołnierzy walczących w lasach tropikalnych. Skuteczność preparatu niestety nie idzie w parze z bezpieczeństwem jego używania – wysokie dawki są toksyczne dla układu nerwowego, toteż repelentów z tym środkiem nie poleca się dla dzieci. 

Substancje chemiczne na komary

Jakie inne substancje chemiczne można znaleźć w preparatach na komary? To ikarydyna oraz IR3535. Obie są bezpieczne i mogą być stosowane u dzieci powyżej 2. roku życia. A jaki środek na komary można stosować dla niemowlaka i bardzo małego dziecka? Najlepiej, aby zawierał on naturalne olejki eteryczne, których komary nie lubią, np. eukaliptusowy lub cytronelowy. 

Antykomarowe naklejki na ubrania 

W wypadku malutkich dzieci skuteczny sposób na komary to także naklejenie na ubranie czy wózek specjalnych plastrów nasączonych olejkami. Nad łóżeczkiem czy wózkiem dobrze jest rozpiąć moskitierę. Ubierajmy malucha w jasne ubrania – komary stanowczo wolą czerń. Przedszkolakom można sprawić nasączone cytronelą bransoletki lub zegarki. Żeby skutecznie odstraszały komary, warto nosić po kilka na każdej ręce.

Jakie jeszcze olejki uważa się za najlepsze na komary? Goździkowy, paczuli, cytrynowy, rozmarynowy, cedrowy, z mięty pieprzowej. Dla nas to na ogół przyjemne aromaty, komary ich na szczęście nie znoszą. Wodą z kilkoma kroplami olejku możemy bez obaw spryskać dzieci i siebie nawet kilka razy w ciągu dnia. Najlepiej po wzięciu prysznica, bo tym, co komary przyciąga, jest zapach ludzkiego potu. Naturalny środek na komary, którego zapach odstrasza owady, to ocet.

Warzywa odstraszające komary 

Wśród warzyw, których nie lubią komary, można wymienić cebulę, czosnek, seler oraz niejadalne dla człowieka liście pomidorów. Skuteczny a przyjemnie pachnący jest olejek wanilinowy do ciasta. 

A co na komary na dworze stosują Amerykanie? Do spryskiwacza do roślin wlewają wodę zmieszaną z płynem do płukania jamy ustnej i tym roztworem spryskują rośliny w ogrodzie i na balkonie. W Polce ten sposób nie jest popularny, można jednak spróbować. 

Środki owadobójcze na komary 

Są takie lata, gdy obserwujemy prawdziwą inwazję komarów. Czasem nie pozostaje nic innego, jak zastosować radykalne metody. Należą do nich elektrofumigatory, czyli urządzenia składające się z płytek owadobójczych i odparowywacza. Po włożeniu urządzenia do gniazdka elektrycznego z płytki ulatniają się trujące opary. Na podobnej zasadzie działa spirala owadobójcza – gdy podpalimy jej końcówkę, dym wydziela aletrynę, która odstrasza, ale także zabija owady. Są to środki, których nie można używać w pomieszczeniach, szczególnie tam gdzie przebywają dzieci. Stosujmy je w ostateczności, czytając uprzednio instrukcję z informacją dotyczącą bezpieczeństwa.  

Co na komary w domu polecają jeszcze producenci? Co odstrasza komary w nocy?
Specjalne lampki z żarówką osłoniętą metalową siatką pod napięciem – bezpiecznym dla człowieka, lecz zabójczym dla zwabionych światłem owadów. Za mało skuteczne natomiast uważane są odstraszacze emitujące ultradźwięki. 

Domowe sposoby na komary

Zamiast odstraszać czy zabijać najlepiej ich do siebie nie dopuścić. Dlatego za najlepszy sposób na komary w domu uważana jest zwykła moskitiera. Trudno nią zasłonić całe mieszkanie (w oknach dobrze zainstalować siatki), ale gdy zawiesimy ją nad łóżkiem, komary w nocy po prostu nie mają szans na poczęstunek!

Antykomarowe rośliny

Co odstrasza komary w domu? Niektóre rośliny postawione na półkach i parapetach: geranium o cytrynowym zapachu, pelargonia, mięta pieprzowa, lawenda wąskolistna, bazylia, uwielbiana przez koty kocimiętka, koper włoski. Rośliny te można także posadzić na balkonie i w ogrodzie. Na grządkach naturalny odstraszacz komarów to komarzyca (plektrantus), która ma kilka odmian.

Antykomarowe świece

Domowe sposoby na komary to także zapalanie specjalnie przygotowanych cytrusowych świec. Ścieramy na tarce skórkę z cytryny, mieszamy z roztopioną stearyną i zatapiamy w niej knot. Paląc się, świeca roztaczać będzie odstraszający komary zapach. Używając wymienionych wyżej olejków eterycznych (najlepiej kilka kropel cytroneli i paczuli z dodatkiem np. goździkowego czy miętowego), możemy przygotować inny, domowy środek na komary. Olejki umieszczamy w kominku do aromaterapii lub wlewamy do napełnionej wodą buteleczki z rozpylaczem i opryskujemy np. zasłony, lampy czy meble tapicerowane. Dobry sposób na komary w pokoju to rozsypanie na kawałku folii aluminiowej zmielonej kawy ziarnistej, którą następnie podpalamy. Zapach kawowego dymu wypędzi bzyczących intruzów. 

Jako naturalne sposoby na komary można także potraktować ekologiczne środki do opryskiwania ogrodu oparte na przykład na czosnku i occie – odstraszają również kleszcze.

Jak postępować po ugryzieniu komara?

Jeśli na skórze macie mnóstwo czerwonych i swędzących bąbli, których nie sposób nie drapać, pozostaje sięgnąć po dostępne w aptekach i drogeriach preparaty łagodzące świąd lub też skorzystać z domowych sposobów na ugryzienia. Warto to zrobić, bo rozdrapaną ranę łatwo zainfekować. 

Apteczne żele i maści to środki przeciwhistaminowe walczące ze świądem i obrzękiem. Godne polecenia jest także wapno rozpuszczalne w wodzie, które zmniejsza reakcję alergiczną.

Medycyna ludowa poleca natomiast przykładać do swędzącego miejsca to, co można znaleźć w kuchni: świeży liść białej kapusty, plaster cytryny lub cebuli, połówkę surowego ziemniaka, miąższ wydrążony z liścia aloesu. Można też posmarować ugryzienie octem, słoną wodą (łyżeczka soli na szklankę wody), kroplą miodu. 

Ulgę przyniosą te same olejki eteryczne, których używaliśmy do odstraszania komarów:  eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, lawendowy. Pomocne będzie też nacieranie spuchniętych miejsc kostkami lodu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź