Dostawka do wózka - jaką wybrać? Czy warto? Dostawka do wózka – jaką wybrać? Czy warto?/ iStock

Dostawka do wózka – jaką wybrać? Czy warto?

Dostawka do wózka sprawdzi się, gdy między dziećmi jest niewielka różnica wieku. Starszak, który nie chce już jeździć w spacerówce, ale też szybko męczy się podczas spacerów, doceni możliwość podróżowania w dostawce do wózka.

Spis treści:

Co to jest dostawka do wózka?

Dostawka do wózka to dodatkowy element mocowany do stelaża, który umożliwia przewożenie starszego dziecka. Dostawka najczęściej przypomina platformę na kółkach – starszak może na niej stać lub siedzieć.

W zależności od wybranego modelu, platforma do wózka może nie mieć siedziska lub być w nie wyposażona. Dostawka do wózka z siedziskiem również może mieć różne formy – to zarówno prosty „taboret” na jednej nóżce, jak i siedzisko z oparciem, z pasami i dodatkowymi elementami (jak miękkie pokrycie czy budka).

Czy dostawka do wózka dla starszego dziecka to dobry pomysł?

Dostawka do wózka dla starszego dziecka może przydać się w wielu sytuacjach, np. w czasie długich spacerów czy w drodze do przedszkola. Może być wsparciem, gdy dziecko zmęczy się, jeżdżąc na hulajnodze czy rowerze. 

Wielu rodziców nie wyobraża sobie życia bez dostawki do wózka – ułatwia ona codzienne funkcjonowanie z dwójką dzieci, pozwala na przemieszczanie się bez konieczności postojów na odpoczynek, nie musimy też nosić starszaka. Nie wszyscy jednak doceniają jej zalety, uważają, że rzadko kiedy jest naprawdę potrzebna, a na co dzień jedynie zawadza. A w kryzysowych sytuacjach starsze dziecko może po prostu stanąć na stelażu.

Jaką dostawkę do wózka wybrać?

Dostawkę przede wszystkim musimy dopasować do modelu wózka, który posiadamy. Chociaż w sklepach znajdziemy także uniwersalne dostawki do wózka, może się okazać, że nie będą one pasować do naszego stelaża. 

Gdy już upewnimy się, które modele dostawki będziemy mogli zamontować do naszego wózka, czas na decyzję: wybrać tę z siedziskiem czy bez niego? W przypadku przedszkolaków najczęściej wystarczy platforma, na której dziecko będzie mogło stanąć, jeśli różnica wieku między dziećmi jest mniejsza, sięgnijmy po dostawkę do wózka z siedziskiem.

Jak ubrać dziecko na spacer?

Polecamy

Jak ubrać dziecko na spacer?

Mówi się, że nie ma złej pogody, są jedynie nieodpowiednio dobrane ubrania. I rzeczywiście, w tym powiedzeniu kryje się cała prawda o spacerach z maluchem. Jak zatem ubrać dziecko na spacer, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco? Kluczem jest dobór ubrania do pory roku, aura to jeden z ważnych czynników, o jakich powinniśmy pamiętać. Oto kilka wskazówek.

Czytaj

Czy dostawka do wózka jest praktyczna?

Większość dostawek przymocowujemy z tyłu stelaża, co sprawia, że może być nam ciężko kierować wózkiem. W zależności od modelu naszego wózka, platforma nie zawsze „zmieści się” pod rączkę – może się okazać, że będziemy musiały prowadzić wózek, idąc obok niego. 

W sklepach znajdziemy także boczne dostawki do wózka – wyglądem przypominają przymocowaną do stelaża uproszczoną wersję spacerówki. To wygodna opcja dla mniejszych dzieci, które np. potrzebują podparcia czy wciąż zasypiają podczas spacerów. Miejmy na uwadze, że boczna dostawka sprawi, że wózek będzie szerszy, może nam też nie być wygodnie nim manewrować.

Pamiętajmy, że im bardziej rozbudowaną wersję dostawki wybierzemy, tym bardziej „powiększymy” wózek. Platforma, która umożliwia przewożenie dziecka na stojąco, jest stosunkowo niewielka, można ją też złożyć, ta z kubełkowym siedziskiem jest już o wiele większa, nie zrezygnujemy z niej w trakcie spaceru. 

W przypadku rodzeństwa z niewielką różnicą wieku (np. rok po roku), alternatywą dla dostawki może być podwójny wózek. To nie tylko te standardowe modele, ale i rozwiązania, które pozwalają na wiele kombinacji. Na stelażu możemy zamocować zarówno i gondolę, i spacerówkę, jak i tylko jedną z nich – w zależności od naszych potrzeb.

Kiedy przydaje się dostawka do wózka?

Dostawka do wózka przyda się, gdy różnica między dziećmi jest niewielka, a my nie chcemy decydować się na podwójny wózek. To rozwiązanie, które pomoże sprawnie przemieścić się z dwójką dzieci, będzie także przydatne, gdy starszak zmęczy się podczas spaceru.

Wybierając dostawkę do wózka:

  • zwróćmy uwagę, czy wybrany przez nas model pasuje do stelaża,
  • dla kilkulatka wystarczy platforma, na której będzie stał, młodszemu dziecku wygodniej będzie na dostawce z siedziskiem,
  • przetestuj kilka modeli, może okazać się, że ten większy i pozornie mniej praktyczny, okaże się wygodniejszy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź