Co na katar u dziecka?\ IStock

Co na katar u dziecka?

Już nawet kilkudniowe dziecko może mieć katar. Choć dolegliwość zazwyczaj nie jest niebezpieczna, warto zdusić ją w zarodku, żeby pomóc maluchowi jak najszybciej wrócić do zdrowia. Co na katar u dziecka?

Spis treści:

Przyczyny kataru u dzieci

Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, to bezdyskusyjnie jedna z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego (i nie tylko). Choroba związana jest z zapaleniem błony śluzowej nosa, a czasem również zatok przynosowych. Katar u dzieci najczęściej ma podłoże infekcyjne lub alergiczne. W tym pierwszym przypadku alergiczny nieżyt nosa, czyli katar sienny, to skutek kontaktu z alergenem. Natomiast katar infekcyjny zwykle jest efektem zakażenia wirusowego (szerzącego się droga kropelkową) bądź bakteryjnego.

Po czym rozpoznać katar u malucha?

Katar u dziecka potrafi rozpoznać każdy. Pojawia się wtedy wyciek płynnej wydzieliny z nosa, przy czym katar alergiczny jest zazwyczaj rzadszy niż infekcyjny. Do tego dochodzi zaczerwienienie nozdrzy, uczucie drapania w nosie, problemy z oddychaniem. Dziecko może źle spać (wydzielina spływa bowiem po tylnej ścianie gardła), kichać, mieć kaszel, skarżyć się na ból głowy i ogólne osłabienie. Przy katarze bakteryjnym może pojawić się gorączka.

Coś skutecznego na katar u dziecka – czyli co?

Rodzice maluchów zastanawiają, co na katar u dziecka. Lek na katar u dziecka powinien być skuteczny, działać szybko i nie wywoływać skutków ubocznych. Do wyboru są spraye, krople oraz maści. Małemu dziecku można podać wodę morską czy aerozol zawierający bezpieczny dla malucha chlorowodorek oksymetazoliny, który zwęża naczynia krwionośne. Skutecznie działają samoprzylepne plastry aromatyczne z olejkami eterycznymi, które udrażniają zatkany nos. Saszetki na katar dla dzieci zazwyczaj zawierają substancje rekomendowane starszym dzieciom, dlatego maluszkom przed 3. rokiem życia nie są podawane. Natomiast już półrocznym pociechom można podać niektóre herbatki na przeziębienie zawierające wyciąg z owoców i ziół. Ważne, żeby taka herbatka nie zawierała cukru.

Na katar u dziecka poleca się także inhalacje w wykorzystaniem nebulizatora, do którego wlewa się np. sól fizjologiczną. Dobrym rozwiązaniem jest sól do kąpieli dla maluszków, która pomaga uporać się z katarem. Co na katar u dziecka oprócz wymienionych już preparatów? Klatkę piersiową (oraz opcjonalnie plecy) malucha można smarować specjalną maścią, balsamem albo żelem, których składniki działają rozgrzewająco i udrażniają nos.

Lek na katar dla dziecka dostosowuje się do wieku malucha. U dzieci poniżej 2. roku życia przed podaniem leku na katar wskazana jest konsultacja z pediatrą lub farmaceutą.

Warto przy tym pamiętać, że leki na katar dla dzieci to jedno. Równie ważne jest systematyczne oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny. Maluszki do 3. roku życia rzadko kiedy potrafią same skutecznie wydmuchiwać nos. Rozwiązaniem jest aspirator kataru, podłączany np. do odkurzacza albo tradycyjna gruszka. Kilkumiesięczne, karmione mlekiem dzieci, mogą być dodatkowo rozdrażnione, ponieważ katar będzie utrudniał im spożywanie pokarmu.

Katar przy ząbkowaniu

Polecamy

Katar przy ząbkowaniu

Katar u dziecka nie zawsze jest oznaką przeziębienia. Kiedy u starszego niemowlaka pojawia się zupełnie niespodziewanie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, może świadczyć o wyrzynających się mleczakach. Katar a ząbkowanie u niemowląt – co warto o nim wiedzieć, jak odróżnić go od kataru infekcyjnego i jak pomóc maleństwu?

Czytaj

Kiedy iść do lekarza z powodu kataru?

Powiedzenie mówi, że „leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni”. Jeśli po tym czasie nie zniknie, warto poradzić się pediatry. Wskazaniem do konsultacji pediatrycznej jest również katar, który po upływie 4-5 dni się nasila, a także towarzyszące mu niepokojące objawy – gorączka, uporczywe bóle (głowy, brzucha), katar zabarwiony krwią itp. W przypadku małych dzieci wszystko, co budzi niepokój rodziców, warto omówić z lekarzem. Konsultacja ma również uzasadnienie, jeśli nie wiecie, z jakim rodzajem kataru macie do czynienia – jeśli jest to katar alergiczny, sposób postępowania ustali specjalista.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź