Kobieta i niemowlę Katar przy ząbkowaniu/ Zdjęcie: iStock

Katar przy ząbkowaniu

Katar u dziecka nie zawsze jest oznaką przeziębienia. Kiedy u starszego niemowlaka pojawia się zupełnie niespodziewanie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, może świadczyć o wyrzynających się mleczakach. Katar a ząbkowanie u niemowląt – co warto o nim wiedzieć, jak odróżnić go od kataru infekcyjnego i jak pomóc maleństwu?

Spis treści:

Katar podczas ząbkowania – diagnoza

Pierwszy ząbek może pojawić się już u czteromiesięcznego niemowlaka, choć zwykle wyrasta nieco później. Dużo wcześniej dziecko ślini się, bierze wszystko do buzi, a nawet może gorączkować przy ząbkowaniu. Dodatkowo, choć nie potwierdzono związku pomiędzy ząbkowaniem a pojawieniem się kataru, maluchy często mają zapchany nos przy wyrzynaniu się mleczaków. Jak wygląda katar przy ząbkowaniu i skąd wiadomo, że dziecka nie dopadło przeziębienie?  

Wodnisty katar przy ząbkowaniu, któremu nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, takie jak kaszel czy ból ucha, nie powinien być powodem do niepokoju. Wydzielina powinna być bezbarwna. Pamiętajmy, że żółta lub zielonkawa wydzielina z nosa może świadczyć o infekcji bakteryjnej, powinno się skonsultować to z lekarzem.  

Wiemy już, jaki katar przy ząbkowaniu może się pojawić, jednak nie tylko zapchany nos świadczy o nadchodzącym nowym zębie. A dokładniej? Przy ząbkowaniu dziąsła malucha stają się czerwone, rozpulchnione i bolesne. Ponadto dziecko obficie się ślini, wkłada różne przedmioty do buzi, ma mniejszy apetyt, staje się marudne, może też mieć kłopoty ze snem. Ząbkowanie, zwłaszcza u niemowląt, jest dość uciążliwe i może towarzyszyć mu krótkotrwały stan podgorączkowy. Jeśli temperatura nieznacznie wzrośnie, np. w nocy, nie należy się niepokoić. 

Nie ma reguły, jak długo utrzymuje się katar przy ząbkowaniu. W większości przypadków trwa zaledwie kilka dni i znika w chwili pojawienia się nowego zęba. Bywa i tak, że wodnisty katar pojawia się wraz z nasileniem się objawów ząbkowania, by ustąpić po kilku dniach, a następnie powrócić. Podobnie jest z podwyższoną temperaturą, jaka może mu towarzyszyć. Przy ząbkowaniu nie występuje kaszel, ból gardła, ucha czy duszności. Jeśli pojawią się powyższe objawy, warto skonsultować się z lekarzem.  

Katar związany z ząbkowaniem dosyć łatwo odróżnić od kataru związanego z przeziębieniem, choć i jeden, i drugi początkowo jest wodnisty. Katar infekcyjny dosyć szybko jednak staje się gęsty, spływa po tylnej ścianie gardła, a co za tym idzie, jest częstą przyczyną kaszlu u maluchów. Katar towarzyszący infekcji trwa zazwyczaj minimum siedem dni.  

Przyczyny kataru podczas ząbkowania

Nie u wszystkich maluchów wyrzynaniu się zębów towarzyszy katar, jest jednak dosyć częstym zjawiskiem. Dlaczego tak się dzieje?   

Wysiłek, jakiego wymaga rozwijanie się zębów i przebijanie się ich przez dziąsła, powoduje osłabienie organizmu niemowlęcia, a co za tym idzie, staje się on bardziej podatny na infekcje. Nie zapominajmy, że maluchy o wiele częściej chorują w porównaniu do dorosłych, a wszystko za sprawą nie w pełni jeszcze rozwiniętego układu odpornościowego. Ponadto, ząbkowanie zachęca do wkładania do buzi rączek i różnych napotkanych na drodze przedmiotów – niekoniecznie czystych – na których mogą znajdować się wirusy czy bakterie.   

Jak można pomóc dziecku?

Ząbkowanie to trudny czas dla niemowlęcia, dlatego chcąc mu ulżyć, warto w jak największym stopniu pomóc mu w walce z katarem. Na co zwrócić uwagę?  

Udrażnianie noska wydzielina nie powinna, w miarę możliwości, utrudniać oddychania i nie zapychać nosa. Do rozrzedzenia zalegającej w nosie wydzieliny można użyć nebulizator, który zamienia substancję ciekłą w lotną, a w tym przypadku roztwór soli fizjologicznej w mgiełkę. Rozrzedzony katar można także wyciągnąć aspiratorem do nosa, który dostępny jest w każdej aptece.  

Nawilżanie pokojuz pomocą nadchodzą zarówno nawilżacze powietrza, jak i bardziej babcine metody, np. mokry ręcznik na grzejniku.  

Spacery na świeżym powietrzujeżeli dziecko nie gorączkuje i nie ma innych niepokojących objawów, świadczących o poważnym przeziębieniu czy grypie, można wychodzić z nim z domu. Świeże powietrze obkurcza śluzówki nosa i ułatwia maluszkowi oddychanie.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź