Angielski dla 2-latka – czy to dobry czas, by zacząć naukę?
Spis treści:
Czemu warto uczyć małe dziecko angielskiego?
Znasz powiedzenie o „skorupce za młodu”? Jest w nim wiele racji! Małe dzieci chłoną wszystko. Uczenie się języka obcego już w wieku kilku lat sprawi, że umysł dziecka będzie lepiej chłonąć wiedzę i umiejętności. Nie tylko te językowe!
Dlaczego warto uczyć maluchy angielskiego?
- Dzieci uczą się otwartości na inne kultury, języki, osoby.
- Nauka języka angielskiego dla dwulatka ćwiczy pamięć dzieci. Zaprocentuje to w przyszłości!
- Nie obawiaj się, że dzieci powinny najpierw dobrze opanować język ojczysty. Ucząc się jednocześnie kilku języków, dzieci poszerzają słownictwo w każdym z nich!
- Nie martw się, że dziecko się zmęczy! Angielski dla dwulatka to przede wszystkim zabawa. Nauka przez zabawę to najskuteczniejsza metoda – także w starszym wieku.
- Umysł dziecka, które wcześnie się uczy, staje się bardziej chłonny na wiedzę. Kojarzenie nauki z zabawą sprawi, że dziecko nie będzie miało oporów przed zdobywaniem kolejnych wiadomości, gdy będzie w wieku szkolnym.
Niektórzy rodzice obawiają się, że zbyt wczesna nauka języka obcego może być zbyt skomplikowanym wyzwaniem dla malucha, który nie opanował jeszcze płynnie własnego języka. Przyjmuje się, że warunkiem bilingwizmu jest wprowadzenie drugiego języka do 3. roku życia.
– Przede wszystkim zaczęłabym od tego, że dwujęzyczność to jest ogromny dar, który można podarować dziecku. To, że dwujęzyczność powoduje opóźnienie mowy, jest dawno obalonym mitem. Wręcz przeciwnie, niesie wiele korzyści. Ponadto, dzieci dużo łatwiej opanowują język, warto więc wykorzystać ten moment. Szkoły specjalizujące się w nauce dzieci zwykle robią to w atrakcyjnej formie zabawy – zwraca uwagę Kinga Smirnova, filolożka i logopedka nauczająca w Polsce i Anglii.
Nauka angielskiego dla dwulatka – czy warto?
Czy angielski dla dwulatka to dobry pomysł? Oczywiście! Współcześnie, w zglobalizowanym społeczeństwie, znajomość uniwersalnego języka to niezbędne narzędzie komunikacji.
Nauka angielskiego dla dwulatka powinna być prowadzona w sposób adekwatny do wieku małego „ucznia”. Jeśli dziecko uczęszcza do placówki takiej jak żłobek lub przedszkole, prawdopodobnie ma tam możliwość skorzystania z lekcji języka angielskiego. Zajęcia są wpisywane w plan dnia w taki sposób, że dzieci traktują je jak kolejną aktywność czy zabawę.
Są również szkoły językowe, które specjalizują się w nauczaniu najmłodszych. Angielski dla dwulatka odbywa się wówczas pod kierunkiem nauczycielek lub nauczycieli, znających się nie tylko na angielskim, ale i na nauczaniu najmłodszych.
Niektóre placówki proponują zdalną naukę angielskiego, nawet dla dwulatków. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż dzieci w tym wieku nie powinny spędzać czasu przed ekranem. Alternatywą jest skorzystanie z dostępnych online materiałów, aby wprowadzić w domu naukę angielskiego dla 2-latka.
Maluchy łatwiej przyswajają odpowiedni akcent, intonację i prawidłową wymowę w obcych językach. Niezależnie od wybranej metody czy szkoły, warto uczyć dwulatka angielskiego. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Jak uczyć dwulatka angielskiego?
Istnieje kilka technik nauczania, które najlepiej sprawdzają się w przypadku angielskiego dla 2-latka. Dzięki dobrze dobranym metodom, nauka przebiega w naturalny sposób, a dziecko przyswaja język obcy jak ojczysty, przy okazji zabaw czy codziennych zajęć.
- Metoda naturalna – czyli zajęcia wyłącznie po angielsku. Dzieci uczą się słów, obserwując zachowania, mimikę i gesty nauczycielki lub nauczyciela
- Nauka przez zabawę, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Nauka angielskiego dla dwulatka będzie przebiegać w pozytywnej atmosferze. Można skorzystać z odpowiednich materiałów do nauki angielskiego dla 2-latka: multimedialnych zabawek, obrazków, piosenek, bajek czy kreskówek. Tańce i zabawy ruchowe również są mile widziane, a przede wszystkim skuteczne, jeśli chodzi o nauczenie dwulatka angielskiego.
- Metoda komunikacyjna – w której priorytet to „dogadanie się”, przekazanie treści. Często wykorzystuje ćwiczenia w parach, mających na celu wzajemne zrozumienie. Elementy tej metody mogą być wprowadzone na angielskim już dla dwulatka.
- Metoda „physical response”, w której nauczyciel mówiąc, wykonuje dane czynności, a dzieci naśladują. Łączenie ćwiczeń i ruchu z nauką aktywuje obie półkule mózgu. To bardzo skuteczny sposób, jak nauczyć dwulatka angielskiego.
- Learning by doing, czyli uczenie się przez robienie. Polecenia nauczyciela są w języku angielskim, towarzyszy im demonstracja, co należy zrobić. Np. wykonywanie obrazków, podczas gdy nauczyciel omawia po angielsku to, co robi.
- Storytelling – doskonały sposób na naukę języka, czyli wspólne czytanie bajek po angielsku.
Polecamy
„Przedszkole to nie szkoła – nie zastępujmy zabawy nauką!”. Jakub Tylman o kondycji edukacji przedszkolnej
– Istotą edukacji przedszkolnej jest zachęcenie dzieci do zdobywania wiedzy na kolejnych etapach nauki. Stawianie kilkulatkom zbyt wysokich wymagań i zadawanie im prac domowych tylko je zniechęca – mówi Jakub Tylman, specjalista od edukacji przedszkolnej, autor książek dla dzieci.
Od czego rozpocząć naukę angielskiego?
Nauka angielskiego dla dwulatka to przede wszystkim zabawa. Interaktywne metody pozwalają osłuchać się z językiem. Nauka przez zabawę nie męczy, lecz inspiruje i zachęca, aby bawić się i uczyć.
W zabawie z najmłodszymi sprawdzają się metody ułatwiające zapamiętywanie i zachęcające do aktywności:
- piosenki, wierszyki, rymowanki;
- rysunki, przy których będziemy powtarzać słówka;
- powtarzanie słówek przy wykonywaniu czynności;
- nauka przez zabawę ze śmiechem, na luzie.
Wybierając profesjonalną szkołę nauki języka angielskiego dla 2-latków, dowiedz się, jakie metody i materiały są wykorzystywane. Warto również zasięgnąć – nomen omen – języka, poznając opinie o danej szkole.
Jeśli z różnych względów nie decydujesz się na zapisanie dziecka na lekcje, możesz sama skorzystać z dostępnych materiałów do angielskiego dla 2-latków. W księgarniach, sklepach dedykowanych dzieciom i w Internecie znajdziesz książeczki w języku angielskim, karty obrazkowe do nauki języka, obrazkowe słowniki i tradycyjne podręczniki, z których możecie wspólnie korzystać.