Zbliża się poród / istock

Zbliża ci się poród? Sprawdź, kiedy jechać do szpitala

Poród - chociaż spodziewamy się go przez 9 miesięcy, tak naprawdę nigdy nie wiemy, kiedy dokładnie nastąpi. Po czym poznać, że zaczął się poród? Po ilu skurczach porodowych trzeba jechać do szpitala? Podpowiadamy.

Spis treści:

Odejście wód płodowych - jak rozpoznać?

Oglądając filmy nierzadko widzimy spektakularne sceny odejścia wód płodowych. Wygląda to co najmniej jak wylanie wiadra wody. W filmowej rzeczywistości często odejście wód następuje znienacka jako pierwszy objaw porodu. Czy rzeczywiście słynne odejście wód tak wygląda? 

Położny Tomasz Kołodziejczyk te filmowe wizje kwituje szczerym śmiechem. – O tym, że odpłynęły wody płodowe, możemy dowiedzieć się na kilka sposobów, ale często jest tak, że kobiety nie do końca zdają sobie z tego sprawę – wyjaśnia położny.

– Czasami w czasie rozwierania szyjki macicy, w przypadku nisko usadowionej główki dziecka dochodzi do odejścia czopa śluzowego – zbitej podkrwawionej masy śluzu, która do tej pory uszczelniała szyjkę macicy. Jeśli do tego dojdą silne skurcze, pęcherz płodowy może pęknąć na tyle szybko, że mamy sytuacje jak na filmach – dodaje specjalista.  

Jak rozpoznać, że wody odeszły, jeśli nie doświadczamy tak spektakularnej „powodzi”?  

– Wody płodowe mogą odejść w sposób nagły, w momencie, gdy pojawiają się skurcze na tyle mocne, aby samoczynnie przebić worek owodniowy. Ale to zdarza się rzadko  w sumie najczęściej w filmach i to o tematyce komediowej – tłumaczy Tomasz Kołodziejczyk. –  Częściej płyn owodniowy sączy się przez jakiś czas. Pacjentki czasami nie zwracają na to uwagi, gdyż ich ilość jest niewielka. Można to pomylić z samoistnym popuszczaniem moczu, które – szczególnie pod koniec ciąży, może mieć miejsce.  

Jeśli nie jesteś pewna, czy to sączące się wody, możesz skorzystać ze specjalnych testów, dostępnych bez recepty. Wtedy będziesz mieć pewność, że poród się zaczął i czas udać się do szpitala. Można również udać się na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą, gdzie lekarz lub położna sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do sączenia się wód płodowych. Odchodzące wody płodowe to jedna z oznak porodu.  

– Szczególnie ważne w wywiadzie położniczym jest to, jak długo sączą się wody płodowe – zwraca uwagę położny Tomasz Kołodziejczyk. – Ma to znaczenie ze względu na ewentualność wystąpienia infekcji zarówno u matki, jak i u noworodka. Worek płodowy i wody płodowe chronią noworodka w naturalny sposób. Są barierą przeciw bakteriom czy urazom mechanicznym oraz przed hałasem. Dlatego w momencie, kiedy wody się sączą lub stwierdza się pęknięcie worka owodniowego i odejście wód płodowych, pacjentkę zostawia się na trakcie porodowym lub sali przedporodowej, uznając ją za rodzącą.  

Skurcze porodowe a skurcze przepowiadające

Skurcze porodowe to jedna z oznak, że poród się zaczął. Jednak w trakcie ciąży może dochodzić również do innego rodzaju skurczy tzw. przepowiadających. Po czym poznać, że to już skurcze porodowe? Kiedy jechać do szpitala, odczuwając skurcze?  

Sprawdźmy, czym różnią się skurcze przepowiadające od porodowych 

  • Skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, odczuwalne są po 20. tygodniu ciąży. To intensywna, ale nieregularna i samoistnie ustępująca czynność skurczowa macicy. Jest to swoisty „trening” przed porodem.  
  • Skurcze Alvareza można odczuwać już we wczesnym etapie ciąży. Wiążą się z rozciąganiem się macicy. Są rzadko odczuwane i szybko mijają.  
  • Skurcze porodowe zwiększają częstotliwość i natężenie, można również stwierdzić ich regularność. Jeśli czujesz skurcze – kiedy jechać do szpitala? Nie panikuj, bo poród rzadko ma błyskawiczny przebieg. Jedź do szpitala ze skurczami częstszymi niż co 10 minut. Choć jest to indywidualna kwestia, większość porodów trwa od kilku do kilkunastu godzin. Narodziny dziecka na tylnym siedzeniu, choć czasem się zdarzają, jednak są rzadkością i najprawdopodobniej zdążysz dojechać do szpitala bez większych problemów. 

 Żeby czuć się komfortowo na swojej ciążowej ostatniej prostej, warto mieć naszykowaną torbę do szpitala już na kilka dni lub nawet tygodni przed planowanym terminem porodu. Zapakuj ubrania dla siebie, kosmetyki i środki higieny osobistej (podkłady poporodowe, majtki poporodowe, podpaski), a także ubranka dla dziecka (w niektórych szpitalach nie trzeba mieć swoich ubranek dla noworodka, są na wyposażeniu szpitala. Lepiej jednak mieć też przygotowane, ponieważ może zdarzyć się, że np. zostaniesz odesłana do innej placówki niż ta, w której planowałaś rodzić).  

Niestandardowe oznaki porodu

Organizm przyszłej matki zwykle daje znać już kilka dni wcześniej, że nadchodzi czas rozwiązania. Niekiedy te oznaki są nietypowe lub nie kojarzymy ich ze zbliżającym się porodem.  

  • Częściej chodzisz do toalety. Niektóre przyszłe mamy mogą zapytać: to można jeszcze częściej? Pęcherz w ciąży jest uciskany przez rosnącą macicę. Bliżej porodu główka dziecka schodzi w dół, powodując jeszcze silniejsze parcie na mocz u matki.  
  • Oprócz parcia na mocz, można również częściej oddawać stolec, o luźniejszej niż zwykle konsystencji. Organizm w ten sposób się oczyszcza przed porodem (UWAGA: luźne stolce mogą być powodowane również przez nadmiar magnezu, jeśli zażywasz go, żeby m.in. zapobiegać przedwczesnym skurczom). 
  • Wydzieliny z pochwy jest więcej, ma gęstszą konsystencję, może być podbarwiona krwią, z powodu pękających drobnych naczynek krwionośnych. Pękają pod naciskiem obniżającej się główki dziecka.  
  • Skurcze przepowiadające zdarzają się coraz częściej. 
  • Odczuwasz przypływ energii. Porządkujesz, szykujesz, planujesz. To zachowanie ma nawet swoją nazwę „syndrom wicia gniazda”. Twój instynkt podpowiada, że czas przygotować w domu miejsce dla nowego lokatora. 

Poród – czy to już czas jechać do szpitala?

Poród to ważne, a zarazem trudne doświadczenie. Jeśli nie jesteś pewna, czy już jechać do szpitala, możesz próbować skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.  

Nie panikuj i nie wbiegaj na porodówkę po pierwszym skurczu, ale jeśli: 

  • odczuwasz regularne skurcze, 
  • odeszły wody, 
  • odszedł czop śluzowy, 
  • czujesz ból brzucha i ból okolicy krzyżowej 

– to znaki, że zaczął się poród i już czas jechać do szpitala.  

Koniecznie trzeba jechać do szpitala, jeśli w zaawansowanej ciąży pojawia się gorączka, nie odczuwasz ruchów dziecka/odczuwasz je znacznie bardziej intensywnie niż zwykle, masz silny ból głowy, z pochwy sączy się krew lub zielone, brunatne albo krwiste wody płodowe.  

 

Wskazówki dotyczące formalności po porodzie

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź