Zapalenie spojówek w ciąży - jak sobie z nim radzić? Zapalenie spojówek w ciąży – jak sobie z nim radzić? /

Zapalenie spojówek w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Zapalenie spojówek to dolegliwość sprawiająca wiele problemów nie tylko kobietom ciężarnym. Ze względu na fakt, iż stosowanie niektórych leków w trakcie tych 9 miesięcy jest zabronione, warto wiedzieć, jak można radzić sobie z tą chorobą. Skąd się bierze zapalenie spojówek w ciąży i czy jest ono groźne?

Spis treści:

Skąd się bierze zapalenie spojówek w ciąży?

Zapalenie spojówek, czyli stan zapalny cienkiej błony, która pokrywa gałkę oczną oraz wewnętrzną powierzchnię powiek, to przypadłość, która przynajmniej raz w życiu dotyka niemal każdego człowieka. Wśród najczęstszych przyczyn powodujących tę dolegliwość wymienia się:

  • zespół suchego oka,
  • reakcje na tle alergicznym,
  • zakażenia bakteryjne,
  • zakażenia wirusowe.

Lekarz stwierdza zapalenie spojówek na podstawie obrazu klinicznego, a więc po typowych objawach. W przypadku dolegliwości na tle alergicznym, charakterystyczny będzie to wyciek surowiczy, nasilony świąd oraz umiarkowane zaczerwienienie oka. Jeżeli powodem jest zespół suchego oka, pacjentka skarżyć się będzie przede wszystkim na pieczenie. Z kolei zapalenie spojówek wywołane przez bakterie charakteryzować się będzie przede wszystkim wyciekiem lepkiej wydzieliny ropnej w dużych ilościach. Choć ciąża nie jest czynnikiem jednoznacznie sprzyjającym zapaleniu spojówek, to ze względu na częstość występowania tej dolegliwości może zdarzyć się, że pojawi się ona właśnie w trakcie tych 9 miesięcy.

Zapalenie spojówek w ciąży – jak leczyć?

W czasie ciąży przed wdrożeniem każdego leczenia należy skonsultować się z ginekologiem, nie inaczej jest i w przypadku zapalenia spojówek. Okuliści są przygotowani do opieki nad ciężarnymi i wskażą bezpieczne preparaty, które można stosować w odmiennym stanie. 

Zapalenie spojówek w ciąży – domowe sposoby

Twoje postępowanie powinno przede wszystkim opierać się na unikaniu drażnienia chorego oka bądź też oczu. Z tego względu domowe sposoby na zapalenie spojówek w ciąży to m.in. działania takie, jak: rezygnacja z soczewek kontaktowych, unikanie makijażu na czas utrzymywania się dolegliwości czy też noszenie okularów przeciwsłonecznych. Ważna jest również higiena rąk, szczególnie związana z aplikacją kropli do oczu. Pamiętaj jednak, że aby skutecznie zwalczyć zapalenie spojówek, konieczne jest wdrożenie zaleconego przez lekarza bądź lekarkę leczenia. 

Co na zapalenie spojówek w ciąży?

To, jak leczyć zapalenie spojówek w ciąży, uwarunkowane jest przede wszystkim jego przyczyną. W przypadku zapalenia spojówek o etiologii bakteryjnej lekiem z wyboru będą krople zawierające w swoim składzie antybiotyk z grupy fluorochinolonów lub aminoglikozydów. 

Nieco inaczej leczenie wygląda w przypadku rzadko występującego chlamydiowego zapalenia spojówek. Z racji tego, że jest to choroba przenoszona drogą płciową, leczeniu podlega nie tylko kobieta, ale również partner seksualny. W takiej sytuacji konieczna jest antybiotykoterapia doustna. 

W przypadku wirusowego zapalenia spojówek stosowane będą miejscowo krople zawierające acyklowir, działający przeciwwirusowo. 

Jeżeli lekarz stwierdzi zespół suchego oka lub też odczyn alergiczny, konieczne może być stosowanie preparatów sztucznych łez. 

W zapaleniu spojówek o każdej wymienionej etiologii zalecane jest płukanie worka spojówkowego roztworem soli fizjologicznej, a także stosowanie leków przeciwbólowych. Ze względu na to, że antybiotyki podawane są w kroplach do oczu i działają miejscowo, ich wpływ na płód i ciebie jest minimalny.

Jak przekonać dziecko do noszenia okularów?

Polecamy

Jak przekonać dziecko do noszenia okularów?

Noszenie okularów w świecie dorosłych już dawno przestało być wstydliwe, a niektóre modele oprawek z modnych urastają do rangi kultowych. Ale jak do noszenia okularów przekonać dziecko?

Czytaj

Czy zapalenie spojówek w ciąży jest groźne?

Pomimo tego, że zapalenie spojówek często wygląda bardzo niepokojąco, to rzadko kiedy pozostawia po sobie trwałe powikłania. W przypadku chlamydiowego zapalenia spojówek jedyne zagrożenie wynikać może z obecności tej bakterii w ciele kobiety, dlatego też konieczne jest leczenie systemowe. Mimo to jednak, również w przypadku zakażeń o tej etiologii, powikłania występują bardzo rzadko.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź