Wizyta patronażowa – co to znaczy i kiedy się odbywa? / iStock

Wizyta patronażowa – co to znaczy i kiedy się odbywa?

Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka to trudny czas dla świeżo upieczonych rodziców. By ułatwić opiekę nad noworodkiem, polska służba zdrowia wprowadziła tzw. wizyty patronażowe – kilkukrotne wizyty położnej w domu noworodka. Na czym polegają i kiedy odbywają się wizyty patronażowe?

Spis treści:

Na czym polegają wizyty patronażowe?

Wizyty patronażowe stanowią bardzo ważny element nadzoru nad nowonarodzonym dzieckiem. Pozwalają one nie tylko ocenić, czy noworodek rozwija się w prawidłowy sposób, ale także dają szansę mamie na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Na czym polegają wizyty patronażowe? Wizyty położnej pozwalają m.in. ocenić: 

  • technikę oraz sposób ewentualnego karmienia piersią,
  • przyrosty masy ciała noworodka,
  • zachowanie i ogólny rozwój,
  • narządy słuchu oraz wzroku,
  • wagę i wzrost,
  • dobrostan psychospołeczny całej rodziny,
  • żółtaczkę u dziecka,
  • gojenie się ran po cięciu cesarskim czy też nacięciu krocza u kobiety.

W zamyśle zatem wizyty patronażowe mają na celu nie tylko ocenę noworodka, ale także ewentualną pomoc rodzicom w różnego rodzaju trudnościach związanych z nową rolą.

Kto przychodzi na wizyty patronażowe?

Na wizyty patronażowe zazwyczaj przychodzą położne wskazane przez przychodnię rejonową, na terenie której noworodek będzie zameldowany. Nie jest to jednak warunek konieczny – po narodzinach dziecka możemy wskazać naszą przychodnię lub powiadomić ją o narodzinach naszego dziecka i od razu ustalić zakres patronażu. Kiedy sytuacja tego wymaga, na wizytę do domu noworodka może udać się także pediatra w ramach wizyt domowych.

Kiedy są wizyty patronażowe?

Pierwsza wizyta patronażowa położnej powinna odbyć się po maksymalnie 48 godzinach od wypisania dziecka oraz matki ze szpitala. Jest to kluczowy moment, gdyż położna może ocenić podczas takiej wizyty, jak dziecko przystosowuje się do nowego środowiska. Odpowiada ona także nie tylko za ocenę takich parametrów jak kolor skóry dziecka (czy nie wystąpiła np. żółtaczka), ale może także poinstruować kobietę na temat prawidłowej techniki karmienia, jeżeli występują jakiekolwiek problemy w tej kwestii. Położna powinna odwiedzić dziecko i matkę co najmniej 4 razy w ciągu pierwszych 6. tygodni życia dziecka.

Jak pielęgnować kikut pępowinowy? Podpowiada położna Anna Bulczak

Polecamy

Jak pielęgnować kikut pępowinowy? Podpowiada położna Anna Bulczak

Pielęgnacja kikuta pępowinowego to coś, co czeka każdą mamę po porodzie. Ważne, żeby robić to prawidłowo, bo błędy w odkażaniu czy myciu kikuta mogą doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Anna Bulczak na instagramowym profilu "Zaufaj Położnej" wyjaśnia, co robić, żeby tak się nie stało.

Czytaj

Pielęgniarka środowiskowa – co robi?

Oprócz położnej na wizyty patronażowe może wybrać się także pielęgniarka środowiskowa. Jest to pracownik medyczny związany z placówką podstawowej opieki zdrowotnej, jaką wskazaliśmy przy zgłaszaniu narodzin dziecka. Do obowiązków pielęgniarki środowiskowej należy m.in. wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, cewnikowanie kobiet czy też podawanie leków w warunkach domowych w przypadku osób, które nie są w stanie udać się o własnych siłach do przychodni POZ. Podczas swojej wizyty, między 3. a 4. miesiącem życia dziecka, pielęgniarka środowiskowa ocenia także warunki socjalne panujące w domu i ogólny stan dziecka, przeprowadza instruktaż z zakresu zabiegów pielęgnacyjnych przy dziecku, techniki karmienia czy dbania o uzębienie maluszka. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, druga wizyta patronażowa ma miejsce zwykle w 9. miesiącu życia dziecka.

Wsparcie pielęgniarki w połogu

Pielęgniarki środowiskowe i położne przeprowadzające wizyty patronażowe pomagają mamom nie tylko w opiece nad dzieckiem. Są one również odpowiedzialne za ocenę gojenia ran powstałych podczas porodu czy też wskazania sposobów radzenia sobie z zapaleniem piersi lub nawałem pokarmu. Jest to także osoba, którą możesz poinformować o krwawieniu z dróg rodnych. Na wsparcie pielęgniarki w połogu można liczyć w pierwszych tygodniach życia dziecka. Problemy ze starszym dzieckiem zwykle rozwiązuje się podczas wizyty w przychodni. Dla mamy po porodzie adresatem jej problemów jest ginekolog.

Ustalenie wizyt patronażowych

To, kiedy są wizyty patronażowe, możesz ustalić zarówno z położną, jak i lekarzem pediatrą POZ. Pamiętaj jednak, że w przypadku wizyty pielęgniarki środowiskowej jest ona niezapowiedziana, gdyż ma na celu m.in. ocenę warunków socjalnych, w jakich znajduje się dziecko.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź