Ważny moment dla młodych rodziców – kiedy widać bicie serca na USG?
Spis treści:
Jak często wykonywać badanie USG?
Pierwsze badanie USG w ciąży wykonuje się najczęściej przed 10. tygodniem. Kolejne – między 11. a 14. tygodniem. To tzw. USG genetyczne, dzięki któremu lekarz może stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Specjalista widzi wtedy również czynność serca, przezierność karkową, budowę dziecka oraz rozwój mózgu płodu.
Kolejne badanie USG wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży. To tzw. USG połówkowe. Większość specjalistów uważa je za najważniejsze badanie w ciągu całej ciąży, ponieważ w jego trakcie ginekolog precyzyjnie bada budowę anatomiczną dziecka, określa wiek ciążowy oraz masę dziecka. Lekarz sprawdza też budowę szkieletu, serca, czaszki, serca i nerek. Niektórym udaje się określić płeć dziecka.
Podczas czwartego badania USG, wykonywanego pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży, lekarz stwierdza ułożenie dziecka w macicy oraz to, czy przyjmuje ono już pozycję do porodu. Ginekolog bada też ilość płynu owodniowego, wielkość płodu i stan łożyska.
W jakim celu robić badanie USG i czy jest ono bezpieczne?
Badanie USG ciąży jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by każda kobieta wykonała USG przynajmniej trzy razy w ciągu trwania ciąży.
Podczas USG ciąży ginekolog ocenia wiek ciąży oraz to, w jaki sposób rozwija się płód. To najważniejsze badanie w ciąży.
Kiedy widać serduszko na USG?
Serce dziecka widać na USG wewnętrznym (dopochwowym) najczęściej już pod koniec 5. tygodnia ciąży. Płód ma wtedy ok. 2 milimetrów.
„Serce zarodka jest pierwszym narządem, które podejmuje aktywność. Zaczyna się kurczyć już w 22. dniu życia wewnątrzmacicznego i dalej też się rozwija. Początkowo to 60-90 uderzeń na minutę, między 6. a 10. tygodniem ciąży kurczy się nawet 180 razy na minutę, a potem stopniowo zwalnia i rytm serca stabilizuje się na poziomie 120-160 uderzeń na minutę” – wyjaśnia dr n. med. Karolina Maliszewska, lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, psycholog.
Badanie USG a prognoza terminu porodu
„Niegdyś używano sprzętu zwanego słuchawką Pinarda do osłuchiwania serca płodu. Był to tak zwany stetoskop położniczy, a serce płodu słychać było dzięki niemu około 17.-20. tygodnia ciąży. Dzisiaj, przy pomocy ultrasonografii, serce zarodka można wykryć znacznie wcześniej.
Czynność serca jest widoczna pod koniec 5. tygodnia ciąży, u zarodka mierzącego 2 mm. Nawet u 10 proc. zarodków nie stwierdza się jednak tej czynności i należy kontrolować ją dalej. U zarodka mierzącego więcej niż 4 mm musi być już widoczna.
Natomiast, gdy widzimy, że czynność serca płodu lub zarodka ustaje, a widać ją było wcześniej, stwierdzamy niestety ciążę obumarłą albo poronienie zatrzymane” – tłumaczy dr n. med. Maliszewska.
Dzięki badaniu USG ciąży wykonanym pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży, lekarz jest w stanie wskazać, czy dziecko zaczyna zmieniać swoją pozycję i układać się do porodu. To także wtedy ustala ostateczny termin porodu. Błąd statystyczny wynosi mniej więcej 3 tygodnie.