Upławy w ciąży – co warto o nich wiedzieć? Upławy w ciąży – co warto o nich wiedzieć? / iStock

Upławy w ciąży – co warto o nich wiedzieć?

Upławy w czasie ciąży mogą wywołać zrozumiałe zaniepokojenie. Warto wiedzieć, kiedy wymagają interwencji lekarza ginekologa. Skąd się biorą upławy w ciąży oraz co oznaczają ich poszczególne kolory?

Spis treści:

Skąd się biorą upławy w ciąży?

Wydzielina produkowana przez błonę śluzową macicy, jajowodów i pochwy odpowiedzialna jest m.in. za zapewnienie ochrony przed drobnoustrojami. Jej konsystencja, charakter, barwa, a nawet zapach zmieniają się nie tylko w trakcie cyklu owulacyjnego, ale również w czasie ciąży i nie oznacza to zazwyczaj stanu chorobowego. 

Inaczej jest, kiedy zapach, kolor czy konsystencja tej wydzieliny są wyraźnie inne. Mamy wówczas do czynienia z upławami, czyli nieprawidłową wydzieliną pochwową, która towarzyszy takim schorzeniom, jak:

  • infekcja układu rodnego wywołana np. przez grzybicę lub bakterie,
  • zakażenie chorobą przenoszoną drogą płciową np. chlamydia lub rzeżączka,
  • choroby nowotworowe w obrębie narządu rodnego.

Z tego powodu w czasie ciąży powinno się uważnie obserwować wydzielinę z pochwy, a w razie wystąpienia upławów skonsultować to ze specjalistą.

Kolory upławów w ciąży

Kolory upławów dostarczają wielu informacji na temat przyczyny ich wystąpienia. Dlatego też lekarz w przypadku wizyty z pewnością zapyta cię nie tylko o ich konsystencję, zapach, czy też objawy im towarzyszące, ale również ich barwę. 

Brązowe plamienia w ciąży

Brązowe plamienia w ciąży występują szczególnie często na początku. W większości przypadków jest to tzw. plamienie implantacyjne związane z zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. Niekiedy jest ono mylone z okresem, gdyż występuje mniej więcej w tym samym czasie co spodziewana miesiączka, a więc około cztery tygodnie od ostatniej miesiączki i dwa tygodnie od zapłodnienia.

Plamienie, w przeciwieństwie do miesiączki, jest jednak znacznie mniej obfite i trwa zdecydowanie krócej. Brązowe plamienie może pojawić się także po stosunku czy też USG przezpochwowym. Ważne jest jednak, aby obserwować ilość wydzieliny oraz to, czy nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, takie jak np. bóle podbrzusza.

Żółte upławy w ciąży

Upławy o kolorze żółtym mogą być mylone z prawidłową wydzieliną pochwową, niekiedy występują też w trakcie terapii luteiną (progesteronem). Są jednak sytuacje, które wymagają kontaktu z lekarzem ginekologiem. Żółte upławy w ciąży mogą także oznaczać rzęsistkowicę. W takim przypadku upławy przyjmują jednak kolor bardziej żółtozielony, są pieniste, a dodatkowo kobieta uskarżać może się na dolegliwości bólowe zlokalizowane w podbrzuszu, bolesne oddawanie moczu, a także świąd w okolicach intymnych. 

Upławy z krwią w ciąży

Częstym powodem wizyt kobiet w ciąży u ginekologa są upławy z domieszką krwi. Choć bez wątpienia ich pojawienie wymaga od lekarza dokładnego przeanalizowania potencjalnych przyczyn, to nie zawsze oznaczają one, że dzieje się coś niepokojącego. Jedną z sytuacji, w której ciężarna może zauważyć plamienie z krwią lub ze skrzepami krwi jest wspomniana już wcześniej implantacja zarodka. 

Wydzielina z pochwy podbarwiona krwią może również pojawić się po badaniu ginekologicznym lub po kontakcie seksualnym. Ważne jest jednak współwystępowanie innych niepokojących objawów. Jeżeli oprócz upławów zawierających krew zauważysz, że wydzielina ma nieprzyjemny zapach, jest jej znacznie więcej lub skarżysz się na intensywne bóle brzucha związane ze skurczem macicy, koniecznie udaj się do lekarza prowadzącego ciążę.

Plamienie – czy to okres? Jak rozpoznać?

Polecamy

Plamienie – czy to okres? Jak rozpoznać?

Plamienia międzymiesiączkowe są częstą przypadłością wielu kobiet. Mogą towarzyszyć prawidłowemu cyklowi menstruacyjnemu, ale też wskazywać na rozwijającą się patologię w drogach rodnych. Czym różni się plamienie od okresu i jak odróżnić je od krwawienia implantacyjnego?

Czytaj

Gęste upławy w ciąży

Gęste upławy w ciąży o białym kolorze i serowatej konsystencji pojawiają się najczęściej w infekcji dróg rodnych. Najczęstszą przyczyną pojawienia się upławów o takim charakterze są grzyby z gatunku Candida albicans. Do rozwoju grzybicy dochodzi w momencie zaburzenia tzw. biocenozy pochwy. W sytuacji takiej korzystne pałeczki kwasu mlekowego, zapewniające kwaśne środowisko w pochwie, zastępowane są przez drożdżaki, wywołujące objawy, takie jak świąd, zaczerwienienie oraz właśnie gęste, białe, serowate upławy. W sytuacji stwierdzenia grzybicy pochwy konieczne jest wdrożenie swoistego leczenia przeciwgrzybiczego.

Intensywne upławy w ciąży

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, przy stwierdzaniu potencjalnych przyczyn wystąpienia upławów w ciąży, ważna jest również ich ilość. Jeżeli zauważyłaś, szczególnie pod koniec trwania ciąży, że wydzielina stała się bardzo obfita, jest przezroczysta i bezwonna, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza prowadzącego twoją ciążę. Intensywne upławy w ciąży mogą bowiem świadczyć o przedwczesnym odpłynięciu wód płodowych, co wymaga wdrożenia odpowiedniego postępowania.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź