Jak poradzić sobie z trądzikiem w ciąży? / AdobeStock

Trądzik w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Ciąża to czas, w którym nasz organizm przechodzi prawdziwą rewolucję. Niektóre zmiany hormonalne mamom służą: włosy stają się bardziej gęste i lśniące, paznokcie mocniejsze, poprawia się cera. Nie wszystkie jednak mamy tyle szczęścia. Część kobiet boryka się z dolegliwościami, których nie miewały na co dzień, np. z pogorszeniem stanu cery. Jak się uporać z trądzikiem w ciąży?

Spis treści:

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży?

Wypryski w ciąży to efekt zwiększonego wydzielania łoju, szczególnie w pierwszym trymestrze. Ludowe wierzenia i porzekadła mówią, że kiedy kobieta źle wygląda w ciąży, to znak, że urodzi córkę, która „zabiera mamie urodę”. 

Oczywiście trądzik na początku ciąży (podobnie jak i na późniejszych jej etapach) wcale nie zwiastuje narodzin dziewczynki. Wypryski na twarzy w ciąży nie mają związku z płcią dziecka. Są efektem działania progesteronu, którego poziom w ciąży wrasta. Nie bez wpływu są również androgeny. Skutkiem ich działania jest intensywne wydzielanie sebum i zablokowanie łojem ujść gruczołów skórnych. Cysty, grudki, pryszcze, zaskórniki i trądzik w ciąży mogą pojawiać się także w innych miejscach, m.in. na szyi, plecach i dekolcie.

O czym może świadczyć trądzik w ciąży?

Trądzik w ciąży świadczy o… ciąży. Czasem zdarza się, że widoczne zmiany skórne stanowią jeden z pierwszych objawów odmiennego stanu. 

Choć w większości przypadków za wypryski w ciąży odpowiadają hormony, warto także przyjrzeć się stosowanym kosmetykom. Zdarza się, że organizm ciężarnej reaguje odmiennie niż dotychczas na te same środki chemiczne. Trądzik w ciąży może świadczyć również o tym, że jakiś pokarm lub inny alergen z otoczenia zaczął przyszłą mamę uczulać. Czas ciąży ma to do siebie, że niekiedy cichną wcześniejsze dolegliwości, ale w zamian mogą pojawiać się problemy ze zdrowiem, jakich wcześniej nie było. 

Kiedy pojawia się trądzik w ciąży? Zwykle dzieje się tak w pierwszym trymestrze. Jednak nie zawsze trądzik mija wraz ze wzrostem ciąży.

Co na trądzik w ciąży?

Wypryski w ciąży mogą mijać samoistnie. To jednak nie znaczy, że można je po prostu zostawić i tylko obserwować. Warto zastosować odpowiednie kosmetyki na trądzik w ciąży, ale też nie ma co załamywać rąk, jeśli nie podziałają. 

Jak sobie radzić z trądzikiem w ciąży? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

  • Stosuj tylko takie kremy i maści na trądzik w ciąży, które są bezpieczne dla ciężarnych. Niektóre środki chemiczne mogą przenikać do organizmu, a następnie do płodu przez łożysko. 
  • Skonsultuj z ginekologiem lub ginekolożką metody leczenia trądziku w ciąży. Nie krępuj się o to pytać i nie bagatelizuj dolegliwości skórnych. Kosmetyki na trądzik w ciąży muszą być przede wszystkim bezpieczne dla mamy i dziecka. 
  • Miejscowo można stosować na trądzik w ciąży maść z bakteriostatycznym antybiotykiem z grupy makrolidów, np. erytromycynę lub klindamycynę. 
  • Metronidazol NIE może być stosowany na trądzik na początku ciąży, jednak zdarza się, że bywa przypisywany pacjentkom w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. 
  • Maść cynkowa, która działa osuszająco, może być stosowana na wypryski na twarzy w ciąży. Działa powierzchniowo, można więc stosować ją również na problemy skórne na większej powierzchni ciała, np. na trądzik na plecach w ciąży. Zwracaj uwagę, czy twój kosmetyk użyty na trądzik w ciąży nie zawiera kwasu salicylowego. Jest on niewskazany dla ciężarnych, natomiast często jest wykorzystywany z produktach zawierających tlenek cynku.
  • Bezpieczne kosmetyki na trądzik w ciąży nie powinny zawierać retinoidów (pochodnych witaminy A) ani związków chemicznych o podobnym wpływie na organizm. Mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży. Szkodliwe działanie wykazują także m.in. adaptalen, izotretynoina, tazaroten, tretinoina. 
  • Jeśli planujesz wizytę u kosmetyczki, aby profesjonalnie oczyścić cerę, uprzedź, że jesteś w ciąży. Specjalistka sięgnie tylko po te preparaty, które są skuteczne i bezpieczne dla przyszłej mamy i płodu. 

Trądzik w ciąży spowodowany jest dużymi zmianami hormonalnymi, czyli głównie wzrostem stężenia progesteronu i prolaktyny, które to pobudzają gruczoły łojowe do wydzielania sebum. Przy dużych zmianach trądzikowych warto skorzystać z konsultacji dermatologicznej, nie powinno się stosować nowych substancji bez konsultacji – zwraca uwagę położna Dominika Mazur.

Czy w ciąży można się opalać? Naukowcy mają odpowiedź

Polecamy

Czy w ciąży można się opalać? Naukowcy mają odpowiedź

Początek trzeciego trymestru, upał, weekend. Całą rodziną wybieracie się nad wodę, by jakoś przeżyć te wysokie temperatury. W głowie jednak rodzi ci się myśl – czy można się opalać w ciąży? A może muszę chronić brzuch od słońca? Sprawdź jak opalać się, by było bezpiecznie.

Czytaj

Kiedy poprawia się cera w ciąży?

Jeśli chodzi o trądzik w ciąży, wiele osób zaleca podobne postępowanie jak w przypadku uporczywych mdłości: przeczekać. Czy rzeczywiście wraz z upływem czasu możemy liczyć na poprawę stanu cery? 

Niektórym mamom wypryski w ciąży towarzyszą aż do rozwiązania. Niekiedy też cera psuje się w drugim lub trzecim trymestrze. Niektóre mamy borykają się z trądzikiem także po narodzinach dziecka. Szacuje się, że na różnych etapach ciąży trądzik pospolity lub trądzik różowaty dotyczy nawet 90 proc. kobiet w ciąży! 

Inne dolegliwości skórne, jakie zgłaszają mamy w ciąży, to m.in.: nadmierna suchość skóry, uczucie pieczenia skóry, nadwrażliwość skóry, czerwone „pajączki”, czyli pękające naczynka, przebarwienia, sińce pod oczami, obrzęki twarzy, utrata blasku i zszarzenie skóry. Część z tych zmian może utrzymać się nawet po porodzie, dlatego nie zaleca się wówczas ekspozycji na słońce. Mogłoby to powodować pogorszenie stanu skóry i utrwalenie powstałych przebarwień.

[contact-form-7 id="226190" title="Newslleter article"]

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź