Pomyłki USG w ciąży – czy są możliwe?
Spis treści:
USG w ciąży – kiedy i po co je wykonywać?
Zgodnie z obowiązującym Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej każda kobieta powinna mieć obowiązkowo wykonane 4 badania USG w ciąży. Każde z tych badań ma określone cele, które różnią się między kolejnymi trymestrami. Pierwsze badanie ultrasonograficzne (tzw. genetyczne) kobieta powinna mieć wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Często zdarza się, że pierwsze USG w ciąży ma miejsce przed 10 tygodniem. Nie jest to obowiązkowe badanie, ale większość kobiet po wykonaniu testu ciążowego nie czeka, tylko decyduje się na potwierdzenie ciąży w gabinecie ginekologa. Drugie obowiązkowe USG podczas ciąży to tzw. USG połówkowe między 18. a 22. tygodniem. Kolejne zaś wykonuje się między 28. a 32. tygodniem. Ostatnie obowiązkowe badanie ultrasonograficzne powinno zostać wykonane niezwłocznie po 40. tygodniu ciąży, czyli w terminie planowanego porodu.
Badania USG w ciąży niezbędne są do kontrolowania rozwoju dziecka, a także do oceny budowy jego ciała i wszystkich narządów. Dzięki powszechnemu dostępowi do ultrasonografii wszystkie ewentualne nieprawidłowości można wykryć dużo szybciej i dzięki temu wdrożyć jak najwcześniej odpowiednie leczenie. Są bowiem wady, które leczyć u dziecka można jeszcze w czasie życia płodowego.
Jakie badania USG w ciąży robić?
Poza tymi obowiązkowymi badaniami USG wiele kobiet, szczególnie prowadzących ciążę w gabinetach prywatnych, ma je wykonywane na każdej wizycie – raz w miesiącu. Dzięki temu lekarz kontroluje rozwój dziecka, a przyszła mama może czuć się spokojnie. Należy pamiętać, że badanie USG jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla dziecka.
Czy USG może się mylić?
Niezwykle ważne jest, aby wykonywać USG tzw. referencyjne u specjalistów posiadających odpowiednio zweryfikowane kompetencje. Umiejętności ultrasonograficzne potwierdza m.in. certyfikat FMF. Często zdarza się, że przyszła mama prowadzi ciążę u swojego ginekologa, a na USG referencyjne udaje się do doświadczonego w tego typu badaniach specjalisty. Zmniejsza to znacząco ryzyko pomyłki w interpretacji wyników. Badanie ultrasonograficzne jest jednak dość subiektywne, jego wynik w głównej mierze zależy od osobistej oceny lekarza ginekologa. Jak wiadomo, nikt nie jest nieomylny, więc pomyłki na USG w ciąży się zdarzają.
Wiek ciąży, płeć dziecka i inne pomyłki USG w ciąży
Wiek ciąży powinien być oceniany tylko w czasie USG 1. trymestru. Wtedy też pomiar ten jest najbardziej dokładny. Nie powinno się więc modyfikować terminu porodu oszacowanego podczas USG 1. trymestru. Jeśli kobieta zgłosi się na pierwszą wizytę później, błąd pomiaru jest większy. Jeśli chodzi o płeć dziecka, to w większości przypadków możliwe jest ocenienie jej podczas USG połówkowego. Jeśli są dobre warunki badania, niektórzy specjaliści są ją w stanie ocenić już w 12. tygodniu ciąży.
Kto odpowiada za pomyłki podczas USG w ciąży?
Za pojawienie się pomyłek w badaniu USG w trakcie ciąży odpowiadają różne czynniki. Bardzo ważne jest nie tylko doświadczenie ginekologa i liczba wykonanych przez niego badań, ale też sprzęt, na którym pracuje. Poza tym wśród przyczyn błędów w rozpoznawaniu płci dziecka wymienia się jego położenie, które utrudnia uwidocznienie narządów płciowych. Dużo zależy także od wieku ciąży. Uważa się, że im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe jest ryzyko pomyłek w określaniu np. szacowanej masy dziecka.
Dobry lekarz i gabinet – podstawa spokoju przyszłej mamy!
Wybór lekarza ginekologa mającego prowadzić ciążę jest bardzo ważny. W końcu ciężarna będzie spotykać się z nim co najmniej raz w miesiącu. Z tego też powodu powinno się wybrać lekarza, któremu możemy zaufać i u którego w gabinecie czujemy się w pełni zaopiekowane. Warto jeszcze przed ciążą zorientować się, jacy lekarze są polecani przez inne pacjentki lub do kogo na wizyty chodzą nasze koleżanki. Dzięki temu, mając porównanie i opinie różnych osób, łatwiej podejmiemy tę ważną decyzję. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie jesteśmy zadowolone z opieki ginekologa w ciąży, możliwa jest zawsze zmiana lekarza prowadzącego.