Odzież ciążowa. Czym się kierować przy wyborze? / istock Odzież ciążowa. Czym się kierować przy wyborze? / istock

Odzież ciążowa. Czym się kierować przy wyborze?

Oczekiwanie na dziecko to wyjątkowy czas. Nie ma ani odrobiny przesady w stwierdzeniu, że w ciąży zmienia się wszystko: ulubione smaki, tryb życia, a przede wszystkim twoja figura. Jak modnie i wygodnie ubierać się w ciąży? Podpowiadamy.

Spis treści:

Jak zmienia się figura w ciąży?

Ile przytyję? Czy powiększy się mój biust? Czy naprawdę przestanę widzieć swoje stopy, bo ciążowy brzuch je zasłoni? Figura w ciąży (i po ciąży) to dla przyszłych mam bardzo ważna kwestia.  

To, jak zmienia się sylwetka w ciąży, zależy od wielu czynników, takich jak:  

  • waga i figura przed ciążą,
  • wzrost przyszłej mamy,
  • czy jest to ciąża pojedyncza czy bliźniacza, 
  • która to ciąża – w kolejnych przyrost masy ciała jest zwykle większy niż w pierwszej,
  • czynniki genetyczne,
  • stan zdrowia i samopoczucie ciężarnej – niektóre choroby i zaburzenia mogą sprzyjać większemu wzrostowi wagi albo zatrzymywaniu wody w organizmie, co ma wpływ na masę ciała. Natomiast silne mdłości i wymioty mogą powodować nawet spadek masy ciała, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży.

Wraz ze wzrostem płodu powiększa się brzuch ciężarnej. Jej piersi stają się pełniejsze i większe. Tkanka tłuszczowa może odkładać się także na pośladkach czy udach. Tak wymyśliła to matka natura, by zgromadzone przez organizm zapasy pozwalały wykarmić potomstwo. Zauważalne może być pogrubienie nóg ciężarnej – powodowane nie tylko tyciem (czyli przyrostem tkanki tłuszczowej), ale również zatrzymywaniem wody. W ciąży powiększają się nawet… stopy, które bywają opuchnięte, a dodatkowo noszą większy niż zwykle ciężar. Dlatego może się okazać, że musisz zainwestować nie tylko w ciążowe ubrania, ale też w nowe, luźniejsze i łatwe do założenia buty. 

W pierwszym trymestrze większość przyszłych mam niewiele przybiera na wadze. Jednak drugi trymestr to zwykle okres, w którym czas na ciążową modę. Ubrania ciążowe przydadzą się aż do porodu, jak również w okresie połogu.

Czym się charakteryzuje odzież ciążowa?

Ubrania ciążowe są dostosowane do powiększającego się brzucha. Dobrze skrojone będą „rosły” wraz z ciążą. Odzież ciążowa jest luźniejsza niż codzienna i zwykle zaprojektowana z myślą o późniejszym połogu. 

  • Spodnie ciążowe – najlepsze są te z miękkich, nieobciskających materiałów. W rejonie talii zwykle mają elastyczną tkaninę, która dopasowuje się do kształtu rosnącego brzucha. Nie uciskają w pasie, co jest ważne dla komfortu przyszłej mamy (która i tak podczas ciąży może odczuwać ciężkość i duszność), a co najważniejsze – są bezpieczne dla rosnącego płodu (ucisk macicy może powodować np. przedwczesne skurcze). Luźne spodnie przydadzą się także po porodzie, również w przypadku cesarskiego cięcia.
  • Bielizna ciążowa – to m.in. biustonosze z miejscem na wkładki laktacyjne. Te z odpinanymi miseczkami sprawdzą się później w czasie karmienia. 

Wybierając w ciąży biustonosz, zwróć uwagę, na ile elastyczny jest pas pod biustem. Wraz z przybieraniem na wadze również ten obwód się powiększa. Dobrym pomysłem może być biustonosz w typie sportowego topu. To wygodna opcja także na noc – po co kupować osobny biustonosz do snu? Top pozwoli również na założenie wkładek laktacyjnych. Niektóre przyszłe mamy mają już na etapie ciąży wycieki siary, a dzięki wkładkom będą czuć się sucho i komfortowo. 

Za ciążowy must have uznawane są nieuciskające majtki i, jeśli ciąża przypada na jesień lub zimę, rajstopy ciążowe z luźnym stanem. 

  • Piżama ciążowa – dobrym pomysłem są ciążowe koszule nocne. Przydadzą się również na porodówce czy patologii ciąży, jeśli zajdzie konieczność hospitalizacji na tym oddziale. Koszula nocna jest bardziej praktyczna podczas badań ginekologicznych na oddziale. Zdejmowanie spodni może być krępujące i po prostu niewygodne. Gdy ciążowy brzuch jest okazały, naprawdę niełatwo sięgnąć do stóp, żeby przełożyć spodnie. 

Ciążowe koszule nocne i piżamki często mają dodatkowo opcję rozpinania przy biuście, co po porodzie ułatwia karmienie piersią

  • Kurtka ciążowa – to, czy się przyda, zależy od tego, w jakiej porze roku będziesz w końcówce ciąży. Czy warto kupować kurtkę ciążową? Tak, o ile koniec ciąży przypada na zimowe miesiące. Niektóre kurtki ciążowe mają możliwość zwężania i poszerzania – „rosną” więc razem z brzuszkiem. 

Ponieważ taka duża kurtka będzie potrzebna tylko przez kilka miesięcy, wiele kobiet pożycza większy rozmiar, choćby od partnera, i posiłkuje się np. szalem, jeśli trudno się dopiąć.

Jak wybrać odpowiednie ubrania w ciąży?

Odzież ciążowa powinna być wygodna, praktyczna, ale też gustowna i modna! Nie ma powodu, abyśmy, czekając na dziecko, rezygnowały z siebie, ze swojego stylu czy zamiłowania do ładnego ubrania.

Dobre materiały dla odzieży ciążowej

Najlepiej postawić na materiały naturalne, jak bawełna czy len. Dzięki temu nie będziesz się pocić, nie doświadczysz odparzenia i podrażnienia skóry. Luźne, przewiewne, elastyczne tkaniny – to jest to, czego potrzeba przyszłej mamie. Warto zwrócić uwagę na jakość tkanin i użytych barwników, aby nie miały niekorzystnego wpływu na skórę i cały organizm. 

Rozmiary ciążowych ubrań

Zwykle rozmiary ubrań ciążowych są takie same jak tych sprzed ciąży. Modyfikacje dotyczą kroju ubrań, czasami dodatkowych marszczeń. Warto jednak prosić sprzedawców o precyzyjne wymiary ubrań. Kupuj ubrania większe, przecież ciążowy brzuch stale rośnie. Ubrania typowo ciążowe są skrojone z zachowaniem miejsca na brzuch, podczas gdy rękawy czy nogawki zachowują szerokość zgodną z tradycyjnym rozmiarem. Dzięki temu są wygodne, a zarazem kobiece, nie wyglądają workowato. 

Wiele przyszłych mam nie inwestuje w specjalne ciążowe ubrania – po prostu noszą rzeczy w większych rozmiarach, zakładają większe bluzy. Warto jednak nastawić się na to, że zmiana rozmiaru może być znaczna – w mojej ciąży bliźniaczej, gdy mój brzuch bił wszelkie rekordy wielkości, zamieniłam rozmiar 36 sprzed ciąży na sukienki w rozmiarze 42-44.

Czuć się dobrze i wyglądać dobrze w ciąży – jak to osiągnąć?

Pamiętaj – w ciąży jesteś wciąż sobą! Wybieraj więc styl, w którym dobrze czułaś się przed ciążą. Nie wyobrażasz sobie z chodzenia w spodniach? Nie rezygnuj więc w ciąży z sukienek! Nie lubisz chodzić w spódnicy? Ciążowe spodnie i legginsy ułatwią ci zadanie, tym bardziej że można łatwo kupić spodnie ze specjalnym ciążowym pasem i bez guzików. 

Ubrania ciążowe powinny być także praktyczne. Jeśli wybierasz się na kontrolę do ginekologa, wybierz rzeczy, które łatwo będzie zdjąć do badania. Wbrew pozorom z każdym miesiącem będzie to się stawało trudniejsze. Gdy brzuch staje się duży, sięgnięcie do stóp bywa wyzwaniem, a zakładanie np. rajstop może okazać się skomplikowaną misją. Wygodniej wtedy założyć legginsy i bluzę. 

Ubrania ciążowe nie muszą być niekształtnymi workami. Obecnie większość z nich jest kobieca, gustowna i modna. Ciąża jest tak dużym obciążeniem dla organizmu, że nie warto utrudniać sobie życia, wybierając niewygodną i nieatrakcyjną odzież.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź