Odchody połogowe – co należy o nich wiedzieć?

Jednym z objawów towarzyszących każdej kobiecie po porodzie są tzw. odchody połogowe. Ich obecność świadczy o prawidłowym gojeniu się rany powstałej w endometrium. Jak długo wydalają się odchody połogowe?

Spis treści:

Co to są odchody połogowe

Odchody połogowe są fizjologicznym elementem okresu poporodowego. Świadczą o prawidłowym oczyszczeniu macicy po porodzie – zarówno porodzie drogami natury, jak i metodą cięcia cesarskiego. Odchody poporodowe zawierają m.in. krew oraz pozostałości po gojącym się endometrium. Należy pamiętać, że w połogu większość wewnętrznej powierzchni jamy macicy jest raną po oddzielaniu się łożyska. 

Uznaje się, że odchody połogowe mogą być wydalane nawet przez sześć tygodni. Zazwyczaj jest to jednak kwestia indywidualna. Większość kobiet porównuje odchody połogowe do przedłużonego i bardziej intensywnego krwawienia miesiączkowego.

Odchody połogowe po cesarskim cięciu

Wiele kobiet błędnie uważa, że odchody połogowe pojawiają się tylko po porodzie drogami natury. Występują one jednak bez względu na sposób urodzenia dziecka. Związane są w każdym przypadku z gojeniem oraz regeneracją błony śluzowej po ciąży. W przypadku porodu metodą cięcia cesarskiego endometrium także musi wrócić do stanu sprzed ciąży.

Odchody połogowe po porodzie naturalnym

Odchody połogowe po porodzie to rzecz zupełnie normalna. Przez kilka dni po porodzie są krwiste, potem stają się brunatne, a od około drugiego tygodnia po urodzeniu dziecka przybierają jasne, białoszare zabarwienie (śluzowe). Najczęściej podczas pobytu w szpitalu po porodzie lekarze oglądają odchody lub pytają o ich ilość i kolor. Świadczą one bowiem o prawidłowej regeneracji organizmu po ciąży. 

Obfite pocenie w połogu? Spokojnie, to normalne – uspokaja Położna Kasia

Polecamy

Obfite pocenie w połogu? Spokojnie, to normalne – uspokaja Położna Kasia

W połogu organizm młodej mamy powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Niektóre z objawów tego procesu – jak obfite pocenie się – mogą być zaskakujące – zauważa Położna Kasia w swoim wpisie na Instagramie.

Czytaj

Odchody połogowe – jak długo się wydalają

Odchody połogowe mogą być wydalane przez cały okres połogu, choć czasami ustępują już po dwóch tygodniach. Jest to indywidualna kwestia. Należy jednak pamiętać, że jeśli odchody połogowe stają się intensywniejsze, niż były do tej pory, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Podobnie, gdy stają się bardziej krwiste lub mają charakterystyczny niepokojący zapach. Może być to objaw infekcji, np. połogowego zapalenia błony śluzowej macicy lub późnego krwawienia poporodowego. Gdy odchodom połogowym zaczyna towarzyszyć gorączka, także należy udać się na izbę przyjęć lub do lekarza ginekologa. 

Zatrzymanie odchodów połogowych

Zatrzymanie odchodów połogowych jest powodem do niepokoju. Najczęściej spowodowane jest ono utrudnionym ich odpływem z jamy macicy, np. na skutek zatkania ujścia szyjki macicy skrzepami. Do lekarza należy zgłosić się szczególnie wtedy, gdy odchody przestały się pojawiać nagle, z dnia na dzień, krótko po porodzie. Może to bowiem doprowadzić do zakażenia resztek, które zostały w jamie macicy, i wywołać ogólnoustrojowe objawy, takie jak: ból czy wysoka gorączka. Zatrzymanie odchodów połogowych może być również jednym z objawów połogowego zapalenie błony śluzowej jamy macicy.

Jak dbać o higienę w połogu

Odchody połogowe mogą stać się pożywką dla bakterii. Z tego powodu przez cały okres połogu niezwykle istotna jest odpowiednia i staranna higiena. Należy często wymieniać produkty higieniczne. Kobiety korzystają wtedy głównie z podpasek, ponieważ tampony w połogu są zabronione. Podpaski należy wymieniać także w nocy. Przez cały okres połogu kobieta powinna unikać kąpieli w wannie oraz współżycia. Zakazane są także wizyty na basenie. Na okres połogu warto zaopatrzyć się w bieliznę z naturalnych i przewiewnych materiałów, które umożliwią prawidłowe gojenie się blizn zarówno po szyciu krocza, jak i rany po cięciu cesarskim.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź