Majtki poporodowe – jakie wybrać? Majtki poporodowe – jakie wybrać? /iStock

Majtki poporodowe – jakie wybrać?

Majtki poporodowe to coś więcej niż zwykła bielizna. Gwarantują poczucie komfortu w chwilach, które są jednocześnie najpiękniejsze i najtrudniejsze: gdy witasz na świecie nową, najważniejszą osobę w swoim życiu i gdy twoje ciało jest zmęczone, krwawiące i po zabiegach. Jak wybrać majtki poporodowe i czy są konieczne dla świeżo upieczonej mamy? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Co to są majtki poporodowe

Majtki poporodowe, jak sama nazwa wskazuje, stanowią element bielizny dedykowany mamom po porodzie, w połogu. Umożliwiają założenie podkładów poporodowych lub podpasek, gwarantując jednocześnie komfort, higienę i bezpieczeństwo. Dobre majtki poporodowe są odpowiednio luźne i przewiewne w kroczu oraz na linii rany po cesarskim cięciu. Nie uciskają ciała, co jest bardzo ważne z uwagi na połogowe obkurczanie macicy.  

Na rynku znajdziemy szeroki asortyment bielizny dla mam w połogu. Majtki poporodowe wykonane są często z siateczki przypominającej kabaretki. Istnieją również jednorazowe majtki poporodowe, które wyrzuca się po użyciu. Jest to ułatwienie dla kobiet, które wciąż krwawią po porodzie, niekiedy plamiąc bieliznę. Jakie majtki poporodowe będą najlepsze? Sprawdźmy.

Jakie majtki poporodowe wybrać?

Wybór majtek poporodowych to, wbrew pozorom, nie takie łatwe zadanie. Szczególnie przy pierwszym porodzie, gdy tak naprawdę nie wiemy, co realnie się przyda i sprawdzi. Jakie są wady i zalety różnych rodzajów majtek poporodowych? 

To, jakie majtki poporodowe będą najlepsze, zależy od:

 • Indywidualnych preferencji – nie sugeruj się opiniami koleżanek, bo każda z nas jest inna. Dla jednej ważniejsze będzie to, że nie musi prać jednorazowych majtek poporodowych, a inna będzie odczuwała większy komfort w wielorazowych majtkach poporodowych, które są z bawełny. 
 • Rodzaju porodu (w przypadku cięcia majtki muszą mieć odpowiednią wysokość stanu, aby nie podrażniać rany).
 • Przebiegu połogu. Niektóre młode mamy szybko zamieniają poporodowe majtki na swoją codzienną bieliznę, inne przez co najmniej sześć tygodni po porodzie potrzebują luźnej siateczkowej bielizny poporodowej. 

Majtki poporodowe jednorazowe

Majtki poporodowe jednorazowe – zalety:

 • Higiena: nie pierzemy, nie martwimy się o ich czystość, po prostu zużyte jednorazowe majtki poporodowe wyrzucamy. Będąc w szpitalu, nie musisz martwić się o wypranie ani gromadzić zakrwawionej bielizny w torbie. 
 • Cena: jednorazowe majtki poporodowe są tanie, kosztują ok. 1 zł za sztukę.

Majtki jednorazowe poporodowe – wady:

 • Fizelina, z której często są wykonane majtki poporodowe jednorazowe, bywa nieprzyjemna w dotyku, a także mniej przepuszcza powietrze niż bawełna. Oznacza to niekorzystny wpływ na gojenie ran. Na niektórych oddziałach takie majtki są odradzane przez personel. 
 • Bywają zbyt obcisłe i przylegają do ciała, co nie jest przyjemne ani zalecane po porodzie.
 • Nie rozciągają się, co może powodować poczucie ucisku podbrzusza i brzucha, który i tak pobolewa z powodu obkurczania macicy czy rany po cięciu. 
 • Gumki mogą wbijać się w ciało, powodując dodatkowy dyskomfort nie tylko w pasie, ale i w pachwinach.
 • Rozmiarówka bywa zaniżona, dlatego dobrze jest rozpakować w domu i sprawdzić jeszcze przed porodem, czy jednorazowe majtki poporodowe spełnią swoje zadanie. Opinie o zaniżonym rozmiarze pojawiają się na wielu forach dla mam czy w ocenach produktów w sklepach internetowych. Potwierdzam to z własnego doświadczenia – gdy rozpakowałam majtki dopiero w szpitalu po porodzie, moje jednorazowe majtki poporodowe okazały się zdecydowanie za małe. W tej podbramkowej sytuacji musiałam bardzo szybko zorganizować nowe – tym razem wielorazowe majtki poporodowe siateczkowe. Dlatego zalecam wcześniejszy test majtek, aby uniknąć takich stresujących sytuacji tuż po porodzie. 

Majtki poporodowe wielorazowe

Majtki poporodowe wielorazowe są zwykle bardziej rozciągliwe. Dzięki temu, że są wykonane z bawełny lub przędzy poliamidowej w formie siatki lepiej przepuszczają powietrze. To oznacza większy komfort i lepsze gojenie ran. 

Wybierając wielorazowe majtki poporodowe, zwróć uwagę, czy są odpowiednio luźne przy nogawkach, a także sprawdź wysokość stanu. To szczególnie istotne dla mam po cięciu, aby bielizna po porodzie nie uciskała ciała w miejscu świeżej rany po cesarce. 

W większości przypadków zaleca się, aby majtki poporodowe wielorazowe prać ręcznie. Jednak nic nie powinno się stać, jeśli wrzucisz wielorazowe majtki poporodowe do pralki i nastawisz program do delikatnych tkanin.

Jak wygląda połóg po cesarce?

Polecamy

Jak wygląda połóg po cesarce?

Każdy poród jest inny. To stwierdzenie dotyczy nie tylko porodów siłami natury, ale również porodów przez cesarskie cięcie. Wiele mam obawia się takiego rozwiązania ciąży. Nie wiedzą, jak będzie wyglądał połóg po cesarce i jak szybko znajdą siły, by opiekować się noworodkiem. Rozwiejemy wasze wątpliwości.

Czytaj

Majtki siateczkowe poporodowe – czy warto?

Wielorazowe majtki siateczkowe poporodowe są doskonałe, jeśli chodzi o zachowanie higieny ran poporodowych. Duże oczka pozwalają na wentylację, nie utrudniają dostępu powietrza do skóry. Zarazem świetnie się rozciągają, co pozwala na zachowanie komfortu bez uczucia ucisku na wciąż powiększonym brzuchu. Siateczkowe majtki poporodowe pozwalają na wygodne podtrzymywanie podpasek lub podkładów. Bez trudu można wyprać je ręcznie. Z majtek poporodowych wykonanych z poliamidowej siateczki łatwo usunąć krew bez długiego namaczania i silnych środków wybielających, które mogłyby podrażnić obolałe krocze czy ranę po cięciu.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź