Lukrecja w ciąży - czy można ją spożywać? /fot. iStock Lukrecja w ciąży – czy można ją spożywać? /fot. iStock

Lukrecja w ciąży – czy można ją spożywać?

Lukrecja to roślina, której korzeń wykorzystywany jest do leczenia dróg oddechowych już od starożytności. Współczesna medycyna jednak poza zaletami tej rośliny dostrzega także zagrożenia. Dotyczą one szczególnie zdrowia kobiet w ciąży i rozwijającego się płodu. Spożycie lukrecji może sprzyjać rozwojowi nadciśnienia u matki i zwiększać zagrożenie przedwczesnym porodem. Dlaczego warto unikać lukrecji w ciąży?

Spis treści:

Na co jest korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji ma działanie rozkurczowe i wykrztuśne, dlatego najczęściej stosowany jest w zakażeniach górnych dróg oddechowych. Wyciąg z tej rośliny zmniejsza kaszel i obrzęk gardła oraz oskrzeli.

Działanie rozkurczowe świetnie się sprawdza także w łagodzeniu chorób przewodu pokarmowego czy we wspomaganiu trawienia. Dodatkowo przeciwutleniacze z lukrecji zmniejszają stan zapalny, a zawarte w niej związki aktywne mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ta właściwość wykorzystywana jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy i w skracaniu czasu przeziębienia.

Lukrecję można stosować także zewnętrznie w postaci maści łagodzącej egzemę i stany zapalne w jamie ustnej.

Nadmierne spożycie lukrecji może prowadzić do:

  • nadciśnienia,
  • zaburzeń pracy serca,
  • zaburzeń pracy nerek,
  • zatrzymywania płynów.

Czy można jeść lukrecję w ciąży

Nie należy jeść produktów z lukrecją w ciąży. Prawdopodobnie niewielkie ilości lukrecji nie wpływają na przebieg ciąży, ale jednak warto pamiętać, że ze względów etycznych nie prowadzi się badań nad jej szkodliwością w ciąży. Dysponujemy jedynie danymi z badań kobiet, które z własnego wyboru spożywały lukrecję w ciąży.

Badania te dowodzą, że korzeń lukrecji zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, może wywoływać nadciśnienie u matki, a także determinować rozwój umysłowy dziecka

Badacze nie są w stanie ustalić bezpiecznej dawki lukrecji w ciąży, dlatego lepiej dmuchać na zimne i całkowicie rezygnować z tego dodatku.

Herbata z lukrecji w ciąży

Korzeń lukrecji jest popularnym składnikiem herbat owocowych, naparów z dodatkiem mięty i korzennych przypraw. Popularność tego dodatku wynika z faktu, że glicyryzyna zawarta w lukrecji jest około 50 razy słodsza od cukru stołowego. Herbatki z lukrecją mają zatem charakterystyczny, słodki posmak. Często stosuje się je jako środek wspomagający trawienie czy łagodzący przeziębienie.

Niestety herbata z lukrecji w ciąży może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Badania wykazują, że im wyższe spożycie lukrecji w ciąży, tym większe ryzyko powikłań.

Zanim podasz dziecku zamiennik cukru… Uważaj z substancjami słodzącymi, uważanymi za zdrowsze

Polecamy

Zanim podasz dziecku zamiennik cukru… Uważaj z substancjami słodzącymi, uważanymi za zdrowsze

Twoje dziecko nie potrzebuje cukru. Możliwe, że doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, więc sięgasz po zamienniki cukru: miód, syrop klonowy, ksylitol, syrop z agawy, cukier kokosowy. Czy słusznie? Hello Zdrowie razem z dietetykiem przygląda się popularnym zamiennikom cukru.

Czytaj

Lukrecja w ciąży – jaki ma wpływ

Lukrecja w ciąży wpływa zarówno na zdrowie matki, jak i na zdrowie płodu. Związek, który odpowiada za jej słodkość – glicyryzyna – blokuje enzym rozkładający hormon o nazwie kortyzol. Kortyzol możesz kojarzyć jako hormon stresu przewlekłego. Jest on wydzielany przez nadnercza, które w przypadku utrzymującego się napięcia mobilizują organizm, prowadząc do zwiększonego wydzielania kortyzolu. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia, przejściowej insulinooporności, problemów ze snem, zwiększonego magazynowania tkanki tłuszczowej. 

Spożycie lukrecji w ciąży sprawia, że kortyzol nie jest skutecznie usuwany z organizmu, a jego nasilone działanie wpływa zarówno na organizm kobiety w ciąży, jak i rozwijającego się dziecka.

Jakie mogą być skutki spożywania lukrecji dla kobiety w ciąży? Przede wszystkim znacząco rośnie ryzyko nadciśnienia i dwukrotnie zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu. Poza tym lukrecja zmniejsza pragnienie, zatrzymuje wodę w organizmie, a to pogłębia ciążowe problemy z puchnięciem nóg i całego ciała. Korzeń lukrecji w ciąży może także nasilać wydalanie potasu i potęgować dokuczliwe skurcze mięśni.

Kortyzol obecny w krwiobiegu matki wpływa w podobny, ale silniejszy sposób na dziecko. Ma to szczególne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego. Okazuje się, że spożywanie lukrecji w ciąży może mieć skutki uboczne pojawiające się w dalekiej przyszłości dziecka.

Zbyt wysokie stężenie kortyzolu i nadmierne spożycie lukrecji może u dziecka skutkować:

  • przyspieszonym dojrzewaniem płciowym,
  • zmniejszonymi możliwościami poznawczymi (niższe IQ),
  • problemami z koncentracją uwagi,
  • gorszym zdrowiem psychicznym,
  • niską masą urodzeniową.

Lukrecja a ciąża – o czym należy pamiętać

Korzeń lukrecji znajdziesz nie tylko w herbatkach. Jest on także składnikiem cukierków, żelek i innych słodyczy, które często mogą być oznaczone jako te „z mniejszą ilością cukru”, „ zawierające mniej kalorii”. Uważaj na takie produkty i zawsze sprawdzaj ich skład.

Lukrecja bywa także składnikiem pastylek na gardło i syropów na kaszel, a także dodatkiem do mieszanek ziołowych „na trawienie”. Ciąża to czas, w którym często szukasz naturalnych sposobów na przeziębienie czy łagodzących zgagę i zaparcia, dlatego jest dość duża szansa, że natkniesz się na lukrecję w ich składzie.

Czy można jeść lukrecję w ciąży? Odpowiedź brzmi: nie, mamy za mało danych, by móc ją bezpiecznie stosować, a ryzyko przewyższa korzyści.

Infografika: Jak zdrowo się odżywiać podczas ciąży?

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Źródła:

  1. Choi J.S.[i in.],Fetaland neonatal outcomes in women reporting ingestion of licorice (Glycyrrhiza uralensis) during pregnancy, „Planta Medica” 2013, 79(2), s. 97–101.
  2. Nazari S., Rameshrad M., Hosseinzade H., Toxicological Effects of Glycyrrhiza glabra (Licorice): A Review, „Phytotherapy Research” 2017, 31(11), s. 1635–1650.
  3. Räikkönen K. [i in.],Early determinants of mental health, „Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism” 2012, 26(5), s. 599–611.
  4. Räikkönen K. [i in.], Maternal Licorice Consumption During Pregnancy and Pubertal, Cognitive, and Psychiatric Outcomes in Children, „American Journal of Epidemiology” 2017, 185(5), s.317–328.
  5. Räikkönen K.[i in.],Stress, glucocorticoids and liquorice in human pregnancy: programmers of the offspring brain, „Stress” 2011, 14(6), s. 590–603,https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/10253890.2011.602147.
  6. Strandberg T. [i in.], Preterm birth and licorice consumption during pregnancy,„American Journal of Epidemiology”2002, 156(9), s. 803–805, https://academic.oup.com/aje/article/156/9/803/256317?login=false.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź