Kiedy zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy? /iStock

Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, kiedy wynik testu ciążowego jest najbardziej wiarygodny

Przypuszczasz, że możesz być w ciąży i zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy? Nie jesteś pewna, czy test domowego użytku da ci wiarygodny wynik? Koniecznie przeczytaj, co na ten temat mówi dr Krzysztof Kucharski, lekarz ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Spis treści:

Czy domowy test ciążowy jest wiarygodny?

Czasem możemy się obawiać, czy domowy test ciążowy da nam wiarygodny wynik i czy na pewno możemy mu zaufać. Ginekolog dr Krzysztof Kucharski podkreśla, że taki test ma dużą skuteczność.

– Jeżeli wynik wychodzi dodatni, to można być w 90 procentach pewnym, że jest się w ciąży – wskazuje lekarz.

Jednak są przypadki, kiedy wynik może być fałszywie dodatni. Może tak być na przykład przy:

 • chorobach hormonoczynnych (wydziela się wtedy ten sam hormon, który jest produkowany w ciąży, czyli gonadotropina kosmówkowa);
 • przyjmowaniu niektórych leków hormonalnych, szczególnie tych, które przyjmowane są w celach rozrodczych, tj. uzyskania albo podtrzymania owulacji.

Lekarz dodaje, że częściej występują wyniki fałszywie ujemne. Mogą wynikać z takich czynników jak:

 • źle pobrany mocz (np. gdy zalejemy okienka, w których pojawiają się kreski oznaczające wynik testu),
 • mocz pobrany o niewłaściwej porze dnia,
 • mocz pobrany zbyt wcześnie po stosunku.

Ginekolog poleca, żeby wybrać taki test, który jest jak najbardziej czuły. Testy najbardziej czułe wykryją ciążę szybciej. Najmniej czułe wykrywają hormon dopiero wtedy, gdy jego stężenie osiągnie wartość 1000 lU/l. Im mniej hormonu potrzeba, żeby pojawił się wynik, tym test jest bardziej czuły i wcześniej pokaże wiarygodne wyniki. Informację o stopniu czułości znajdziemy na opakowaniu.

Do każdego testu dołączona jest też szczegółowa instrukcja użycia, która mówi, jak badanie należy przeprowadzić. Warto jej dokładnie przestrzegać, a zwiększymy szanse na to, że wynik będzie wiarygodny.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Wiele kobiet planujących ciąże zastanawia się, kiedy zrobić test ciążowy. Odpowiedź wcale nie jest taka prosta, ponieważ jest uzależniona od tego, czy mamy regularny, czy nieregularny cykl.

– Przy regularnych cyklach 28-dniowych, kiedy spodziewamy się, że owulacja jest zapewne 14. dnia, test najlepiej zrobić najwcześniej 10-14 dni po przypuszczanej owulacji. Dopiero wtedy może wyjść dodatni – zaznacza ginekolog.

Dlaczego? Jak tłumaczy, jajeczko wpada do jamy macicy po upływie 5 do 7 dni od zapłodnienia. Dopiero po jego zagnieżdżeniu się zaczyna być wydzielany hormon beta HCG, który pozwala wykryć, że jesteśmy w ciąży. Następuje to ok. 8-10 dni po stosunku. Dlatego najlepiej zrobić test 10 dni po współżyciu.

Co jeśli mamy nieregularne cykle? W takim wypadku ciężko oszacować, kiedy była owulacja, a wtedy sytuacja jest mocno utrudniona. Warto obserwować swoje ciało i sygnały, jakie nam wysyła. Warto badać temperaturę i śluz.

Test ciążowy po tygodniu – czy wynik może być fałszywie dodatni?

Wiele kobiet wykonuje test dzień po stosunku, a niektóre nawet kilka godzin po intymnym zbliżeniu. Jednak nie ma to sensu. Nawet test ciążowy po tygodniu może jeszcze nic nie wykazać albo dać nieprawidłowy wynik.

Możemy otrzymać wynik fałszywie dodatni, choć częściej w takim wypadku zdarzają się wyniki fałszywie ujemne. Dr Krzysztof Kucharski radzi: jeśli zrobiłaś test ciążowy po tygodniu, to warto go powtórzyć za dzień lub dwa.

Kiedy test ciążowy – rano czy wieczorem?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem? Dr Krzysztof Kucharski podpowiada, że najlepszą porą na sprawdzenie, czy zaszłyśmy w ciążę, jest poranek. Dlaczego? Jak tłumaczy ginekolog, o tej porze dnia w moczu znajduje się największe stężenie hormonu beta HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Dlatego też jest największa szansa, że otrzymamy wiarygodny wynik.

Jeśli jednak mamy wątpliwości co do wyniku testu, możemy go powtórzyć albo zgłosić się na badania laboratoryjne.

– Oczywiście najbardziej wiarygodny jest poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi – zaznacza Kucharski.

To właśnie test ciążowy z krwi lekarz poleca wykonać, jeśli domowy test ciążowy wykonałyśmy w odpowiednim czasie, o odpowiedniej porze i wydaje nam się, że wynik powinien być inny niż ten, który otrzymałyśmy.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź