Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży i co to oznacza? / istock Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży i co to oznacza? / istock

Kiedy ciemnieją brodawki w ciąży i co to oznacza?

Ciemniejące brodawki sutkowe zauważa u siebie wiele kobiet ciężarnych. Są one jedną z licznych zmian, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Sprawdź, dlaczego otoczki sutka w czasie ciąży ciemnieją i kiedy może to niepokoić.

Spis treści:

Kiedy ciemnieją sutki w ciąży?

W trakcie ciąży w organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian. Poza tymi związanymi z układem krążenia czy przewodem pokarmowym, są wśród nich również zmiany dotyczące skóry. Pojawiają się charakterystyczne dla okresu ciąży kresa brunatna, rozstępy czy ostuda ciężarnych. Fizjologicznie zmieniają się też sutki kobiety ciężarnej.

Zmiany te zachodzą już w pierwszych tygodniach ciąży. Wiele kobiet skarży się na ich bolesność oraz tkliwość. Piersi zaczynają się też powiększać, a brodawki ciemnieją. U niektórych kobiet zmiany te pojawiają się później, a sutki ciemnieją dopiero w drugiej połowie ciąży. Jest to kwestia indywidualna, podobnie jak występowanie innych zmian, np. przebarwień na twarzy czy rozstępów. Jeśli więc sutki w ciąży nie zmieniły jeszcze swojego zabarwienia, nie ma powodu do niepokoju.

Ciemne brodawki w ciąży – co to oznacza?

Gruczoły sutkowe oraz piersi, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, przygotowują się w czasie trwania całej ciąży do laktacji i karmienia piersią dziecka. Jedną ze zmian związanych z piersiami jest wspomniane ciemnienie brodawek. Poza zmianą barwy, dochodzi też do powiększenia się grudek na brodawkach sutkowych. Są to guzki Montgomery’ego, które odpowiadają za prawidłowe nawilżenie otoczek. Poszerzają się także podskórne naczynia żylne. Wszystkie te procesy oznaczają, że piersi przygotowują się do produkcji pokarmu i karmienia dziecka.

Piersi w ciąży – jak się zmieniają?

Polecamy

Piersi w ciąży – jak się zmieniają?

Powszechnie wiadomo, że jednym z pierwszych objawów ciąży jest bolesność i tkliwość piersi. W ciągu kolejnych tygodni przyszła mama często obserwuje ich powiększanie się, a czasami też wyciek mleka jeszcze przed porodem. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja piersi w ciąży. Jak wygląda wydzielina z piersi w ciąży? Czy można bezpiecznie wykonywać USG piersi w czasie ciąży? Jak zmieniają się piersi w kolejnych trymestrach?

Czytaj

Ciemniejsza otoczka sutka – dlaczego tak się dzieje?

Za przebarwienia skóry czy pojawienie się kresy brunatnej odpowiadają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Głównie są one związane ze wzrostem stężenia hormonów płciowych. Nasilają one bowiem proces melanogenezy, czyli produkcji melaniny. Odpowiada ona m.in. za zabarwienie naszych oczu i włosów, a jej nadmiar może prowadzić do zmian hiperpigmentacyjnych na skórze, pojawiających się właśnie w czasie ciąży. Obszarami najbardziej dotkniętymi wzrostem poziomu melaniny są te części ciała, w których pigment jest wcześniej obecny, takie jak np. brodawka sutkowa.

Poza otoczką sutka dochodzi także do ciemnienia:

  1. okolicy narządów płciowych,
  2. kresy białej,
  3. ciemnienia obecnych wcześniej piegów.

Niektóre teorie mówią, że ciemnienie brodawek sutkowych oraz powiększenie grudek na otoczkach ułatwia dziecku zlokalizowanie miejsca, które powinno ssać, co jest szczególnie przydatne w pierwszych dniach jego życia.

Czy sutki po ciąży jaśnieją?

Wiele kobiet zastanawia się, czy sutki po ciąży będą wyglądały tak jak wcześniej. Po porodzie gospodarka hormonalna wraca do stanu sprzed ciąży, dlatego zachodzące w trakcie ciąży zmiany cofają się. W zależności od konkretnej kobiety i jej organizmu może to zająć mniej lub więcej czasu. Najczęściej jednak przebarwienia związane z produkcją melaniny znikają samoistnie kilka tygodni po porodzie, mogą jednak powrócić w kolejnych ciążach. Ciemne brodawki często utrzymują się przez cały okres laktacji. 

Należy też pamiętać o innych możliwych przyczynach ciemnienia sutków. Do hiperpigmentacji może dojść w wyniku zaburzeń hormonalnych niezwiązanych z ciążą. Niektóre kobiety zauważają, że w ich przypadku stosowanie antykoncepcji wpływa na ciemnienie sutków. W razie wątpliwości lub niepokojących zmian na piersiach, zarówno w ciąży, jak i poza nią, warto skonsultować się z lekarzem. Wszystkim kobietom w ciąży zaś zalecane jest wykonanie badania USG piersi.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź