21 tydzień ciąży - zmiany w organizmie dziecka i kobiety

21 tydzień ciąży – zmiany w organizmie dziecka i kobiety

Spis treści:

21 tydzień ciąży to okres, kiedy ruchy dziecka są już mocno wyczuwalne. Kobieta może poczuć, jak jej maluszek żywo kopie w brzuchu. W tym tygodniu ciąży lekarz będzie w stanie zmierzyć już długość dziecka od czubka jego głowy do samych pięt.

21 tydzień ciąży – dziecko

W 21 tygodniu ciąży dziecko mierzy już 27 cm. Pamiętajmy jednak, że nie każde dziecko jest encyklopedycznym przypadkiem i zdarzają się odchylenia od tej normy.

21 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

Warto wiedzieć, że dziecko w 21 tygodniu ciąży reaguje już na dźwięki dochodzące do niego ze świata zewnętrznego. Można więc śmiało mówić do niego, dzięki czemu już w czasie ciąży dziecko będzie znało głos najbliższych mu osób. Jego częste poruszanie się spowodowane jest ćwiczeniem układu mięśniowego i pobudzaniem układu nerwowego.

21 tydzień ciąży to znaczny rozwój układu odpornościowego. Dużą część przeciwciał maluch otrzymuje od swojej mamy. Będą go one chronić przed infekcjami.

W 21 tygodniu ciąży szpik kostny zaczyna już swoją pracę i rozpoczyna produkcję krwinek. Ta funkcja będzie należeć do niego już do końca życia dziecka.

Dziecko połyka płyn owodniowy. Część z nich trawi, dzięki czemu dostarcza sobie cukry, które pomagają mu prawidłowo się rozwijać. Resztę pożywienia dziecko otrzymuje poprzez pępowinę łączącą go z matką.

W 21 tygodniu ciąży narządy płciowe dziecka są już w pełni ukształtowane. U chłopców jądra zstępują do moszny. Dziewczynki mają już w pełni ukształtowane wargi sromowe.

Od tego momentu ciąży dziecko będzie przybierało na wadze. Aczkolwiek notuje się, że największa ilość tkanki tłuszczowej u dziecka przybywa w III trymestrze ciąży.

21 tydzień ciąży bliźniaczej to okres, kiedy dzieci zdają sobie sprawę ze swojej obecności w brzuchu mamy. Mogą to objawiać poprzez łapanie się lub też poprzez wzajemne kopniaki.

21 tydzień ciąży – kobieta

W 21 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się już na wysokości pępka. Podczas delikatnego masażu brzucha mama może już delikatnie wyczuć swoje dziecko pod powierzchnią skóry.

Wiele mam na tym etapie jasno określa rytm dobowy swojego dziecka, które w chwili obecnej jest już bardzo aktywne. Śmiało mogą powiedzieć, kiedy dziecko lubi brykać, a kiedy odpoczywać.

W ciele kobiety wydziela się hormon zwany relaksyną. Jest on odpowiedzialny za uelastycznienie i poszerzenie miednicy. Do tego stawy i połączenia chrzęstne są coraz bardziej wiotkie u ciężarnej. Dzięki temu poród siłami natury będzie dla kobiet łatwiejszy.

Do przykrych dolegliwości w 21 tygodniu ciąży zaliczyć można: problemy z pamięcią, problemy z koncentracją, większą wydzielinę z dróg rodnych.

U wielu kobiet pojawiają się również mocne bóle pleców. Pomocą może być fizjoterapeuta, który będzie wiedział jak rozmasować plecy ciężarnej i zalecić wykonywanie odpowiednich ćwiczeń relaksacyjnych. Ciężarne powinny uważać ze stosowaniem w takich przypadkach środków przeciwbólowych.

Kobieta od 21 tygodnia ciąży musi sumiennie kontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Wartości powyżej 140/90 wskazują na nadciśnienie tętnicze w ciąży, o którym trzeba jak najszybciej powiadomić lekarza. Takie zjawisko może być bardzo groźne dla przyszłej mamy oraz dla jej dziecka.

Na nadciśnienie tętnicze narażone są na ogół pierworódki oraz mamy z nadwagą i otyłością. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do takich schorzeń jak rzucawka – napad drgawek zagrażający życiu matki i płodu. Może dojść również do wewnątrzmacicznego zgonu płodu.

Bardzo często następuje też wzrost zahamowania wzrostu dziecka w brzuchu. Nie można więc bagatelizować takiego stanu.

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź