Kaszel w ciąży – jak sobie radzić z infekcjami gardła?
Spis treści:
Infekcje gardła w ciąży
Infekcje górnych dróg oddechowych, których jednym z typowych objawów jest kaszel, stosunkowo często dotykają kobiet w ciąży. Dzieje się tak z uwagi na ich obniżoną odporność, za którą z kolei odpowiadają zmiany hormonalne zachodzące w ciele przyszłej mamy. Za odruch kaszlowy przy infekcjach zwykle odpowiada zalegająca wydzielina, będąca wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybicznego.
W większości przypadków choroby górnych dróg oddechowych nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety w ciąży i nienarodzonego dziecka. Niemniej jednak, z uwagi na ograniczone możliwości leczenia i możliwość wystąpienia groźnych powikłań (np. zapalenia płuc czy oskrzeli), wymagają konsultacji z lekarzem.
Jak sobie radzić z kaszlem w ciąży?
Podczas ciąży nie należy bagatelizować żadnych objawów rozwijającej się infekcji – im wcześniej zostanie ona wyleczona, tym lepiej dla nas i dla naszego maluszka. Suchy i uporczywy kaszel jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze ciąży, gdyż może wywołać skurcze porodowe i doprowadzić do przedwczesnego porodu. Niemniej jednak nie należy hamować odruchu kaszlowego z obawy o to, że zaszkodzimy swojemu dziecku – odkrztuszanie zalegającej wydzieliny przyśpieszy proces terapeutyczny.
W przypadku kaszlu w ciąży należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy pić co najmniej 2-2,5 l wody dziennie – najlepiej niegazowanej. Dodatkowo pomocna w łagodzeniu bólu gardła może być herbatka imbirowa. Warto też stosować miód, który działa kojąco i łagodząco, zwłaszcza przy suchym kaszlu.
Kaszel w ciąży – szczególnie ten długotrwały i uporczywy – jest trudny w leczeniu z uwagi na ograniczone możliwości stosowania medykamentów. Z uwagi na dobro maluszka i kobiety w ciąży zastosowanie każdych, nawet domowych, środków leczniczych należy skonsultować z lekarzem.
Jaki syrop na kaszel w ciąży?
Skutecznym środkiem leczenia kaszlu w ciąży są syropy, które są bezpieczne dla kobiet spodziewających się dziecka. Należy je zażywać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, w zaleconej dawce. Tego typu syropy zwykle mają działanie łagodzące, a w ich składzie znajdziemy wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego.
Dużą popularnością wśród przyszłych mam cieszy się syrop z prawoślazu, który można stosować w ciąży. Pomaga on uporać się z uporczywym kaszlem, a także jest pomocny przy zaparciach oraz stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Można go stosować również podczas karmienia piersią, a nawet podawać niemowlakom.
Polecamy
Ciąża i koronawirus – czy kobiety ciężarne są zagrożone? Odpowiada ginekolog
– Większość ciężarnych, nawet nie zdając sobie sprawy, może przejść infekcję wywołaną koronawirusem. Więc nie dramatyzujmy, że kobiety w ciąży mają unikać kontaktu z lekarzem jak ognia i bać się epidemii – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik z Kliniki Gameta Warszawa.
Bezpieczny syrop na kaszel w ciąży – o czym pamiętać?
Zanim sięgniemy po syrop na kaszel w ciąży, warto wcześniej zasięgnąć opinii lekarza i farmaceuty. Większości dostępnych syropów nie można zażywać w ciąży ze względu na substancję czynną, która może zaszkodzić rozwojowi dziecka, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do poronienia.
W ciąży nie należy stosować syropów z butamiratem – szczególnie w I trymestrze ciąży. Jeśli chcemy mieć pewność, że dany produkt można bezpiecznie stosować u kobiet spodziewających się dziecka, to należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Jeśli nie widnieje na niej informacja, że jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży, to nie należy go stosować.
Jak zrobić domowy syrop na kaszel w ciąży?
Pomocne w łagodzeniu kaszlu w ciąży mogą być domowe syropy, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów. Szczególnie polecany jest syrop z czosnku, miodu i cytryny. Wystarczy wycisnąć sok z 4 cytryn i zmieszać go z ok. 100 g miodu (pół szklanki), a następnie dodać do nich 5 ząbków czosnku, przeciśniętych przez praskę. Całość można zblendować w celu uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli nie przepadamy za czosnkiem, to z powodzeniem możemy zastąpić go cebulą. Taki syrop wymaga jednak wcześniejszego przygotowania, gdyż musi odstać on co najmniej 2-3 doby. Tego typu syrop można podawać ciężarnej w dawce 1 łyżeczka co 3-4 godziny.