Jesienna chandra w ciąży – jak sobie z nią radzić?
Spis treści:
Jesienna ciąża – wady i zalety
Jesienna chandra wpływa na obniżenie nastroju, pogorszenie koncentracji i poczucie zmęczenia. Mniejsza ekspozycja na promienie słoneczne oznacza obniżoną produkcję witaminy D, ale też zwiększenie poziomu melatoniny w organizmie. Melatonina to hormon powodujący właśnie ospałość i apatię.
Chandra jesienna daje takie objawy, jak:
- zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- pogorszenie nastroju,
- brak energii do podejmowania różnych aktywności,
- rozdrażnienie,
- bóle głowy,
- brak apetytu.
Zmiany nastroju występują dość często, nie mają jednak charakteru przewlekłego. Poza tym istnieją sposoby (każdy ma własne) na poprawę nastroju! Przeważnie w uporaniu się z chandrą pomagają proste przyjemności, aktywność fizyczna oraz ruch na świeżym powietrzu.
W przeciwieństwie do depresji, jesienna chandra, tak w ciąży, jak i w pozostałych przypadkach, nie uniemożliwia wykonywania codziennych zadań. Zazwyczaj nie wymaga też specjalistycznego leczenia.
Noszenie malucha pod sercem jesienią ma swoje wady i zalety.
Wady związane z byciem w ciąży jesienią:
- Większa podatność na infekcje w tym okresie. Ze względu na obecność drobnoustrojów w powietrzu, ale też przekrwienie i rozpulchnienie śluzówki w ciąży, które ułatwia bakteriom i wirusom przedostanie się do organizmu, przyszłe mamy mierzą się z wyższym ryzykiem infekcji.
- Częstsze zmiany ciśnienia krwi – spowodowane po pierwsze ciążą, a po drugie zmianami pogody.
- Zwiększony apetyt na bardziej kaloryczne potrawy, nierzadko także na słodycze. Jednocześnie trudniejsza dostępność świeżych, sezonowych owoców i warzyw. To może powodować pojawienie się zbędnych kilogramów.
- Konieczność uzupełnienia garderoby o ubrania, które pomieszczą ciążowy brzuszek. Wyzwaniem może być zwłaszcza zdobycie kurtki lub płaszcza.
- Gorsze samopoczucie, czyli wspomniana jesienna chandra wywołana zmianami pogody. Często idzie z nią w parze przypływ smutku i melancholii.
Jesienna ciąża to jednak z drugiej strony zalety:
- Przestają już dokuczać upały, a przemieszczanie się z rosnącym brzuszkiem w skwarze jest niezwykle trudne.
- Słynna złota polska jesień sprzyja spacerom i lekkim aktywnościom sportowym.
- Organizm po lecie jest wypoczęty i silny, ma więc zasoby, którymi może dzielić się z rosnącym maluchem.
- Jesień to także czas pyszności! Jabłka, gruszki, śliwki, dynia, pomidory to źródło witamin i mikroelementów.
Wpływ pogody na ciążę
Zmiana pogody, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, może być dokuczliwa dla każdego z nas. Tym bardziej jest to trudny czas dla przyszłych mam, które dodatkowo mierzą się z obciążeniem w postaci brzuszka, a także działaniem hormonów, które potęgują doznania i emocje.
Szczególnie dokuczliwe mogą być skoki ciśnienia. Sama ciąża powoduje zmiany w organizmie w tym obszarze. W związku z tym, że dziecko rośnie, macica oraz łożysko również się powiększają, potrzebują więc dodatkowej ilości krwi, aby uzyskać odpowiedni poziom odżywienia. Skutkiem tego jest utrata elastyczności tętnic oraz żył i spowolnienie przepływu krwi. Huśtawki związane ze zmianą aury dodatkowo mogą wpływać na odczuwalne w ciąży zmiany ciśnienia, jego podwyższony lub – przeciwnie – obniżony poziom w stosunku do regularnego, nieciążowego.
Polecamy
Wahania nastroju w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Huśtawki nastrojów wynikające z „burzy hormonów” to stan charakterystyczny zwłaszcza dla I trymestru, ale mogący utrzymywać się przez całą ciążę. Jak się z nimi uporać? W jaki sposób przygotować na nie partnera? I kiedy niestabilność emocjonalna ciężarnej świadczy o stanach depresyjnych bądź depresji? Wyjaśnia Anna Wietrzykowska – psycholog, psychoterapeuta, w sieci znana jako „Psycholog Niepłodności”, na co dzień zajmująca się okołoporodową pomocą psychologiczną.
Jak radzić sobie z jesienną chandrą w ciąży?
Jesienna chandra w ciąży przeważnie mija, gdy tylko uda się dostarczyć organizmowi odrobinę endorfin. To oznacza, że nierzadko proste przyjemności są najlepszym lekarstwem na poprawę nastroju. Jak radzić sobie z jesienną chandrą? Oto kilka (energetyzujących) pomysłów:
- Wykorzystaj zapachy. Olejki eteryczne dodane do kąpieli czy rozpylane w domu przy użyciu kominka zapachowego są w stanie poprawić nastrój i pobudzić zmysły lub wyciszyć i ukoić nerwy.
- Zjedz coś pysznego. Dobrym pomysłem są też koktajle. Odpowiednie kompozycje smaków z pewnością wywołają uśmiech na twarzy.
- Słuchaj, śpiewaj i tańcz. Oczywiście na tyle, na ile masz taką możliwość i ochotę. Ulubiona muzyka ma szansę podnieść cię na duchu i napełnić pozytywną energią. Dodatkowo to pozytywne emocje dla malucha. Kiedy tańczysz – bujasz go w brzuszku. Zaś gdy śpiewasz, słyszy twój głos!
- Bądź aktywna fizycznie. Najlepiej na świeżym powietrzu. Zwykły spacer jest w stanie zdziałać cuda. Spróbuj także zorganizowanych zajęć – może joga dla przyszłych mam albo fitness z brzuszkiem przypadną ci do gustu?
- Postaw na kolory. Klasyczna czerwień, uspokajająca zieleń, energetyzujący żółty. Z pewnością masz w szafie t-shirty lub sukienki, którymi będziesz w stanie odganiać od siebie jesienną chandrę. Czasem wystarczy też odpowiedni manikiur.
- Zrób coś przyjemnego dla siebie. Może będzie to wizyta u fryzjera, spotkanie z przyjaciółkami w ulubionej kawiarni albo zakup gadżetu dla maluszka?