Spis treści:
Dolegliwości bólowe w ciąży
W czasie ciąży kobiety stosunkowo często narzekają na ból, najczęściej ze strony kręgosłupa i stawów. Jest to spowodowane rozrastającą się macicą, która znacząco zwiększa swoją masę, obecnością rozwijającego się płodu, a także zmianą środka ciężkości ciała. Ból może towarzyszyć infekcji.
Należy pamiętać, że u kobiet ciężarnych występuje naturalne obniżenie odporności ze względu na konieczność tolerowania „ciała obcego”, czyli płodu we wnętrzu organizmu kobiety. Z tego względu kobiety ciężarne narażone są w szczególny sposób na rozwój wszelkiego rodzaju infekcji, których leczenie wymaga zastosowania m.in. leków przeciwbólowych.
Jak radzić sobie z bólem w ciąży?
Ze względu na fakt przenikania niektórych leków przeciwbólowych przez barierę łożyska ich stosowanie powinno być dokładnie przemyślane. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swoich rekomendacjach zwraca uwagę na możliwość wykorzystania niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, takich jak:
- fizjoterapia,
- akupunktura,
- imersja wodna,
- akupresura,
- aromaterapia,
- masaż,
- przezskórna stymulacja nerwów (TENS).
Szczególnie zadowalające wyniki uzyskano w przypadku akupresury. Badanie, które zostało niedawno przeprowadzone w Nowej Zelandii, wykazało, że technika ta pomogła ok. 70 proc. badanych kobiet, które zmagały się z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowo-krzyżowego.
W przypadku kiedy ból jest na tyle silny, że postepowanie niefarmakologiczne nie przynosi pożądanego efektu, możliwe jest zastosowanie leków przeciwbólowych. Ważne jednak, aby upewnić się, że można stosować je bezpiecznie w okresie ciąży.
Polecamy
Ból głowy w ciąży – przyczyny i leczenie
Ból głowy to dolegliwość, która może spotkać każdego – także kobietę w ciąży. Zazwyczaj ból głowy w ciąży ma charakter przejściowy i wystarczy zastosować domowe sposoby na ból głowy, aby dolegliwości ustąpiły.
Czy w ciąży możesz przyjmować leki przeciwbólowe?
Wiele kobiet ciężarnych zastanawia się, czy w ciąży można brać tabletki przeciwbólowe oraz co przeciwbólowego w ciąży można bezpiecznie stosować. Najbezpieczniejszym lekiem łagodzącym dolegliwości bólowe w ciąży jest zdecydowanie paracetamol. Może być on stosowany przez cały okres ciąży i nie wymaga modyfikacji dawki. Pamiętaj, że paracetamol to lek przeciwbólowy, nie posiada on zatem komponentu przeciwzapalnego.
Stosowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych, takich jak: ibuprofen, diklofenak, nimesil czy też ketoprofen, jest niezalecane w ciąży.
W pierwszym trymestrze ich używanie może doprowadzić do poronienia ze względu na redukcję działania prostaglandyn koniecznych do utrzymania ciąży na wczesnym etapie. W trakcie trzeciego trymestru mogą doprowadzić natomiast do zamknięcia przewodu Botalla, który jest niezbędny w życiu płodowym do prawidłowego rozwoju dziecka.
Jeżeli jednak niezbędne jest stosowanie leków z grupy NLPZ, to najbezpieczniejszym wyborem jest diklofenak. Jego zażywanie możliwe jest jednak tylko w okresie pierwszego i drugiego trymestru. Podobnie jak w przypadku NLPZ, stosowanie kwasu acetylosalicylowego, który stanowi główny składnik czynny aspiryny, jest niewskazane w ciąży. Środek ten znajduje jednak zastosowanie w profilaktyce stanu przedrzucawkowego czy też w przypadku wystąpienia zespołu antyfosfolipidowego. Stosowany jest w mniejszych dawkach, a także pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa.
Jakie tabletki przeciwbólowe w ciąży można przyjmować?
W trakcie ciąży najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Jest to również pierwszy wybór w leczeniu innych dolegliwości, takich jak np. infekcje wirusowe. Zasady przyjmowania leków w przypadku kobiet ciężarnych polegają również na stosowaniu jak najmniejszych skutecznych dawek. Jeżeli możliwe jest stosowanie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, warto skorzystać z tego typu rozwiązań. Dobrym pomysłem wydaje się także używanie maści przeciwbólowych, gdyż działają one miejscowo i nie przedostają się do krążenia.