Jak spać w ciąży? / istock

Jak spać w ciąży? Najważniejsze wskazówki, by nie zaszkodzić dziecku

Wiele kobiet zastanawia się, jak spać w ciąży oraz na którym boku spać w ciąży. Razem z lekarzem ginekologiem dr n. med. Krzysztofem Kucharskim przygotowaliśmy dla was zestawienie pozycji, które są najlepsze dla przyszłych mam oraz tych, które mogą zaszkodzić.

Spis treści:

Na którym boku spać w ciąży?

Zapytaliśmy dr n. med. Krzysztofa Kucharskiego, na którym boku spać w ciąży. Podkreśla, że w zaawansowanej ciąży, kiedy pozycja spania ma znaczenie, nie ma wygodnej pozycji. Kobieta nie może leżeć ani na jednym boku, ani na drugim, bo „jest jej wiecznie niewygodnie”. 

– Każda pacjentka szuka swojej ulubionej pozycji i nigdy nie znajdzie tej najwygodniejszej, bo ta najwygodniejsza staje się zaraz niewygodna – mówi dr Krzysztof Kucharski.

Jednak jeśli miałby wybrać jedną pozycję, która jest najbardziej korzystna zarówno dla matki, jak i dla dziecka, to byłoby to spanie na lewym boku. Dlaczego? Ponieważ żyła główna biegnie po prawej stronie kręgosłupa. Dzięki takiej pozycji unikamy ucisku na macicy na żyłę główną.  

– Oczywiście nie można się tego trzymać tak bardzo uporczywie, żeby to była lewa strona, ponieważ bardzo często spanie ciągle w tylko jednej pozycji powoduje drętwienie – tłumaczy.

Jak dodaje, kobiety w ciąży intuicyjnie wybierają pozycję, która jest dla nich najlepsza.  

Zagrożenia przy nieprawidłowej pozycji do spania

Co nam grozi, jeśli w zaawansowanej ciąży przybierzemy nieprawidłową pozycję do spania? Dr Krzysztof Kucharski wyjaśnia, że na pewno w zaawansowanej ciąży, czyli po 30. tygodniu, nie należy spać w pozycji na wznak. Może przy niej wystąpić zespół żyły głównej dolnej. Dochodzi wtedy do ucisku macicy na tę żyłę. W jego wyniku mogą pojawić się omdlenia i złe samopoczucie kobiety w ciąży.  

Pozycja na plecach może też rzutować na stan zdrowia dziecka. Jeśli przyszła matka omdleje, to u dziecka może nastąpić niedotlenienie.  

Spanie w ciąży: Czy można spać na brzuchu lub plecach?

W zaawansowanej ciąży nie jest polecana pozycja ani na plecach, ani na brzuchu. Leżenie na brzuchu w ciąży oraz spanie w takiej pozycji jest możliwe, bezpieczne i wygodne wyłącznie do momentu, kiedy brzuch zaczyna być widoczny. W pierwszych tygodniach ciąży dziecko jest chronione nie tylko przez worek owodniowy, ale i kość łonową. Leżenie na brzuchu nie jest wtedy dla niego groźne.  

Jak tłumaczy dr Kucharski, pozycja na brzuchu w późniejszym etapie ciąży naturalnie odpada ze względu na rozmiar brzucha przyszłej mamy. Jest po prostu niewygodna!  

Jak spać w 9. miesiącu ciąży?

Dr Krzysztof Kucharski podkreśla, że to na którym boku śpimy w czasie ciąży i jaką pozycję przyjmujemy, zależy w dużym stopniu od jej stopnia zaawansowania.  

– W pierwszym trymestrze ciąży, kiedy dziecko jest jeszcze bardzo małe i macica jest niewielka, to w zasadzie nie ma żadnych zastrzeżeń co do pozycji spania, ponieważ macica jeszcze jest schowana w miednicy małej. Natomiast dolegliwości związane z nieprawidłową pozycją dotyczą III trymestru, czyli już ciąży dosyć zaawansowanej – tłumaczy.

Jak spać w 9. miesiącu ciąży? W tym czasie, gdy już zbliża się poród, szczególnie ważne jest, żeby przybrać najbardziej odpowiednie ułożenie.  

– Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej zalecana jest pozycja na lewym boku – podkreśla Kucharski.

Przegląd najlepszych pozycji do spania w ciąży

Jakie pozycje, oprócz tej na lewym boku, są zalecane w czasie ciąży?  

  • Pozycja półsiedząca – dr Krzysztof Kucharski tłumaczy, że przyszłe mamy, które ją wybiorą, powinny unieść trochę wyżej głowę. Warto oprzeć się o poduszkę, dzięki czemu będzie wygodniej.  
  • Nogi wzniesione w górę – w przypadku ciągłego cierpienia na skurcze, słabe krążenie lub obrzęk nóg zalecana pozycja do spania w ciąży to trzymanie nóg na podwyższeniu, np. za pomocą poduszek. Zapobiega to pojawianiu się żylaków i obrzękom, drętwieniu nóg i skurczów. Jest ona szczególnie zalecana w czasie upałów.  
  • Pozycja boczna z poduszką – poduszkę można trzymać między kolanami albo udami. Takie ułożenie utrzymuje kręgosłup prosto i pozwala uniknąć obciążenia jednej nogi bardziej w stosunku do drugiej. Najlepsze do tego będzie użycie poduszek wydłużanych. W ten sposób możesz także wesprzeć swój brzuch. Jak mówi dr Kucharski, poduszkę można też podłożyć pod kręgosłup. 
  • Pozycja z podniesionym tułowiem – jest najbardziej zalecana jeśli masz uczucie duszenia lub zgagę. Do podparcia i uniesienia pleców stosuje się kilka poduszek. Zmniejsza to zawroty głowy i relaksuje ciało po utrzymaniu pozycji poziomej przez dłuższy czas. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź