Jak odróżnić ciążę od stresu / pexels Jak odróżnić ciążę od stresu / pexels

Jak odróżnić ciążę od stresu, czyli fałszywe objawy ciąży

Wydawać by się mogło, że wyjątkowo trudno jest przegapić zajście w ciążę. Mimo to zdarza się, że kobiety nie są świadome tego, że spodziewają się dziecka. Z drugiej strony czasami pojawiające się fałszywe objawy ciąży są mylnie uznawane za potwierdzenie zapłodnienia. Kiedy powinno się wykonać test ciążowy?

Spis treści:

Ciąża – czy można ją z czymś pomylić?

U niektórych kobiet objawy wczesnej ciąży w ogóle nie występują. Często są też uznawane za symptomy spodziewanej miesiączki czy przeziębienia lub zatrucia. Pierwsze tygodnie ciąży łatwo bowiem pomylić z problemami związanymi z przewodem pokarmowym lub zrzucić je na nadmierny stres i przemęczenie.

Jest też duża grupa kobiet, które, zwracając uwagę na pojawiające się symptomy, myślą, że są w ciąży, mimo że badanie ją wyklucza. Fałszywe objawy ciąży mogą być wywołane np. przez problemy z tarczycą czy infekcję wirusową przewodu pokarmowego. 

Należy pamiętać, że pewnymi objawami ciąży są uwidocznienie pęcherzyka ciążowego oraz czynności serca płodu. Inne pojawiające się symptomy są zaliczane do prawdopodobnych lub przypuszczalnych objawów ciąży i zawsze muszą zostać zweryfikowane. Jeśli pojawiają się wątpliwości związane z niepewnością co do zajścia w ciążę, warto udać się do gabinetu ginekologa. Stres jest dla ciężarnej niewskazany, a lekarz dokładnie sprawdzi, czy ciąża się rozwija i jest zlokalizowana prawidłowo.

Ciąża z zaskoczenia – czy to możliwe?

Mimo coraz większej świadomości związanej m.in. z antykoncepcją, nadal bardzo wiele ciąż jest nieplanowanych. Co więcej, zdarza się, że kobieta przez tygodnie, a nawet miesiące nie jest (lub nie chce być) świadoma tego, że jest w ciąży. Zdarza się, że do ginekologa na pierwszą wizytę zgłaszają się kobiety będące już w 2. trymestrze, ponieważ zignorowały pojawiające się symptomy lub występowały u nich nietypowe objawy ciąży.

Tkliwość piersi

Tkliwość piersi może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Pojawia się ona jednak także u wielu kobiet przed spodziewaną miesiączką. Dlatego też często bywa bagatelizowana i interpretowana jako zapowiedź zbliżającego się okresu. 

Opóźnianie się miesiączki

Spóźniona miesiączka należy do prawdopodobnych objawów ciąży. Nie wskazuje jednak jednoznacznie na zajście w ciążę. Do opóźnienia okresu może dojść np. w wyniku stresujących wydarzeń czy dalekich podróży. Wiele kobiet, szczególnie zmagających się z nieregularnymi cyklami, ignoruje opóźnianie się miesiączki, wykluczając ewentualność bycia w ciąży. Jeśli miesiączka nie wystąpi o czasie, należy zawsze skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który zleci odpowiednie badania, w tym najprawdopodobniej badanie stężenia beta-hCG oraz wykona USG ginekologiczne.

Nietypowe objawy ciąży

Najczęstszymi objawami ciąży, które pojawiają się u ponad 70 proc. kobiet, są poranne nudności i wymioty. Poza tym przyszłe mamy w pierwszych tygodniach skarżą się na nadmierne zmęczenie oraz senność. Do nietypowych symptomów, które mogą być także uznawane za fałszywe objawy ciąży, należą:

  • zgaga,
  • biegunki,
  • nadmierny apetyt,
  • objawy grypopodobne,
  • bóle podbrzusza,
  • zawroty głowy, 
  • bóle mięśni.

Jeśli nietypowym objawom towarzyszy zatrzymanie miesiączki, warto wykonać test ciążowy. Połączenie to, tzn. brak miesiączki – ciąża, szczególnie u par niezabezpieczających się, jest bowiem bardzo prawdopodobne.

Kiedy wykonać test ciążowy

Popularne testy ciążowe wykrywają obecność podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG). Jest to hormon produkowany w trakcie ciąży przez komórki syncytiotrofoblastu już od 2. tygodnia ciąży. Test ciążowy wykrywający beta-hCG we krwi wykonać można około 8-10 dni po zapłodnieniu, czyli przed datą spodziewanej miesiączki. Badanie z moczu zaś należy wykonać dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli test ciążowy pokaże jedną kreskę, pojawiające się symptomy to fałszywe objawy ciąży. Bardzo mała jest bowiem szansa, że kobieta otrzyma negatywny test, a ciąża będzie obecna.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź