Farbowanie włosów w ciąży Farbowanie włosów w ciąży/ Zdjęcie: iStock

Farbowanie włosów w ciąży

Mit dotyczący farbowania włosów w ciąży powtarzany jest z pokolenia na pokolenie. Tymczasem, jeśli przyszła mama ma ochotę na zmianę koloru swoich włosów, w większości przypadków może bezpiecznie zrobić to także w trakcie ciąży. Sprawdź, jakie są zdrowe farby do włosów dla ciężarnych.

Spis treści:

Czy w ciąży można farbować włosy?

Zakaz farbowania włosów w ciąży to mit powielany od pokoleń. Najprawdopodobniej związany był on z obecnością dużych ilości toksycznego amoniaku w farbach sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Obecnie nie ma dostępnych badań naukowych potwierdzających tezę, że farbowanie włosów w ciąży niesie za sobą negatywne skutki dla jej przebiegu lub rozwijającego się dziecka. 

Jeśli tylko przyszła mama chce zmienić kolor włosów lub ukryć odrosty, może bez obaw to zrobić. Niektóre zalecenia mówią, aby w razie obaw odczekać do końca 1. trymestru, aż zakończy się organogeneza u dziecka.

Jak farbować włosy w ciąży – w domu czy u fryzjera?

Niektóre kobiety przed zajściem w ciążę farbują włosy samodzielnie w domu. Im jednak ciąża jest bardziej zaawansowana, tym trudniej może być przyszłej mamie samodzielnie pofarbować włosy, choćby z uwagi na większą męczliwość czy trudności z dłuższym utrzymywaniem rąk w górze podczas nakładania farby. Nadmierne schylanie może natomiast wywołać zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Wizyta w salonie fryzjerskim, poza profesjonalnym nałożeniem produktów, stanowi także swego rodzaju relaks i chwilę przyjemności. Jeśli kobieta ciężarna ma wątpliwości, gdyż, przykładowo, obawia się składu kosmetyków stosowanych w salonie, może dopytać o nie przed rozpoczęciem wizyty.

Czym farbować włosy w ciąży?

Tak jak zostało wspomniane, sam fakt bycia w ciąży, według dostępnych badań i doniesień, nie stanowi przeciwwskazania do farbowania włosów. Z uwagi jednak na dużo większą wrażliwość na silne zapachy w tym okresie, a szczególnie w trakcie 1. trymestru ciąży, poleca się korzystanie z farb z małą zawartością amoniaku. Świetną, a do tego naturalną alternatywą mogą być również ziołowe płukanki czy też wracająca w ostatnich latach do łask henna. 

Zdrowe farby do włosów dla ciężarnych

Współcześnie produkty używane do farbowania czy też rozjaśniania włosów są wciąż udoskonalane i zawierają dużo mniej amoniaku niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza tym na rynku dostępnych jest coraz więcej ekologicznych czy wegańskich wersji kosmetyków, które nie dość, że są bardziej przyjazne dla środowiska, to często mają dużo przyjemniejszy i łagodniejszy zapach niż ich klasyczne odpowiedniki. Warto poprosić fryzjera lub fryzjerkę o sprawdzenie składu używanej farby, aby wykluczyć ewentualną obecność szkodliwych czy też uczulających składników chemicznych. Można też wybrać salon, który szczyci się korzystaniem z nowoczesnych i ekologicznych produktów.

Przeciwwskazania do farbowania włosów w ciąży

Przeciwwskazaniem do farbowania włosów w ciąży (jak i poza nią) jest uczulenie na substancje zawarte w stosowanych do tego kosmetykach. Jeśli wcześniej wystąpiła reakcja alergiczna, przed wykonaniem kolejnej koloryzacji powinna zostać wykonana próba uczuleniowa. Należy również unikać farb, które wcześniej podrażniły skórę głowy oraz wywołały objawy takie jak pieczenie oczu czy łzawienie. Podobnie jest w przypadku, gdy kobieta ciężarna zmaga się z chorobami o podłożu alergicznym, np. astmą oskrzelową. Silny zapach kosmetyku może bowiem wywołać napad duszności. Jeśli przyszła mama ma jakiekolwiek wątpliwości związane z farbowaniem włosów w ciąży, może po prostu zapytać swojego lekarza prowadzącego o jego zdanie na ten temat.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź